Denizli 29°C
23 Eylül 2019 - Pazartesi
Yazar hakkında | Tüm köşe yazıları
Ömer Ayhancı

AMAN DİKKAT YÖNETİCİLERİMİZ AMAN DİKKAT HAYVANCILIK YAPAN ÜRETİCİLERİMİZ

Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımızın, 300 koyun projesi baya gündem yarattı. Eleştirenler de mevcut, alkışlayanlarda. İcraatın en kötüsü, hiçbir şey yapmamaktan iyidir. Benim eleştiriden çok uyarılarım olacak. Çünkü daha önceki yıllarda, çeşitli hükümetlerimizce hayvancılığı geliştirmek adına buna benzer uygulamalar yapıldı; çoğu zamanda sonuç hüsran oldu. Onun için aman dikkat.

                Bakanlığımızın bu konu hakkında hesaplamaları ve öngörüleri mevcuttur. Bundan eminiz, ama daha önceki uygulamalar başarısız olunca veya tam amacına ulaşmayınca, üretici adayları tedirgin.

Daha önceki birkaç uygulamanın hatalarını hatırlayalım. Sıfır faiz ve 5- 7 yıl ödemeli verilen doğumu yakın Düvelerin fiyatı 3.000 Tl den, 7.000 TL fiyatlara çıktı. Borç ödeme günü geldiğinde aynı ayardaki Düve ya da Dana 2000-3000 Tl fiyatlara satıldı. Haliyle faizsiz denen krediler daha pahalıya mal oldu. Çoğu üretici hayvanlarının tümünü satmak banka borcunu ödemek zorunda kaldı. Gerçi bu açıklamadan anladığımız, hayvan ithal edilip, dağıtım yapılacağı; haliyle piyasa yükselmeyecek. Aman bu dağıtılacak hayvanlardan dolayı, hayvan piyasası aşırı düşüş sağlamasın. O zamanda mevcut üreticinin satmak zorunda olduğu hayvan fiyatı düşüp zarar etmesin.

                Az koyun çok bağ sahibini batırır atasözümüz var. Bu 300 koyun bu söze göre, doğru kabul görebilir. Ama aman dikkat, bir zamanlar olduğu gibi bu sayı hayvancılığı ve köy yaşamını bilmeyenleri cezbedip. Yine önceki dönemlerde olduğu gibi Doktorlar, mühendisler, işadamları hayvancılık sektörüne girmesin. Gerçi daha önce deneyip ne kadar zorlandıklarını gördüler. Herkes kendi uzman olduğu dalda iş yapar ise başarılı olur.

İşi bilen bilir de, şunu da üreticilerimiz unutmasın 300 koyuna bakmak ve doyurmakta kolay değildir. Bedava sirke baldan tatlıdır da, da sı var tabi ki, tarih tekerrürden ibaretmiş aman tarihten ders çıkarıp,  hayvancılığımıza, Devletin kaynaklarına ve köylümüze zarar vermeyelim. En büyük dileğim, bu projenin başarılı olması, İthalattan kurtulup, ihracat yapacağımız günler dileğiyle.

Ömer Ayhancı diğer köşe yazıları
 1  2  3  4  ›  ›› 
Şuan 1 sayfadasınız, toplam 4 sayfa var.
Bu kategoride 32 adet içerik var.

Bu yazıları okudunuz mu ?
Horoz İlçeler Gazetecilik Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web