Denizli 32°C
19 Eylül 2020 - Cumartesi
Yazar hakkında | Tüm köşe yazıları
Nilüfer Bekçi

ARKADAŞ

Eski Türklerde Askerler savasırken arkadan gelecek herhangi bir saldırıyı kontrol edebilmek için sırtlarını bir ağaca, kaya veya taşa vererek ok atarlarmış. Atalarimiz genelde bozkır hayatı yasadılkarı için bu sırt dayanan nesne genelde bir taş veya kaya olurmuş. Yıllar sonra bu sırt dayanan taşın ismi ARKA-TAS dan ARKADAŞ’a dönüşerek dilimize yerlesmis ve bugün bile güvenebileceğimiz, bizi arkadan vurmayacak olan, samimiyetine güvendiğimiz kişilere verdiğimiz isimdir arkadas.

Aile bağları çok güçlü ve önemlidir bunu hiç kimse inkar edemez Anne, baba, büyük anne ve büyük babalarin yerini kimse tutamaz. Amca, dayı, hala, teyze kardeş ve kuzenlerin de öyle. Bu  bireylerinin arasında güçlü sevgi ve saygı bağlarının olduğu aileleler mutludurlar. Ancak nadiren de olsa bazı aile bireyleri hayırsız olabilir. Ne var ki ailemizi seçemeyiz. Biraz da zorunluluk vardır akrabalık bağlarında. Elimizdekilerle geçinmek zorundayızdır. Ya da tahammül edemiyorsak bağları koparırız.

Ancak arkadaşımızın kim olacağına kendimiz karar veririz. Onları seçebiliriz. Hiç kimse bizi biriyle arkadaş olmamız için zorlayamaz, zorlamaz. Ve eğer gerçek arkadaşlar edinmişsek bağımız hiç bir zaman kopmaz.Uzakta da olsak, yıllarca görüşemesek bile tekrar görüştüğümüzde kaldığımız yerden devam edebiliriz arkadaşımızla. İlkokul sınıfımdaki arkadaşlarımla otuz yıl sonra buluştuğumuzda hiç zorlanmadan aynı samimiyeti kurduk, kenetleniverdik birbirimize. Her sabah birbirimize günaydın mesajı atıyoruz. Bazılarımız uzakta bazılarımızsa hep beraberler ama hepimizin arasında aynı samimiyet var. Birinin sıkıntısı olduğunda uzak yakın herkes elinden geldiğince yardıma koşuyor, destek oluyor.

Bir kuzenden, bir yeğenden, hatta hala, dayı, teyzeden, amcadan öte olabilir bazen bir arkadaş. Manevi olarak kan bağından belki de daha güçlüdür arkadaşlık bağı. Çünkü o bağı kendimiz kurmuşuzdur, emek vermişizdir hatta defalarca sınanmıştır.

Aşk ve arkadaşlık bir gün yolda karşılaşırlar aşk, kendinden emin bir sekilde sorar; “Ben senden daha samimi ve daha cana yakınım sen niye varsin ki bu dünyada? Arkadaslikcevapverir: -Sen gittikten sonra bıraktığın gözyaşlarını silmek 
için....

Evet, en zor, en mutsuz, en umutsuz, en üzgün anlarımızda yanımızdadır arkadaş. İyi günü de, kötü günü de paylaşırız onunla. Kimi zaman eğlencenin dibine vurur, kimi zaman beraber ağlarız.Kimi zaman saatlerce sohbet eder, kimi zaman sadece susarız birlikte. Araya kara kedi girer bazen, küseriz. Ama bir mum kibret alevi gibidir bu küslük hemen bitiverir. Ve daha da güçlenir arkadaşlığımız.

Kimiyle aynı sırayı, sınıfı, okulu paylaşmışızdır. Kimiyele aynı binada ya da mahallede oturmuş, kimiyle tatilde tanışmışızdır. Kimiyle tatlı kaçamaklar yapmışızdır. Ortak bir kaderi paylaşmışızdır çoğuyla.

Benim taa ilk okuldan beri devam eden arkadaşım Peri’m var. Lisede beraber olduğum, aynı mahalleyi paylaştığım ve dershaneye beraber gittiğim Ayşe’m var. Üniversite yıllarında beraber sabahladığımız Feryal’im, canımı emanet edebileceğim Zeynep’im var. Genç bir kadınken edindiğim iki kardeşim Lale’m ve Gül’üm var. Hepsine sonuna kadar güvenirim. Herkesin böyle arkadaşlara sahip olmasını dilerim.

Arkadaşınızın çokluğu değil, arkadaşlığınızın niteliği önemlidir. Bir tane gerçek arkadaşınız olsun, yüzlerce iyi gün dostundan ve yıllarca yüzünü görmediğiniz, bir tlefon bile edemeyen kuzenlerden çok daha iyidir.

“Arka-taş” sız kalmamanız dileği ile… 

Nilüfer Bekçi diğer köşe yazıları
SEVGİLİLER GÜNÜ2019-02-14 10:22:58
DİŞ TEMİZLİĞİ2019-01-24 05:54:05
DENEME TAHTASI2019-01-17 09:47:56
ŞİDDET2019-01-10 08:57:12
ATMAN2019-01-03 09:39:25
YENİ BİR YIL2018-12-26 09:02:40
NAMIK KEMAL2018-12-21 09:34:58
OKUMAK2018-12-13 05:54:01
 ‹  1  2  ...  6  7  8  9  10  11  12  ›  ›› 
Şuan 8 sayfadasınız, toplam 12 sayfa var.
Bu kategoride 111 adet içerik var.

Bu yazıları okudunuz mu ?
AKM Basın Yayın A.Ş | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web