Denizli 24°C
20 Ekim 2020 - Salı

Ulu Camii, Ayasofya’nın izlerini taşıyacak

2020-10-17 11:45:47 |
Abdullah GÖNÜLTAŞ
Ulu Camii, Ayasofya’nın izlerini taşıyacak

Ege ve Denizli’nin en büyük camii olan Ulu Camii için Ayasofya Camii’nin bire bir motiflerini taşıyan halılar üretildi. Halıların üretimi tamamlandı. Tadilat süreci ile birlikte halılar da döşenecek.

Yıllardır eskiyen halıları ve takılamayan kapıları ile Denizli’nin gündeminden düşmeyen Ulu Cami nihayet ihtişamına kavuşuyor. Gerek yerli ve gerekse de yabancı turistlerin de fotoğraf çekimi için uğrak yerlerinden biri olan Ulu Cami’nin çehresi iyice değişmeye başladı. Bu çalışmalarda en dikkat çeken detay ise yıllardır bir türlü takılamayan giriş kapılarının yapılmaya başlanması ve Ulu Camii için hazırlanan halılar oldu. Ulu Camii Vakfı’nın gayretleri ve hayırseverlerin de yardımları ile Manisa ili Demirci İlçesi’nde üretilen halıların camiye yerleştirilmesi sonrasında Ulu Camii, İstanbul’da bulunan ve 1483 yıllık tarihi Ayasofya Camii’nin izlerini taşıyacak.

ULU CAMİİ’YE KATKI SAĞLAYABİLİRSİNİZ

Ulu Camii Vakfı Başkanı Muharrem Coşkun, caminin bir an önce tamamlanması adına vatandaşların destekte bulunabileceklerini söyledi. Ulu Camii’nde çalışmaların devam ettiğine dikkat çeken Coşkun, “86 yıl sonra yeniden ibadete açılan tarihi Ayasofya Camii’nin güzel motiflerini camimizde de görmeyi arzuladık. Birebir aynı motiflerle halılarımızı yaptırdık, kapı çalışması ve diğer tadilatlar tüm hızıyla devam ediyor.  Denizlili vatandaşlarımızın yardım ve desteklerine ihtiyacımız var. İnşallah en sağlıklı günlerde camimizin manevi atmosferini hep birlikte tadacağız. Denizlili vatandaşlarımız caminin tadilat işleri için maddi destekte bulunabilirler” ifadelerine yer verdi.

TUVALET VE OTOPARK İHALEYE ÇIKACAK

Öte yandan Ulu Cami’nin yenilenen tuvaletleri ve otoparkı ihale usulü kiralanacak. İhaleye girmek isteyenler şartnameyi cami görevlisinden alabilecekler. Teklifler 16 Kasım 2020 günü saat 17.00’ye kadar cami görevlisine teslim edilebilecek.

Halil GÖREL


Bunları gördünüz mü ?
AKM Basın Yayın A.Ş | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web