Denizli 26°C
28 Ekim 2020 - Çarşamba
Yazar hakkında | Tüm köşe yazıları
Hüsamettin TAT

AL ÇİÇEK

Düşten düşe koşuyorum

Kaf dağını aşıyorum

Hayallerle yaşıyorum

Al çiçeği görmek için

 

Gücüm bitti yaya kaldım

Hasretinden yara aldım

Turnalara haber saldım

Al çiçeği sormak için

 

Nice güne gün ekledim

Dert üstüne dert yükledim

Yıllar var ki çok bekledim

Al çiçeği dermek için (..)

Al çiçek, Şair Ali Tuluk’un son çıkan şiir kitabının ismi. Kitap Denizli Boy Yayınlarından çıkmış, 101 şiir ve 128 sayfadan oluşan bir şiir kitabı.

Şair şiirlerinin tamamında; ya her dörtlükte, ya şiirin sonunda, ya da bir kısmında mutlaka Al çiçek ismini geçirdiği için, Ali Tuluk’un şiirlerini ilk okuyan okuyucu için sıkıcı gelebilir. Çünkü 101 adet şiirin her okunuşunda Al çiçek geçtiğinden bir bıkkınlık söz konusu olmaktadır.

Ama şaire göre bu bir tarzdır. Bu tarzlara göre şiirleri, kendi arasında sınıflandırarak yazmıştır. Bu türleri de kitabın sonunda her bir şiir için (Merdiven şiiri, Rubai, Lirik, Koşma, murabba v.b) gibi tablolarla tarzlardan da bahsetmiştir.

Şairin Al çiçek kitabında ki şiirler, diğer yazdığı şiir kitaplarındaki şiirler kadar etkileyici olduğu görülmektedir.

Şair Ali Tuluk kitap hakkında verdiği bilgilerinde; “Al çiçek benim hayal dünyamda yaşayan, kurguladığım ve özlemini duyduğum, dizelerde şiirleştirdiğim, Türkçe ismini verdiğim bu kitabın eşiz kahramanıdır. Gerçek hayatta yaşayan böyle birisi yoktur. Kesinlikle hayal ürünüdür.” Demektedir. Yazısının devamında, “Al çiçek şiirleri serisi, benim 101 adet şiirden oluşan genellikle hece ölçüsü olmakla birlikte, aruz kalıbı ile de yazılmış ve bilinen edebiyat akımlarının tarzlarını örnekleriyle kapsayan bir projemdi. Bunu kaç zamandır hayata geçirmek istiyordum. İşte o gün bu günmüş. Şimdi ben bunun heyecanını ve mutluluğunu yaşıyorum. Diğer eserlerimin olduğu gibi ümit ediyorum ki bu eserimde Türk Edebiyat Kültür Dünyasın da kalıcı olarak yerini alacaktır diye düşünüyorum.” Diyerek tanıtım yazısına devam etmektedir.

Şair Ali Tuluk’a bende bu yolda uzun soluklu koşması için başarılar diliyorum.

Hüsamettin TAT diğer köşe yazıları
 ‹  1  2  ...  13  14  15  16  17  18  19  ›  ›› 
Şuan 18 sayfadasınız, toplam 19 sayfa var.
Bu kategoride 184 adet içerik var.

Bu yazıları okudunuz mu ?
AKM Basın Yayın A.Ş | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web