Denizli 26°C
27 Ekim 2020 - Salı
Yazar hakkında | Tüm köşe yazıları
Saliha  Dervişoğulları

ALDATMAK

Ne kadar soğuk bir kelime değil mi Aldatmak sözü? Sizin de benim gibi düşündüğünüzü  tahmin edebiliyorum. Neden böyle bir konu seçtim biliyor musunuz? Hepimizin kendi çapında bir ders alabilmesi adına  başımdan geçen olayı cesurca sizlere  yazmayı uygun buldum.

    Dünya’nın  en güzel, en cesur, ve bir o kadar da sadık evine bağlı, çocukları için her şeyi göze alabilen onları kucaklayıp sarmalayan bir Anneden bahsetmek istiyorum sizlere. Babasının bir tokadı için gurur yapan bu kadın yalınayak evinden koşar adımlarla kaçıyor ve birkaç kez konuştuğu adamla evleniyor. Çok uzun süre, ailesi ile görüşmüyor küçücük bir odada kayınvalidesi, görümceleri küçük bir kaynı ile hepsinin yemekleri, çamaşırları ve temizliklerinin yükü de ister istemez üzerine veriliyor. Henüz on sekiz yaşında küçük gelin olan ve bir tokattan bile daha ağır olan hayatın yükünü ezilerek göğüslemeye devam ediyor. Önceleri bir fabrikada çalıştırılıyor parası elinden zorla alınıyor. İşten çıkmanın daha akılcıl bir fikir olduğunu düşünerek, daha fazla ezilmemek adına, hayatını bu kalabalık ailede sürdürmeye devam ediyor. Önce büyük kızı olan ben, sonra yaşam mücadelesini kaybeden küçük kardeşim Vedat dünyaya geliyor.

     Babamın haksız olduğu bir davada anneme zorla şahitlik etmesi için baskı kuruyor. Yaşı küçük olan annem hep bana derdi ki büyük hata yaptım, zorla da olsa bunu yapmamalıydım oğlumun ölümünü hep, benim hatamdan dolayı olduğunu düşünmüşümdür.’’ Der ve babama olan ilk küskünlüğünün ilk başlangıcı olduğunu kendi kendine kızarak söylenir dururdu.

    Babam öğretmendi. Daha sonra Banka müdürlüğüne kadar yükseldi. Arkadan iki kardeşim daha oldu.erkek kardeşim ve kız kardeşim. Babamın hataları bitmek tükenmek bilmedi. Ailesine olan ilgisizliği çok büyüktü. Çapkınlığına bir dur demeyi beceremiyordu. Annem o kadar sakin ve efendi bir bayandı ki içinde yaşadığı büyük yangınları kimseye belli etmezdi. Babam Annem 32 yaşlarındayken aldı başını çekti gitti evden. Anneme sadaka yollar gibi üç kuruş beş kuruşu vicdanını bastırmaya yettiğini düşünerek yollardı.. Benim de bir kızım olmuştu adını Duygu koymuştum. Anneciğim hepimize yetti. Kızıma bana, kardeşlerime sahip çıktı. Bizi okuttu. El işleri yaptı sattı evin aşını çok kez bu şekilde çıkardı. Benim kızım 25 yaşlarına geldiğinde, hiçbir şey yokmuş gibi babam eve döndü. Ben erkek kardeşim ve Anneciğim onu hiç af edemedik. Kaba tavırlarını, aşağılık ağız konuşmaları ile hepimizi birbirimize katmayı da çok güzel başardı. Kız kardeşim ile anlaşarak bizleri evden isteyerek uzaklaştırdı. Bir buçuk seneye yakın bize annemizin yüzünü göstermedi. Üzerimize bir sürü iftiralar attı. Yapacaklarını yaptı ve Anne ile çocukları ayırdılar.

     Annem beyin kanaması geçirmiş ve bize erkek kardeşim ile haber bile verilmemişti. Hastanede annem komada 20 güne yakın kalmıştı. Bir şekil bunu duyduğumda hastaneleri aradım ama bilgi vermiyorlardı. Kızımla baba evine gittik bize kaldığı oda numarasını bile vermedi. Sonra nasıl olduysa Annem komadan çıktı o sıra vicdana gelen kız kardeş torunuma oda numarasını yazmış telefonuna. Koşarak anneme gittim Allah’ın bir lütfuydu onun komadan çıkışı. Odaya girdiğimde şokları yaşadım.  Kalbimin eşsiz nadide çiçeğine belki 2 saniye kapıdan bakakaldım. Annem küçücük kalmıştı._ ’’Bu annem mi?’’ diye düşünüp kafamı toparlamaya çalıştım. Annemin durumu çok ağırdı. Öptüm kokladım helallik diledim. ’’Korkma annem ben seni duasız asla bırakmam, sen bize iyi anne oldun Allah senden razı olsun ‘’ diyebildim. Dudaklarını kımıldattı ben kalben anladım onun gönlü son anda bile bizleydi.

    Babam geldi  Anneciğimi kaldırdı bir parça gözlerini açtı annem. ’’Ben geldim diyordu anneciğime ‘’  Ölünceye kadar unutmayacağım ondaki bakışları boş boş baktı yüzüne. Aldatmanın faturasını annem kesmişti. O boş bakışlarında _’’Anlamı  yok ‘’ der gibiydi. O bakışları babam anlayamadı o kadar vicdan olayından noksandı ki…Ama ben çok net gördüm. Annemi iki gün sonra kaybettim. Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun ona verdiğim sözü tutuyor her gün duasız bırakmıyorum.

       Burada anlatmak istediğim iki şey var. İçimde var olmayan baba eksikliğini hep duyduğumu o asla anlayamadığı gibi, aldatmanın ne kadar acı tesiri olduğunu derin izler bıraktığını hiçbir zaman bilemedi. O kalbi güzel kadının gözlerinde bile göremedi. Eşlerinizi asla aldatmayın, yüreklere işlenen acının telafisi, ölüm bile olsa silinmiyor bilin istedim.

      Aile olmanın kutsallığını unutmayın, çoluk çocuğunuza, eşinize sahip çıkın. Bir başka eller için yuvanızı paramparça etmeyin. Aldatılan kadın ölüm anında bile unutmuyor. Yetim kalan çocuklarda sizi af etmekte zorlanıyorlar. Kendi yaşadığımı kaleme alarak Aldatmanın acı gerçeğini gözler önüne sermek istedim. Ben yeni yeni toparlanmaya çalışıyorum. Yüreğimdeki büyük acının tarifi yok.

     Mutlu kalın dürüst kalın, sevgiyle kalın.

Saliha Dervişoğulları diğer köşe yazıları
ZORLUKLAR 2020-10-26 12:31:54
KİŞİLİK2020-10-16 11:08:57
KIŞ KAPIYA DAYANDI2020-10-15 14:36:42
ARI İLE SİNEK FARKI2020-09-24 07:52:11
HAYATIN KANUNU 2020-09-17 11:21:25
YAŞLILIK (2)2020-08-26 11:09:01
YAŞLILIK2020-08-25 11:44:51
 1  2  3  4  5  6  7  ...  16  17  ›  ›› 
Şuan 1 sayfadasınız, toplam 17 sayfa var.
Bu kategoride 170 adet içerik var.

Bu yazıları okudunuz mu ?
AKM Basın Yayın A.Ş | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web