Denizli 37°C
09 Temmuz 2020 - Perşembe
Yazar hakkında | Tüm köşe yazıları
Mehmet  Akdağoğlu

ANILARLA RAMAZAN

Yaşlılardan sıkça duyduğumuz bir sözlerdir sıralayacaklarım. Ah! Nerde o eski ramazanlar? Bizim çocukluğumuzdaki ramazanlar başkaydı. Sadece erişte yemek için bile sahura kalkardım. O zamanki peynirlerin tadı başkaydı canım. Hoparlör olmadığı için ezan okunduğunda bizim camide tüfek atılırdı.

            Daha çok sayabiliriz bunları. Ama ben sadece kendi anılarımdan bazılarını paylaşmak istiyorum. İlk olarak çocukluğumdan başlamak istiyorum. Karlı bir kış günüydü. Sanırım 5-6 yaşlarındaydım. Annem belki de başından savmak istemişti bilmiyorum. "Mehmet, dışarıya çık da ezanı dinle. Okununca bize haber ver." demişti. Dışarıya çıktım ki ne soğuk? Belki de şimdiki çocukların montu gibi montum da yok, bilmiyorum dondum. Koşmaca geldim içeriye. Sofra çevresinde bekleyen büyüklerime "Ezan okundu, açın oruçlarınızı." dedim. Oysa ezan daha okunmamıştı. Az sonra da ezan sesi kısık da olsa duyulmuştu. Ablalarım ve babaannem orucunu açmış, fakat annem henüz sofraya oturamamıştı. Ablam beni evin içinde tavşan tazı oynarcasına kovalamıştı. İnşallah Allah affetmiştir.

            Bir ramazan ayında da bir turistik otelde çalışıyordum. Hem de üniversitede okuyordum aynı zamanda. O gün otel tıklım tıklım turist doluydu. El ayak çekilmiş, herkes derin uykusuna dalmıştı. Ben de sahur yemeği isteyen birkaç yerli müşterinin kahvaltısını götürdükten sonra yemeğimi yemiş, lobideki koltukta şekerleme yapıyordum. İmsak vaktini bildiren top patlayıverdi. Top atılan yer otele oldukça yakın olduğu için ses iyi duyuluyordu. Birden beklemediğim bir şey oldu. Oteldeki uykularından patlama sesiyle uyanan turistler, "Terör! Terör!" diyerek koşmaca lobiye inmeye başladılar. Daha işe yeni başlamıştım. Dil bilmiyordum. Hemen sözlüğe el attım. Oruç ve ramazanı zar zor da olsa anlattım da müşterileri odalarına gönderebildim.

            Bir diğer anım da ilk öğretmenliğe başladığım Mardin'den. Biliyorsunuz Mardin merkezin bir kısmı Süryani. Böyle olmasına rağmen ramazana saygılıdırlar. Tabi ki bu dediğim otuz beş yıl öncesindeydi ama o günlerde Denizli'de o saygı yoktu ramazana. Mardin'de ramazan ayı geldiğinde hiçbir lokanta açık olmazdı. Birkaç lokantanın ise kapı ve perdelerini kapatarak hizmet verdiğini duymuştum. Arkadaşlarla bir çay ocağına oturmuştuk. Bize hemen bir tepsi içinde çikolata, sakız, kibrit gibi şeyler uzatıldı. İsteyen istediğini alıyordu. Yani çay kahve içemezdiniz. Dediğim gibi yüzde doksan dokuzu Müslüman olan Denizli'de çay da içebilir, yemek de yiyebilirdiniz o zamanlar.

            Şimdi de Tevfik arkadaşımın kulaklarını çınlatarak Kayseri'deki ramazan anımı anlatmak istiyorum. Mardin'de birlikte öğretmenlik yaptığım arkadaşım Tevfikler aslen Yozgatlı olmasına karşın Kayseri'de oturuyorlardı. Bir ramazan günü Denizli'ye gelirken onlara misafir olmak için yolumu biraz uzatmıştım. O gün öğleye doğru şehri gezmek için çıkarken Tevfik, "Mehmet hocam, bizim Kayseri'de oruçluya çok büyük saygı vardır. Sokakta ne yiyen, ne de içen olur. Hatta sigara bile içmezler." demişti. Aslına bakarsan ben inanmamıştım. Onu yalancı çıkarabilmek için gezdiğim her yerde bir yiyip içen aramaya başladım. Çok güzel bir şehirdi Kayseri. Akşama kadar gezdik arkadaşımla. İster inanın isterse inanmayın bir tanesine rastlamadım.

            Diyeceğim şu ki, din kişisel bir şeydir. Kimsenin orucundan bana fayda olmaz. Tutan sevabını, tutmayan da günahını kazanır dinimize göre. Ama lütfen birbirimize her zaman olduğu gibi ramazanda da saygılı olmalıyız. Hatta oruçluya saygının çok büyük bir sevap olduğunu da biliyoruz. Çok mu zor sigarayı gizli yerde içsen. Çayını, kahveni ulu orta içmesen. İnsan insana her zaman muhtaçtır. Üzüntülerimizi paylaşarak azaltır, mutluluğumuzu paylaşarak çoğaltırız. Gelin şu rahmetin coştuğu oruç ayı ramazanı da birlikte coşkuyla yaşayalım. Ardından da oruç tutmanın gururuyla bayramlaşalım. Herkese hayırlı ramazanlar.  

              

Mehmet Akdağoğlu diğer köşe yazıları
HOBİ BAHÇELERİ2019-05-21 11:27:03
SABRETMEK2019-05-14 12:13:13
KÖYLÜ - ŞEHİRLİ2019-04-29 14:11:03
23 NİSANLAR2019-04-23 10:47:10
TARIM MEVSİMİ2019-04-02 12:46:09
OKUMAK ÜZERİNE2019-03-26 09:54:44
EVLİLİKLENME MEVSİMİ2019-03-19 09:58:14
EĞİTİM ŞART2019-03-13 11:26:22
 1  2  ›  ›› 
Şuan 1 sayfadasınız, toplam 2 sayfa var.
Bu kategoride 15 adet içerik var.

Bu yazıları okudunuz mu ?
AKM Basın Yayın A.Ş | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web