Denizli 20°C
29 Ekim 2020 - Perşembe
Yazar hakkında | Tüm köşe yazıları
Saliha  Dervişoğulları

ARI İLE SİNEK FARKI

Arıların insana en büyük faydası bal arıları tarafından üretilen ve biz insanların beslenmesinde kullandığı bal maddesidir. Bizler için yoğun bir şekilde çalışan arılarımız ile sinek farkını sizlere yazımda işlemek istedim.

   Arıları ve sinekleri ağzı açık bir şişeye koymuşlar. Şişenin taban tarafını ışığa doğru yönlendirmişler. Açık olan ağız kısmını da karanlığa doğru yerleştirmişler. Arıların hepsi ışık olan tarafa doğru ilerlemiş. Ama şişenin tabanı kapalı olduğu için dışarı çıkmayı başaramamışlar.

   Bu arada sinekler, şişenin ağzına doğru doluşmuşlar ve dışarı çıkıp karanlıkta kaybolmuşlar. Karanlık tarafta bulunan şişenin açık ağzına doğru tek bir arı bile gitmemiş… Camın önünde ışığa doğru çabalamaya devam etmişler. İnsan aklına hemen arıların akılsızca davrandıkları geliyor öyle değil mi sizce de? Ancak daha derinlemesine düşününce; Karşımıza anıt gibi dikilen bir yaşam tarzı ortaya çıkar

 

  1. Einsteine göre arılar olmazsa, insan yaşamı 4yıl sonra son bulur. Arılar nerede hangi çiçek ile besleneceğini bilen, yüzlerce kovan arasında kendi kendine  gidip kovanını bulabilen, Ve o kovanın yüzlerce peteği arasından seçip kendininkine yumurtlamayı hiç şaşırmadan uygulayabilen bir canlıdır. Ve bu olağanüstü canlı Nasıl olur da şişenin ağzını bulup çıkamaz değil mi?

  Kuşkusuz Işığa doğru yürüyenlerin önünde her zaman engeller olacaktır. Onlar, engellere rağmen ışıktan vazgeçmeyeceklerdir. Ve bu uğurda da gerektiğinde ölmeyi göze alabileceklerdir. Sinekler ise karanlığa doğru sıvışan kaçaklardır.

Hiç umursamadan Karanlığa doğru yürüyenlerdir. Sinsi, ilkesiz, yüreksiz, korkak bencil varlıklardır. Onlar için Sadece kendi yaşamları değerlidir. Nerede yemek varsa, nerede rahat yaşayacaklarsa, nerede çok para kazanacaklarsa oraya doğru giderler. Değerlerin bir önemi yoktur. Tıpkı bazı kendi çıkarlarını ön planda tutan insanlara çok benzerler.

 

   Oysa hiç arılar öylemi? Arıyı kovalamak isterseniz o kaçmaz, sizinle savaşır.

İğnesini sapladığında öleceğini bilerek savaşır. Ve değerleri için ölür. Bilirsiniz sürekli sinekler kaçarlar. Sonra yılışık yılışık tekrar dönerler terk ettikleri o yere.

Mikrop taşıyan ayaklarıyla ezerler; yaşadığımız her yeri…

 

   Arılar yumurtalarını yalnızca kovanlarına bırakırlar. Oysa sinekler her yere yumurtlar, her yerde ürerler. Çöplüklerde, tuvaletlerde, bataklıklarda. Onlar için yumurtalarını bırakacakları yerin bile hiç önemi yoktur. Sinek olup karanlığa mı?

Arı olup aydınlığa mı gitmek istersiniz ya da sinekler gibi olmayı mı?

 

Tüm engellere rağmen ışığa koşarak yürüyenlere, ışığa ulaşmak için sürekli çabalayanlara, insanca değerler yaratma adına mücadele eden, el etek öpmeden onurluca yaşayan ve ışık saçanlara, arılar gibi çalışanlara mücadele edenlere benden selam olsun… Sevgiyle kalın, Arılar gibi olun.

 

 

 


Saliha Dervişoğulları diğer köşe yazıları
ZORLUKLAR 2020-10-26 12:31:54
KİŞİLİK2020-10-16 11:08:57
KIŞ KAPIYA DAYANDI2020-10-15 14:36:42
HAYATIN KANUNU 2020-09-17 11:21:25
YAŞLILIK (2)2020-08-26 11:09:01
YAŞLILIK2020-08-25 11:44:51
KADINLARIMIZ 2020-08-20 10:20:26
 1  2  3  4  5  6  7  ...  16  17  ›  ›› 
Şuan 1 sayfadasınız, toplam 17 sayfa var.
Bu kategoride 170 adet içerik var.

Bu yazıları okudunuz mu ?
AKM Basın Yayın A.Ş | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web