Denizli 20°C
26 Şubat 2020 - Çarşamba

ZARAR 12 MİLYON TL!

2019-08-05 07:21:26 |
Gökhan Karaıslı
ZARAR 12 MİLYON TL!

Yeni sezon öncesi kasasına ayak bastı parası olarak 48 milyon lira gelir bekleyen Denizlispor’a TFF ile yayıncı kuruluş arasında yapılan anlaşmadan kötü haber geldi. Yeni anlaşmaya göre Horoz’un alacağı miktar 12 milyon lira düşerek 36 milyon TL olacak. Bu durumun transfer bütçesini de etkileyecek.

2019-2020 sezonu için yayıncı kuruluş krizi çözüldü. Türk futbolunun yayıncı kuruluşu beIN Sports tarafından indirim istenilmesiyle başlayan krizde Türkiye Futbol Federasyonu, Kulüpler Birliği ve beIN Sports üçgeninde 14 toplantı gerçekleştirildi. Yayıncı kuruluş, yeni sezon için isteklerini TFF yetkilileri aracılığıyla kulüplere iletti. Cuma günü ise Kulüpler Birliği ve TFF arasındaki toplantıda kulüpler TFF’ye anlaşma imzalanması için yetki verdi. Bu kararın ardından saatler sonra da anlaşmanın yapıldığı açıklandı. Buna göre yeni sezonda 500 milyon dolar olan anlaşma tutarı 410 milyon dolara çekildi. Dolar kuru ise 5.80’de sabitlendi.

GELİRLER DÜŞTÜ

Yapılan anlaşma ile kulüplerin kazançları da düştü. Yeni sezonda yayıncı kuruluş tarafından galibiyet primi 2,9 milyon lira yerine 2 milyon lira olarak ödenmeye devam edecek. Prim detaylarında havuz gelirleri, yayın gelirleri ve performans primlerinin de düşmesi yer alıyor. 2022’ye kadar devam edecek olan anlaşma ile yeni sezon için yayıncı kuruluş krizi de aşılmış oldu. Türk futbolunda Süper Lig ve 1. Lig yeni sezonda da beIN Sports kanallarından naklen yayınlanmaya devam edecek.

HOROZ’A KÖTÜ HABER

Yapılan anlaşmanın en çok etkilediği kulüpler arasında ise Yukatel Denizlispor da yer alıyor. Geçen sezon lige ayak bastı parası olarak yaklaşık 50 milyon lira ödeyen yayıncı kuruluş, kazanç miktarlarının düştüğü yeni anlaşma ile yeşil siyahlılara 10 ila 12 milyon lira daha az para ödeyecek. Denizlispor, yeni sezon öncesi TFF’nin daha önce fazladan ödendiği gerekçesiyle sezon başı avansından kesmeyi hedeflediği 4 milyon avroluk kesintiden kurtulurken,  yeni bir sıkıntının içerisine düştü. Yayıncı kuruluştan yeni sezon için 48 milyon lira bekleyen Horoz’un kasasına anlaşmaya göre 36 milyon lira girecek.

TRANSFER BÜTÇESİ ETKİLENECEK

Daha önce 70 milyon lira olarak açıkladığı transfer bütçesini futbolcu maliyetleri nedeniyle yaklaşık 5 milyon lira daha yukarıya çekmek zorunda kalan Denizlispor’da sezon öncesi yaşanan ani gelir kaybı transfer bütçesini de etkileyecek. Şimdiye kadar transferden 200 bin dolar gelir elde eden Horoz, devre arasında takviye yolunu açık tutmak için transferde daha az maliyetli isimlere yönelecek. Başkan Yardımcısı Taner Atilla, “Yayın krizi çözüldü ancak bizim beklediğimiz para düştü. 10-12 milyon lira arası bir düşüş bekliyoruz. Bu düşüş elbette ki planları etkileyecek ancak biz yeni planlarımıza geçiş yapacağız” dedi. Gökhan KARAISLI


Bunları gördünüz mü ?
AKM Basın Yayın A.Ş | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web