Denizli 38°C
26 Ağustos 2019 - Pazartesi

PATATES KARANTİNADA!

2019-05-10 11:49:07 |
Abdullah GÖNÜLTAŞ
PATATES KARANTİNADA!

Tarım ve Orman Bakanlığınca 25 ilde başlatılan patates ekim alanlarına yönelik ıslah ve karantina çalışmalarına açıklık getiren Denizli Ziraat Odası Başkanı Hamdi Gemici, durumun tamamıyla hastalıklı patates türünden kurtulmak olduğunu bunun yanında alternatif yeni ekim bölgeleriyle sorunun zararsız şekilde atlatılarak rekoltesi yüksek, sağlıklı patates üretimi gerçekleştirmek olduğunu kaydetti.

Tarım ve Orman Bakanlığınca 25 ildeki patates ekim alanlarına yönelik ıslah ve karantina kararı gündeme geldi. Uzun yıllardır hep aynı bölgeye ekimi gerçekleşen patatesleri hastalık kaptığı ve veriminin düştüğü saptandı. Buna önem olarak bakanlıkça alınan kararla Türkiye’nin ortalama ihtiyacını karşılayan bölgelerde patates ekiminin durdurulacağı bununla birlikte alternatif alanlarda patates üretimine geçileceği söylendi. Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Denizli Ziraat ve Odası Başkanı Gemici, “Karantina uygulamaları kapsamında özellikle patateste, uzun yıllardır ekilişi yapılan alanlarda hastalık söz konusu olmaya başladı. Üretilen o patatesin hastalıktan dolayı hasadı gerçekleştikten sonra depolama anında çürümelere sebep oluyor. Bu da birbirine bulaşık halde olması, depoların olduğu gibi çürümeye başlamasına sebep oldu. Diğer taraftan o alanlarda yapılan üretimin sağlıklı üretimler olmadığını göstermeye başladı. O yüzden de bölge olarak çok uzun yıllardır ekim yapılan alanlarda bir karantina uygulaması başlatıldı” dedi.

Islah ve karantina çalışmalarının yanı sıra tohumculuk alanında gerçekleştirilecek ARGE ile alternatif alanlarda yeniden üretim sağlanacak. Bununla birlikte Türkiye’de önümüzdeki yıllarda sağlıklı ve rekoltesi yüksek patates hasadı gerçekleşecek.

YENİ TOPRAK, YENİ TOHUM ŞART!

Patates üretimi konusunda yapılacak reformlar ile ilgile konuşan Başkan Gemici, “Fazla ekiliş gerçekleştirilmeyen alanlara doğru sahayı değiştirme, sağlıklı bölgelere doğru çekme yöntemi uygulanacak. Bütün bunlar olurken de ilk olarak tohumluk değişecek ve sağlıklı, arî tohum ekilişi gerçekleştirilecek. Karantinanın amacı tamamıyla sağlıklı patates üretimi elde etmek olacak” diye konuştu.

 YENİ ÜRETİM OLANA KADAR

 PATATES SIKINTISI YAŞANIR MI?

Patates ekim alanlarının karantinaya alınması ile birlikte üretimin ne olacağı konusunda da açıklama yapan Başkan Gemici, “Üretimini planlarsanız bununla birlikte o üretim yaptığınız alanlar yerine yeni üretim alanlarında alternatif üretime geçerseniz, patates ihtiyacı konusunda bir sıkıntı olmaz. Sağlıklı topraklarda ekimi ve hasadı gerçekleşen patatesin daha sağlıklı bir o kadar da rekoltesinin yükselmeye başladığı görebilirsiniz. Patates çok yıllık bir ürün değil, aynı yıl ektiğini aynı yıl geri alabilirsiniz” şeklinde konuştu.

PATATESTEKİ TEHLİKENİN

HERKES FARKINDAYDI

 

Patates ekim alanlarında durumun ciddiyetinin çok önceden fark edilmesine rağmen geç kalındığını söyleyen Başkan Gemici,  “Risk fark edildiği an ürün deseni değişmeliydi. Hiç değilse şu yapılabilirdi; toprak iki yılda bir farklı bir ürünle dinlendirilerek daha sonraki yıllarda üretimi gerçekleşecek ister patates ister soğan neyse bu ürünün kalitesi arttırılabilirdi. Patates ekimi yeteri derece de gerçekleşmezse bedelini hep birlikte çekeriz. Hala aynı alanlara ekim yapılmaya devam edilirse önem alınmazsa, topraktan sağlıklı ürün alınmaz, bu sefer toprak daha da hastalık bulur ve yeteri ürün elde edilemeyiz” diye konuştu.

DENİZLİ PATATES

ÜRETEN BİR İL DEĞİL

 

“Biz patates üreticisi bir il değiliz. Eskiden Şirinköy, Başkarcı, Honaz; Karaçay dediğimiz bölgelerde domates ve patates yetiştirilirdi. Verimliydi yalnız öyle pazara ürün çıkaracak satış yapılacak kadar değildi. O bölgeler kendi ihtiyacını karşılayacak aile tipi ekim bölgelerine sahiptir. Semt pazarlarına köylü tipi kalgıtmalık denilen patatesler gelirdi fakat zamanla İsrail gibi ülkelerden aldığımız ithal tohumlarla daha fazla ürün elde etmek adına bu patateslerin ekimi azaldı” sözlerini kullandı.

ARGE ÇALIŞMLARI İLE YERLİ TOHUMA DÖNÜLEBİLİR

Islah ve karantina sürecinde patates tohumu ithalatına da açıklık getiren Başkan Gemici, “Bizim yerli tohumlarımızı kullanarak üretim yapan ARGE çalışması yapan firmalarımız var. Eğer gerekli çalışmalar yapılır ve ihtiyaç tablosu anlaşılırsa ithalat yapılmaz. Bilakis fazla fazla ürün alabilmek için yerli, sağlıklı patates tohumlarımız olur. 2006 yılında çıkan yasa ile firmalara yüklü destekler verildi yapılması lazım bu çalışmaların… Öyle ki yerli patates tohumlarımızın genleri de öldürülmemiş olur” ifadelerine yer verdi. YASEMİN ORHAN- ÖZEL HABER


Bunları gördünüz mü ?
Horoz İlçeler Gazetecilik Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web