Denizli 20°C
29 Ekim 2020 - Perşembe
Yazar hakkında | Tüm köşe yazıları
Saliha  Dervişoğulları

30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI ANLAM VE ÖNEMİ : (30 Ağustos 1922)

 

  Zafer Bayramı tarihte kazanılmış olan Türk tarihindeki en kıymetli zaferimizdir. Mustafa Kemal Atatürk başkomutanlığında yapıldığı için Başkomutanlık Meydan Muharebesi olarak da bilinen Büyük Taarruz, Sakarya Savaşı'ndan sonra Türk ordusunun işgalci güçlere kesin darbeyi vurmak için hazırlıkları 1 yıl süren harekât sonrasında kazanılan en büyük zaferdi. 26 Ağustos 1922'de başlamış, 30 Ağustos'ta Dumlupınar'da Gazi Mustafa Kemal Paşa ATATÜRK’ün başkumandanlığında zaferle sonuçlanmıştı. Sadece vatanın düşman işgalinden tamamen kurtulmasını sağlamakla kalmamış 1920’yılında Meclis’in açılmasıyla fiilen kurulan Türkiye Cumhuriyeti'nin ilelebet payidar kalacağını da bizlere kanıtlamış Önüne çağdaş uygarlığı aşma hedefini ortaya koymuştur.

      Güney cephesinde kurulan sahra çadırlarının birisinde yüzlerce yaralı olan savaşan askerlerimiz buraya getirilir ve tedavi edilmeye çalışılırdı. Bir gün bir yaralı getirilmişti. Fakat yaralının üzerinde el değecek yer kalmamıştı. Sanki o güçlü vücuduna binlerce kurşun saplanmış gibi her yanı delik deşik olmuştu. Bütün etleri dağılmış, kemiklerinden ayrılmıştı. Çok zor bir durumdaydı.                      Baştabibe;_’’Efendim, bu asker yeteri kadar çok acı çekmiş, bir de biz dokunup onun acısını zorlaştırmayalım’’ dediler.                                                                  Baştabip :_’’Evet haklısınız, fakat biz önümüze getirilen yaralıları tedavi etmek ile görevlendirildik. Biz üzerimize düşeni yapalım’’diye cevap verdi.

      Yaralıyı önümüzde duran masanın üzerine yatırdılar. Dağılan etlerini, ve kemiklerini toplamaya başladılar. İğne, iplikle onları o zamanın koşullarınca, bir araya getirmeye çalıştılar. Uzunca bir zaman uğraşılır ,Askerin gözleri doktorlara bakmadığı gibi ,ağzından bir kere bile of!. Sözü duyulmaz. Bir müddet sonra vücudundan aniden bir ter boşalır. Masanın üzeri ter ile dolmuş, yattığı masanın bacaklarından ter toprağa süzülmeye başlar.

   _’’Aman ya rabbim!. Ne kadar çok terledi’’ dendiğinde o yaralı asker sözü duymuş olacak ki, ’Müslüman bir Türk terlemeden ölmez’’ cevabını verir. Bir an yüzümüze baktı ve oradaki doktor ile yaralı askerlere tebessüm etti. Biraz sonra da Kelim-i Şahadet getirerek ruhunu teslim etti.

     Ey bizim kahraman dedelerimiz!. Yaşamın bir bedeli olduğu gibi, ölmenin de onurlu bir bedeli vardır. Hiç bir şey zorluk çekmeden, emek vermeden, terleme  olmadan kazanılamayacağını, bize ihtar ediyor, çok çalışmamız gerektiğini, vatan toprağımız için gerekirse canımızı bile vermekten vazgeçilmeyeceğini de hatırlatıyorsunuz.

       Bizlerde size söz veriyoruz. Gözünüz arkada kalmasın, bizlerde sizin gittiğiniz o güzel yolunuzdan gelecek, size layık bir nesil yetiştirip, toprağımız(vatanımız için)canla başla mücadele vereceğiz. Sizler kaybettiklerinizle övünün çünkü siz, kaybettiğiniz (Şehit düştüğünüz ) yerde ebedi bir alem kazandınız. Size çok şeyler borçluyuz. Nur içinde uyuyun. Kim ki vatan uğruna bu topraklarda şehit düşmüşse mekanı cennet olsun.

        Bir askerin kaleme aldığı bu anısı beni çok etkilediği için sizlerle paylaşarak bu vatan için gösterilen yüce mücadeleyi de paylaşmak istedim .

   Tarihin altın sayfalarındaki yerini alan ve bağımsız yaşamak isteyen birçok ulusa da yol gösteren Kurtuluş Savaşı, Türk milletinin, ordusu ile birlikte yüce Atatürk'ün önderliğinde yazdığı büyük kahramanlık destanıdır. Bizlere bağımsızlığımızı armağan eden ulu önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları, şehitlerimizi saygı ile anıyor, tüm Ulusumuzun 30 Ağustos Zafer Bayramı'nı en içten dileklerimle kutluyorum.

        Sevgiyle kalın hoşçakalın.

 

Saliha Dervişoğulları diğer köşe yazıları
ZORLUKLAR 2020-10-26 12:31:54
KİŞİLİK2020-10-16 11:08:57
KIŞ KAPIYA DAYANDI2020-10-15 14:36:42
ARI İLE SİNEK FARKI2020-09-24 07:52:11
HAYATIN KANUNU 2020-09-17 11:21:25
YAŞLILIK (2)2020-08-26 11:09:01
YAŞLILIK2020-08-25 11:44:51
KADINLARIMIZ 2020-08-20 10:20:26
 1  2  3  4  5  6  7  ...  16  17  ›  ›› 
Şuan 1 sayfadasınız, toplam 17 sayfa var.
Bu kategoride 170 adet içerik var.

Bu yazıları okudunuz mu ?
AKM Basın Yayın A.Ş | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web