Denizli 19°C
30 Mart 2020 - Pazartesi

Yurt dışına giden vatandaşları uyarı

2020-02-17 09:41:24 |
Haber Merkezi
Yurt dışına giden vatandaşları uyarı

Sağlık Bakanlığı Yeni Corona virüs vakalarının görüldüğü ülkelere gitmeyi planlayan vatandaşları uyardı. Bakanlığın uyarısına göre gidilen ülkelerde hasta kişilerle temas edilmemesi, çiğ süt ve hayvansal ürünler tüketilmemesi, çiğ tüketilen sebze ve meyvelerin iyice yıkanması, canlı veya ölü her türlü hayvandan ise uzak durulması gerekiyor.

Sağlık Bakanlığı, “2019-nCoV Hastalığı Rehberi”nde Yeni Corona virüs vakalarının görüldüğü ülkelere gitmeyi planlayan vatandaşları uyardı.

“Çin’in Vuhan kentine gidilmemelidir” ifadesini kullanan bakanlık, vakaların görüldüğü bölgelerde hasta kişilerle temastan kaçınarak en az 1 metrelik bir mesafe konulması gerektiğini belirtti. Yoğun olarak hasta kişiler bulunduğu için mümkün olduğunca sağlık merkezlerine gidilmemesini tavsiye eden bakanlık, bu kuruluşlara gidilmesi durumunda diğer hastalarla temasın en aza indirilmesi gerektiğini söyledi. Bakanlık raporda gıda güvenliğine dikkat çekti. Buna göre gidilen ülkelerde çiğ süt ve hayvansal ürünlerin tüketilmemesi, çiğ tüketilen sebze ve meyvelerin iyice yıkanması, canlı veya ölü her türlü hayvandan ise uzak durulması gerekiyor. Ayrıca ellerin düzenli olarak en az 20 saniye boyunca sabun ve suyla yıkanması gerekiyor. Su ve sabuna ulaşılamadığı takdirde ise alkol bazı el antiseptiği kullanılması tavsiye ediliyor.

Oğuzhan Yelgen


Bunları gördünüz mü ?
AKM Basın Yayın A.Ş | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web