Denizli 39°C
02 Temmuz 2020 - Perşembe
Yazar hakkında | Tüm köşe yazıları
İnci Elence İlter

ADİL KOÇALAN İLE BAŞARININ SIRRI

Merhaba sevgili Horoz okuyucuları bu hafta İstanbul Medya Yayın Grubu Sahibi Adil Koçalan ile yaptığımız "Başarının Sırrı" konulu röportajla sizlerleyim. Şimdiden keyifli okumalar dilerim.

Bize kendinizi tanıtır mısınız? 

1965 Ordu doğumluyum. Liseyi bitirdikten sonra İstanbul'a gelip ticarete atıldım. Evli ve üç kız babasıyım. Kısaca böyle bahsetmiş olayım.

İşinize aşık olduğunuzu başarılı bir şekilde iş hayatınızı devam ettirmenizden anlıyorum bu aşk ne zaman nasıl başladı?

Hayalimde hep gazeteci olmak vardı. Lise yıllarındayken fotoğraflar çekip haberlere dönüştürürdüm. Gerçek anlamda bu işin bir parçası olmayı çok arzuluyordum. 1999 yılına gelindiğinde kurduğum "Ordu Yaşam" adında bir gazete ile başladım. Ordu, Ankara ve İstanbul kentlerinde yayınlanıyordu. Sonrasında radyo programlarına ve İstanbul Haber gazetesinin yayınına başladım İki gazete birden yayınlanırken Yapımcılık Belgesi aldım. TV haberleri, belgesel, sektör  programlarıyla devam ettim. 2008 yılında İstanbul Medya Grubu bünyesinde ilk olarak Kanal 34 kanalını kurdum. Daha sonra Avrupa kanalımız olan Brüksel Türk, tamamen kadınlara yönelik kanalımız TV Mor, yanı sıra Kanal Sivas ve Magazin 34 kanallarını da kurarak yayın alanımızı genişlettik. Ayrıca iki radyo kanalımız var KANAL34 Radyo ve İstanbul Radyo Star. Hepsine çocuğum gözüyle bakıyorum. 

 Bunların yanı sıra bir çok yönetim başkanlığı ve temsilciliğiniz var bunlardan bize bahseder misiniz

 4 yıldır yeni teknoloji yayını olan Solo Stream Türkiye ortağıyım. Yaklaşık 1370 yerel ve ulusal kanallara stream desteği sağlıyoruz. Bunlardan birçoğunu biz kurduk zaten. Ege Türk TV kurucu ortağıyım. Anadolu Medyası Federasyonu yönetim kurulu üyesi aynı zamanda İstanbul temsilcisiyim. Avrupa'nın en büyük Haber Ajanslarından biri olan G.N.S Haber Ajansı'nın da Türkiye temsilcisiyim. İstanbul Medya Grubu olarak İngiltere, Amerika, Fransa, Brüksel ve Azerbayca'da temsilciliklerimiz var. İngiltere'de çözüm ortağı olduğumuz gazete ve radyomuz var. Türk Dünyası Federasyonları ile de kurultay çalışmalarımız var.

 Birden çok ödül aldığınızı sosyal medya hesaplarınızdan biliyordum fakat ofisinizi gördükten sonra sayamayacağım kadar çok ödülünüz olduğunu gördüm. Bu ödüllerden bize biraz bahseder misiniz? 

Teşekkür ederim öncelikle. Doğrusu ben de kaç ödül aldığımı henüz bilmiyorum. saymadım (gülüyor). ;Benim için ödül almanın duygusu çok başka. Şöyle düşünüyorum: Biz insanlara hizmet ediyoruz. Onlara medya yoluyla muhtelif kaynaklar sunuyoruz. Bu çok hassas bir iş. En ufak bir hata, yapılan bütün işi bertaraf edebilir. Bu yüzden yaptığım işin en ince ayrıntısına kadar inerim. Her yönüyle ele alırım. Bu anlamda ödüllendirilmenin benim için doğru şekilde işimi yaptığımı tasdik eden bir yanı oluyor. O zaman daha da işime sımsıkı sarılmaya başlıyorum. motivasyon kaynağı oluyor yani. Bu manada aldığım ödüllere ayrı bir kıymet veriyorum. 

 Bütün ödüllerinizden bahsetmek uzun sürer ama bize en son aldığınız ödülü söyler misiniz?

Birkaç gün önce Lions Kulübü tarafından basın yüksek hizmet ödülü aldım. Değerli bir ödül Onlara burdan tekrar teşekkür etmek istiyorum.

 Size göre başarının sırrı nedir? 

Başarı bir mücadeledir, maratondur. Bu süreçte dürüst ve çözüm odaklı olmak çok önemli. Belli kalıpların dışına çıkabilmek, yeniliğe açık olmak, yerinde saymamaya gayret etmek ve her ne olursa olsun mazerete sığınmamayı öğrenmek benim düstur edindiğim ilkelerdir. Yavaşladığınız an başarılı olma niteliklerini kaybetmeye başlarsınız. Bütün bunları layıkıyla yerine getirdiğinizde başarıyı zaten elde etmiş oluyorsunuz. Unutmamak gerekir ki başarı başarıyı getirir. 

 Bize Mor TV 'den bahsedermisiniz? 

 Kadınlar evrende bir dengedir, toplumun kalkınmasında en önemli etkendir. Güçlü, başarılı nesillerin yetişmesi kadınların elindedir. Bunun için kadınları önemsiyoruz. Kadınlara faydalı olacak güçlenmelerine yardımcı olacak kadına dair her şey var kanalımızda.

Birçok Ulasal kanal var medya dünyası ile baş etmek zor mu?

Kimse ile baş etmek gibi bir derdim yok. Kimseyi rakip görmek istemem, kimseye rakip olmak da istemem. Her yiğidin bir yoğurt yeme şekli vardır. Ben sadece yapacağım işe bakarım. Elbette yoğun medya dünyasının içinden sıyrılmak ve kendinizi fark ettirmek çok zor fakat bunun yolu onlarla mücadeleye girişmek değil bünyenizde değer üretmekle olur. O zaman fark yaratmış olursunuz.

Sizin yönetiminizde olan Askon TV 'den bize bahsedermisiniz?

ASKON, Anadolu Aslanları İş Dünyası'ndan oluşan bir sivil toplum kuruluşu. Yeni nesil dinamik ve başarılı bir yönetime sahip. Her salı günü İstanbul'da iş dünyasının genel başkanları ile toplantılar oluyor. Her ayda bir Anadolu kentini ziyaret edip ekonomi zirvesi gerçekleştiriyoruz. Mesela bu ay Pamukkale üniversitesi'nde canlı yayın ile ekonomi zirvesi gerçeleştirdik. Üniversite öğrencileriyle bir araya gelip iş dünyasının genel niteliklerinden ve başarılarından konuştuk. Hayli ilgi gösterdiler. Sonraki ay Gaziantep'teyiz.

Gençlere neler tavsiye ediyorsunuz?

Kendilerinin farkında olup yapabilecekleri işe yönelmelerini tavsiye edebilirim. Arzu duyacakları, gönül verecekleri çalışmalar yürütsünler ve asla pes etmesinler. Kendilerini başarısız hissettikleri anlar olduğunda yeniden yeniden ve yeniden denemekten usanmasınlar. Bir de gençler için özellikle vurgulamak istediğim bir şey var. Asla tek bir kaynaktan beslenmesinler. Bilgi ve becerilerini genişletsinler. Olabildiğince donanımlı bir kişilik olmaya çalışsınlar. Tabiri caizse ağaçta tek bir dala değil bir sürü dala sahip olsunlar.

Bir gazeteci sizce nasıl olmalı?

Gazeteci her şeyden önce tarafsız olmalıdır. Dürüst, ilkeli ve ileri görüşlü olmalıdır. Hakkı ve halkı gözeterek adımlar atmalıdır.

Yerel basının size göre önemi nedir?

Yerel basını güçlü olmayan bir toplum gelişmiş değildir, yerel basın demokrasinin temel direğidir bana göre. Bunu herkes önemsemelidir.

Bunca yoğunluk arasında size zaman kalıyorsa boş zamanlarınızda neler yapıyorsunuz, hobileriniz neler?

Müzik ile ilgileniyorum. Bağlama ve org çalıyorum. Yüzmeyi çok severim. İstanbul aşığıyım. İstanbul'da yaşamaktan büyük keyif alıyorum.

Sayın Adil Koçalan beyefendiye gazetemize vermiş olduğu röportaj için Horoz Medya ailesi olarak çok teşekkür ederiz... 

Sevgiler saygılar sağlıcakla kalın.

İnci Elence İlter diğer köşe yazıları
 1  2  3  4  ›  ›› 
Şuan 1 sayfadasınız, toplam 4 sayfa var.
Bu kategoride 35 adet içerik var.

Bu yazıları okudunuz mu ?
AKM Basın Yayın A.Ş | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web