Denizli 32°C
18 Eylül 2019 - Çarşamba

HOROZ’A LİSANS ÇIKMADI

2019-05-22 14:16:21 |
Gökhan Karaıslı
HOROZ’A LİSANS ÇIKMADI

Geçen yıllarda TFF’de bekleyen dosyalar nedeniyle Ulusal Kulüp Lisansını almada zorluk çeken Denizlispor, Süper Lig’deki ilk sezonu öncesi yine aynı sıkıntı ile karşı karşıya. TFF, Ulusal Kulüp Lisansına başvuruda bulunan 52 kulüpten sadece 5’ine onay verdi. Federasyon Denizlispor’un da aralarında bulunduğu 47 kulübe ise 60 gün süre tanıdı.

TFF Kulüp Lisans Kurulu yaptığı toplantıda lisans adayı kulüpleri; Kulüp Lisans ve Finansal Fair Play Talimatı'nda aranan Sportif, Altyapı, Personel-İdari, Hukuki ve Mali kriterleri yönünden inceledi ve 2019-2020 sezonu için UEFA ve Ulusal Kulüp Lisansı almaya hak kazanan kulüpleri belirledi. Yapılan incelemeler sonucunda 20 kulüp UEFA Lisansı için 52 kulüp ise Ulusal Kulüp Lisansı almak için başvurdu. TFF, 15 kulübe UEFA Lisansı verdi. Ulusal Kulüp Lisans başvurusunda bulunan 52 kulübün dosyaları üzerinde yapılan inceleme sonucunda; Spor Toto 1 . Lig'den Altınordu A.Ş., TFF 2. Lig'den Etimesgut Belediyespor, Hacettepe Spor, Kırklarelispor ve Niğde Anadolu Futbol Kulübü A.Ş. kulüpleri Ulusal Lisans almaya hak kazandı.

DENİZLİSPOR’A EK SÜRE

Kurul, kalan 47 kulübe ise kriter eksiklerini tamamlamaları için ilgili maddelere göre 60 gün ek süre tanıdı. Geçen yıllarda Ulusal Kulüp Lisansını alamadığı için puan silme cezasına ve transfer yasaklarına çarptırılan Denizlispor, 9 yıl sonra yeniden mücadele edeceği Süper Lig öncesi Ulusal Kulüp Lisansını ilk aşamada alamadı. Yeşil siyahlılar, ara transfer döneminde de TFF’de bekleyen dosyalar nedeniyle transfer tahtasını açmada sıkıntı yaşamış, Oğuz Yılmaz ve Kehinde’nin lisansını Gazişehir maçından 1 gün önce çıkartabilmişti.

NE OLACAK?

Geçtiğimiz yıllarda TFF, Ulusal Kulüp Lisansı alma konusunda kulüplere Eylül ayına kadar süre tanıdı. Federasyon, ilk etapta 60 gün, ikinci etapta ise 30 gün olmak üzere kulüplere süre tanıyor. Kulüpler, bu süre içerisinde TFF’de bekleyen dosyalarını kapatarak ve diğer uygun şartları sağlayarak yeniden lisansa başvuruyor. Ulusal Kulüp Lisansını alamayan kulüplere ise puan silme cezası uygulanıyor. Denizlispor, lisansı alamadığı için 2016-2017 sezonunda 3 puan silme cezasına çarptırılmıştı. Gökhan KARAISLI


Bunları gördünüz mü ?
Horoz İlçeler Gazetecilik Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web