Denizli 16°C
04 Aralık 2020 - Cuma
Yazar hakkında | Tüm köşe yazıları
Hüsamettin TAT

ANA GİBİ YAR

“Ana Gibi Yar” Gazeteci-Yazar Sevim Say’ın son kitabı. Sevim Say bu kitabında, kendi yaşamından ve ailesini anlatan, özellikle annesini anlatan bir kitap yazarak okuyucunun ve edebiyat dünyasının beğenisine sunmuştur.

Kitap, Denizli Boy Yayınlarından 2020 Ağustos ayında çıkmıştır. Kitap bir anı romanı olup 158 sayfadan oluşmaktadır.

Gazeteci-Yazar Sevim Say’ı doksanlı yıllarda köşe yazdığım Yeni Gazete de tanıdım. O günden bu yana zaman zaman toplantılarda, ödül törenlerinde ve dernek çalışmalarında bir araya gelmelerimiz olduğundan yaptığı çalışmaları beni hep etkilemiş ve hayran bırakmıştır.

“Ana Gibi Yar” isimli anı romanını bana imzalayıp hediye ettikten sonra benim okumamı ve eleştirilerimi beklediğini bana bildirdiler. Bana gelen ve okumam için sıraya koyduğum, “Ana Gibi Yar” kitabına bir öncelik vererek diğer kitaplardan önce okudum. Okurken çok duygulanmıştım. Kitap akıcı olmasının yanı sıra benimde yaşadığım köy hayatını anlatması bakımından, Yazarın anne ve babasının çocukluk, gençlik çağlarından başlayarak, evlilik, çocuklarının olması, yaşam ve yaşama karşı verilen hayat şartları ve olumsuzluklar (hastalık v.b) dile getirilmektedir.

Her okuyucunun mutlaka kendi yaşamından kesitleri bulacağı ve geçmişe götüreceği “Ana Gibi Yar” kitabını okurken ben de kitabın bazı kesimlerinde çocukluğuma ve köydeki anılarıma bir yolculuk etmiş oldum.

“Ana Gibi Yar” kitabı sade bir dille, akıcı bir anlatım şekliyle yazılmış bir kitap.

Okuyucu, olayların gelişmelerin sonucunu merak ettiğinden elinden bırakmadan bir solukta okuyabileceği bir anı romanı.

Yukarıda da bahsettiğim gibi, değerli arkadaşım Sevimin çalışmalarını okuduğum zaman beni çok etkilemektedir. “Ben Haberdeyken” hatıratından sonra “Ana Gibi Yar” kitabını okuduktan itibaren Sevim Say’ı; Doğumundan bu güne kadar her yönüyle tanımak bambaşka bir ayrıcalık oldu benim için. Kendisinin ne kadar bir dost canlısı ve cana yakın bir arkadaş olduğu yaptığı çalışmalarda görülmekte ve kendisini yansıtmaktadır.

“Ana Gibi Yar” kitabının son sayfalarına ve arka kapağa koyduğu şiirde okuyucuyu çok derinden etkilemektedir. Okuyucu şiiri okuduğu zaman eğer annesini kaybetmiş ise bu şiirle içindeki derin acıyı mutlaka ama mutlaka hissedecektir diye düşünmekteyim.

Sen gittin ya anne

Sensizlik bana çok ağır geldi

İşte ben o zaman büyüdüm

Tüm dünyam değişti

Hiçbir şey eskisi gibi değildi

Kimseye güvenemedim

Hiç içten gülemedim anne

Anne!

Nihayet büyüdüm artık bak

Kocaman kadın oldum

Öğretilerinle güçlü olan

Kimsenin önünde el ovuşturmayan

Alnı açık başı dik bir insan oldum

Fakat sen gittin ya anne

İçimdeki çocuk yanımda gitti

İçimdeki o çocuk da öldü gitti anne

Şimdi keşke diyorum keşke yanımda olsan

Başımı dizine dayayıp, yine çocuk olsam.

Hüsamettin TAT diğer köşe yazıları
 1  2  3  4  5  6  7  ...  18  19  ›  ›› 
Şuan 1 sayfadasınız, toplam 19 sayfa var.
Bu kategoride 189 adet içerik var.

Bu yazıları okudunuz mu ?
AKM Basın Yayın A.Ş | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web