Denizli 12°C
19 Ocak 2019 - Cumartesi
Yazar hakkında | Tüm köşe yazıları
İsmet   ARSLAN

15 MAYIS HAVA ŞEHİTLERİ ANMA GÜNÜ

Her Ülkenin kendine has önemli günleri vardır. Biz Türklerinde önemli günlerinden biri olan 15 Mayıslarda ülkemizde şehir ve kasabalarımızda aziz Türk Hava Şehitlerini anmak için toplanır kabirlerine gider, dualar okunur, onlara laik törenler yapılır, bu vesile ile Türk Havacılık tarihinden gelen Hava şehitlerimizden bahsetmek istiyorum.

Yıl (1911) sonbaharında İtalyanların Akdeniz de, Libya da, Trablus garba asker çıkarmalarını ve bu ülkeye işgal teşebbüsünde bulunduklarını görüyoruz. Bu tarihlerde Türk donanması çok zayıf idi. Osmanlı imparatorluğu donanması deniz yolu ile Trablus’taki askeri kuvvetlerimize yardım imkânı yoktu. Bu zamanda maalesef bir türlü başarılar elde edilemediğini görüyoruz. (1912) yılının ilkbaharında Fransa ya gitmiş olan 2 tayyaremiz yurda dönmüşlerdi. Bunlardan ilk pilotumuz olan Teğmen FESA Bey çok başarılı olamamıştı, bu sırada (2-3) tayyaremiz satın alınmış bulunuyordu.  İtalyanların Akdeniz de ve bilhassa ege denizlindeki adalarımız üzerinde de harekâta geçecekleri muhakkak gözüyle bakılıyordu. Bu sıralarda İtalyan savaşının aleyhimize bitmesi sonucunda (1912) yılının son baharında BALKAN SAVAŞI baş gösterdi. Balkan savaşının birinci aşamasında tayyarecilerimiz bir taraftan kendilerini yetiştirirken, diğer yandan savaş ile ilgili görevlerini başarıyla sürdürüyorlardı. Balkan savaşından sonra Osmanlı imparatorluğunun İslam dünyasındaki prestiji ni koruması için bazı hareketler göstermesi gerekiyordu. ( İstanbul-kahire) Hava yolculuğu düzenlendi. İki uçakla Kahire ye gidilecekti. Tayyarelerden birisini ÜTGM (Fehmi), diğeri ise TGM (Nuri) bey yönetiyordu. Yardımcı pilotlar YZB ( Sadık) ve Yüzbaşı (İsmail Hakkı) beylerdi. Yolculukları 16 Ocak 1914’te yağmuru ve alçak bulutlu bir havada başladı. Asıl amaç Türkiye’deki Akdeniz deki ( Toros) dağlarını aşabilmekti. Avrupa’da (Alpler),(Pireneler),( Karpatları) aşmak için tayyare yarışmaları yapılıyordu. Maalesef bu sıralarda (Paris-Kahire) yolculuğu yapmaya yeltenen Avrupalı pilotlardan bazıları bu engelleri aşarak (Akdenizdeki) toroslara dayandıklarında takılıp kalıyorlardı. (1912) yılında o zaman uçakların en çok çıkabildikleri irtifa (2000) metreyi geçemiyordu.

Değerli Okurlar; Ne yazık ki 14 Şubat 1914 te (Şam’da) (Kuduse) giderken (Teberye) gölü çivarında Ümlü pilotlarımızdan (Fethi) ve arkadaşı ( Sadık) beyler şehit olmuşlardı. Bu şehitlerimizin kabirleri şu anda (ŞAM) da bulunmaktadır. Değerli Okurlar; Birazda Türk Kurtuluş savaşındaki şehit pilotlarımızdan bahsetmek istiyorum. Türk Kurtuluş savaşında şehit olan pilotlarımız İnönü muharebeleri devam ederken Tayyareci ÜTGM (Fehmi) bey düşman tayyarelerine karşı koymak için Eskişehir meydanında kalkışın son noktasında motor arıza yaparak meydan dışında (KAPOTAJ) olmak süretiyle İstiklal savaşımızın ilk şehidi oldu. Daha sonra Sakarya medya savaşında düşmanı havadan takip ederken 18 Temmuz 1921 de Hava da arıza yaparak alwev alan bir uçağımızın pilotları YZB (Sırrı) ve sivil pilot (Behçet) beyler Havada yanarak şehit olmuşlardır. 25 Temmuz 1922 de bir tayyaremiz (Afyon) mıntıkasında düşman üzerinde kıymetli keşifler yaparken, yunan kuvvetlerinin (3) av tayyaresi bu keşfe mani olmak istiyorlar, fakat pilot (Cemal) beyler durmadan kendilerini müdafa ediyorlar, attıkları mermiler ile 2 düşman tayyaresini vururken, bizim pilotlarımız şehit düşüyorlardı. Türk İstiklal savaşında (1919) dan (1922) ye kadar süren savaşta cephelerde (5) adet tayyarecimiz şehit düşmüşlerdir.

Cumhuriyet döneminde ilk şehitlerimizin töreni(1924)’te Dumlupınar’da yapılmıştır. Atatürkünde hazır bulunduğu törene 3 avcı uçağı katılmış tören yerine inmiştir. Değerli okurlar; heryılın 15 mayıs günleri Hava şehitlerimizin anma günü olarak (1935) yılında buyana Bahar ayının bu ılık günlerinde Hava şehitlerimiz anılmaktadır. 15 Mayıslar aynı zamanda İzmir’in Yunan işgalinden kurtuluş günüdür. Yurt savunmasında canlarını veren ve görünmez kanatlarını her an üstümüzde duyduğumuz atlarını taşlarına, anılarını gönlümüzde kazdığımız Ulu şehitlerimizi her yıl nedenli artan bir coşku, ve sevgi ve saygıyla ansak azdır.

Ne mutlu bizlere, Onlar şehit olmasaydı biz olmazdık.                                              İSMET ARSLAN

 

           

İsmet ARSLAN diğer köşe yazıları
 1  2  3  ›  ›› 
Şuan 1 sayfadasınız, toplam 3 sayfa var.
Bu kategoride 22 adet içerik var.

Bu yazıları okudunuz mu ?
Horoz İlçeler Gazetecilik Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web