Denizli 38°C
25 Haziran 2019 - Salı

FİDELER TOPRAKLA BULUŞTU

2019-04-12 07:34:48 |
Gökhan Karaıslı
FİDELER TOPRAKLA BULUŞTU

Denizli’de 2015’te Çal’da başlayan seracılık faaliyeti sürüyor. 50 dekarla başlayan Çal Seracılığı 4.yılında 5 katına ulaştı. Özellikle domatesle adını dünyaya duyuran ilçede yeni sezonun fideleri toprakla buluştu. Çal Ziraat Odası Başkanı Haşim Ahmet Çil, çiftçinin refah düzeyini arttırmak istediklerini söyledi.

İnsanlık tarihinin ilk yıllarından bu yana üzüm üretim merkezi olan Çal’da son yıllarda üzüm üretimi ikinci plana düşmeye başladı. 2000’li yılların başında alkollü ürünlere yapılan zamlar ve ÖTV ile birlikte şaraplık üzüm üretiminde yaşanan sıkıntıların ardından 2012 ve 2014’te yaşanan don olayları ilçede 200 bin dekar olan bağ alanını 4’te 1 oranında azalttı. Yapılan araştırmalar sonucunda bölgeye uygun ve birim alandan en çok kazanç elde edilen ürünün yayla seracılığı olduğunu tespit edildi. Bağcılığın aldığı darbenin ardından diğer ilçelerde halihazırda kurulu bulunan örtü altı seracılığı Çal’a getirildi. İlçe Belediyesi ve Ziraat Odası öncülüğünde seracılığın ilk temeli 2015’te atıldı.

4 YILDA 5 KAT ARTTI

İlçede 2015’te temeli atılan seracılık 19 üreticinin 50 dekar serada tory cinsi domates üretilmesiyle başladı. İlk yıl Rusya ve Suudi Arabistan’a tırlar dolusu mal gönderen Çal’da yakalanan başarı, 2016’da üretimin biraz daha artmasını sağladı. Aradan geçen 4 yılda üretim miktarı ise 250 dekara çıktı. 4 yılda 5 kat artan seracılıkla uğraşan çiftçi sayısı ise 70’a çıktı.

SADECE DOMATES DEĞİL

Domates temelli kurulan örtü altı seracılıkta ilçede bir çok çeşit domatesin yanında salatalık, biber, marul ile diğer yeşilliler, patlıcan, kavun ve karpuz üretimi de yapılıyor. İlçenin bazı noktalarında ise mevsimine göre 12 ay boyunca üretim yapılıyor. İlçede Ziraat Odasının yaptığı danışmanlık hizmetiyle ürün gamında çeşidin arttırılması planlanıyor.

YENİ SEZON BAŞLADI

İlçede Mart-Nisan ayının gelmesiyle birlikte domates ve diğer ürünlerinin fideleri toprakla buluştu. 70 üreticinin 250 dekar serada yapacağı 2019 üretim sezonunda dekarda 25-30 ton verim alınması planlanıyor.

ÜRETİCİ FİYATTAN MEMNUN

4 yılı geride bırakan Çal seracılığında üretici sattığı ürünün fiyatından da memnun. Çal Ziraat Odası Başkanı Haşim Ahmet Çil, “Geride koca bir 4 yıl bıraktık. Çok önemli bir eşiği de geçtik. İlk yıl olur mu olmaz mı diye düşünürken, buralara kadar geldik. İlçe Belediye Başkanımız Fethi Akcan’ın da destekleriyle ilçemiz çiftçilerine önemli bir destek sağladık. İlk yıl 19 üreticimizle 54 dekarda üretim yapılmaktayken şu an itibariyle 70 üreticimizle 250 dekarlık bir üretim potansiyeline ulaşmış bulunmaktayız. Üreticimiz fiyat yönünden de memnundur. Kilo başında 2,5 liradan başlayan fiyatlarla ürünlerimizi satıyoruz.

ÜCRETSİZ DANIŞMANLIK

Ürünlerimizin tüm tarımsal danışmanlık hizmetleri odamız tarafından ücretsiz bir şekilde verilmektedir. Bu üretim şeklinin hızla çoğalıp yerleşmesi için elimizden gelen bütün çabayı sarf etmekteyiz. Önümüzdeki yıllarda hedefimiz ilçe çiftçilerimizin bu sektörde daha fazla üretim yapmalarına yardımcı olmak bu sayede ciddi paralar kazanarak refah seviyelerini yükseltmektir. Çal ilçemizin adını diğer ürünlerde olduğu gibi seracılıkta da bütün dünyaya duyurmaktır” dedi. Gökhan KARAISLI-özel haber


Bunları gördünüz mü ?
Horoz İlçeler Gazetecilik Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web