Denizli 20°C
26 Şubat 2020 - Çarşamba
Yazar hakkında | Tüm köşe yazıları
Kadir Yatağan

19 MAYIS RUHU

       Yağmurun beslediği topraklar mayıs güneşinin sıcaklığıyla tabiatın tamamen canlanmasını sağlar. Dünya yüzeyindeki çoğu zeminler, baharla birlikte yeşile bürünerek bir bakıma kabuk değiştirir. Yeniden doğuşun gerçekleştiği bu canlanma, aynı zamanda dünya kabuğunun verimli üst yüzü diyebileceğimiz toprağın da uyanarak evreni selamlamasının belirticisidir.

        Tarihin derinliklerine uzanan geçmişinden günümüze istiklalini koruyabilmiş ender milletlerden biri olması, Türk milletinin öne çıkan yönlerinden biridir. Binlerce yıllık tarihi süreç içerisinde, Türk milleti özgürlük uğruna birçok badireler atlatmıştır. 19 Mayıs 1919 tarihi, bu necip milletin son bağımsızlık savaşının başlangıcı olması yönüyle ayrı bir önem taşır.

        Acının sonunda mutluluğu elde etmek kolay olmaz. Bunu başaranları anlatmaksa daha zor! Korlaşan yürekle emzirilen destansı zaferi yudumlayanların öyküsüdür bu.

        Bir asır öncesinin Mayısı, o yılların bağımsız Türk devleti olan Osmanlı İmparatorluğunun Birinci Dünya Savaşı’nda yenik düşmesi sonucu, işgal güçlerinin kara bulutlar misali bağımsızlık güneşini gölgelediği günlerdi. Çizmeler, Anadolu’yu çiğnemeye yelteniyordu.

        İstanbul, payitaht merkezi yani başkent olması yönüyle düşman birlikleri tarafından ilk işgal edilen şehirdi. Memleketin dört bir tarafı, paylaşım planı dâhilinde işgal ediliyordu. Her gün yeni bir acıyla, açlıkla, ölümle, kısacası yoklukla karşılaşılıyordu. Binlerce yıllık tarihi serüveninde esirliği tatmamış yüce Türk milletinin her bir ferdi, bu kara günlerin vahametinden bunalıyor, kurtuluş yolu arıyordu.

        İşte böylesi bir ortamda, Yunanlıların İzmir’i işgal etmesi, bardağı taşıran son damla olmuştu. ‘Geldikleri gibi giderler!’ diyen Mustafa Kemal Paşa, Türk milletinin içinde bulunduğu bu sıkıntılı ve zor duruma son vermek için Anadolu’ya geçerek Kurtuluş Savaşı’nı başlatmaya karar vermişti. 19 Mayıs 1919’da bir avuç silah arkadaşıyla Samsun’a giden Gazi Mustafa Kemal Paşa, o gün parlak ve aydınlık bir Mayıs güneşi olarak Türk milletine bir umut ışığı olmuştur.

        O, Mayısla gelen bir umuttu; yağmurdu, kurtuluştu. Vatanın dört bir bucağında, yurdu düşmana peşkeş çekenler ve işbirlikçiler dışında kımıl kımıl bir uyanış başlamıştı.

         Güneşin türküsünü söyleyen sarı saçları ve yeşeren filizi andıran mavimsi gözleriyle betimleyebileceğimiz Mustafa Kemal Paşa önderliğindeki Türk milleti, Anadolu’da İstiklal Savaşı’nın zeminini hazırladılar. Onun büyüklüğü, başıboş halkının öncülüğünü üstlenerek, güçlenen bu birikimi, düşmanın üzerine yönlendirebilmesinde kendini gösterir. Nasıl bir usta, kızaran demiri örste biçimlendirirse, Mustafa Kemal Paşa’da çelikleşen yürekleri ok şekline getirmişti. Haksızlığın bin türlüsüne uğrayan Türk milletinin gerilmiş bir yayı andıran sinesinden bu oku boşaltarak attığını vuran bir avcı ustalığıyla hedefini şaşırmamış ve düşman birliklerini bozguna uğratmıştı. İnönü, Dumlupınar ve Büyük Taarruz savaşları zaferle neticelenmiş; Yunan birlikleri, İzmir’de denize dökülmüştü. Çizmeler, çizmelenmişti...

          Savaş meydanlarının kartalı, barış günlerinin güvercini olarak tanımlayabileceğimiz Mustafa Kemal Paşa; yapılanla yetinmeyen, geleceğe uzanan bir dahiydi. O, yalnız bizim değil, acı çeken, haksızlığa uğrayan bütün milletlerin yol göstericisi, umut kaynağıydı. Bugün aramızda olmasa da yaptıklarını görmek, düşündüklerini anlamak ve ilkelerini hayata geçirmek her Türk insanının ülküsü haline gelmiştir. Türk milleti, ona ve silah arkadaşlarına bu soylu milletin bu günlere gelmesini sağladıkları için şükran borçludur.

          19 Mayıs 1919 güneşinin sıcaklığının ve o günlerin zorluğunu bertaraf eden kahraman insanların nabız atışlarının günümüz insanlarına ilham vererek geleceğin güzel, aydınlık ve güçlü Türkiye’sini doruklara yükseltmeleri dileğiyle.

Kadir Yatağan diğer köşe yazıları
YENİDEN DOĞMAK2020-02-19 10:17:53
MAZİDEN İZLER2020-02-05 11:00:42
Yok O Sevdalar2020-01-31 10:58:57
Yarınlar bizimdir2019-12-21 09:04:41
GÜN BATIMI YALNIZLIKLAR2019-12-16 09:05:41
Şükretmeyi Bilmek 2019-09-25 11:22:00
TÜRKÜ DERLEMELERİ IV2019-09-19 10:50:55
TÜRKÜ DERLEMELERİ2019-09-11 11:16:45
DERLEME METİNLERİ2019-09-04 10:10:47
 1  2  3  4  5  6  ›  ›› 
Şuan 1 sayfadasınız, toplam 6 sayfa var.
Bu kategoride 54 adet içerik var.

Bu yazıları okudunuz mu ?
AKM Basın Yayın A.Ş | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web