Denizli 28°C
21 Haziran 2018 - Perşembe

YAZLA GELEN TEHLİKE: “GÜNEŞ ÇARPMASI”

2017-07-17 11:35:50 |
Haber Merkezi
YAZLA GELEN TEHLİKE: “GÜNEŞ ÇARPMASI”

Havaların giderek ısındığı şu günlerde güneş çarpmasına karşı dikkat etmek gerekiyor. Özel Denizli Tekden Hastanesi Dahiliye Uzmanı Dr. Erkan Aydoğdu,havaların giderek ısındığını, güneş çarpmasına karşı çok dikkatli olunması gerektiğini söyledi.

Dr. Erkan Aydoğdu, güneş çarpmasının hayati tehlikeye kadar götürebilen sonuçlara yol açtığını belirterek, mümkün olduğunca güneş çarpmasından korunmak gerektiğini kaydetti. Sıcak havalarda 11.00 ile 16.00 saatleri arasında özellikle yaşlı ve çocukların mümkün olduğunca dışarıya çıkmaması uyarısında bulunan Dr. Aydoğdu,güneş çarpmasının en önemli belirtileri arasında yüksek ateş, aşırı terlemeyle birlikte kusma ve sinir sisteminde meydana gelen bozukluklar olduğunu hatırlattı.

GÜNEŞTE FAZLA KALMA, HAYATINLA OYNAMA

Ana belirtilerle birlikte başağrısı, uyumsuzluk, yürümede zorluk, sersemlik, şuur kaybı gibi tabloların da ortaya çıkabileceğinin altını çizen Dr. Erkan Aydoğdu "Güneş çarpması aşırı tuz ve su kaybına sebep oluyor. Ciddiye alınması ve zamanında müdahale edilmesi gerekiyor. İleri güneş çarpmaları ölüme kadar götürebilir. Sıcak havalardan olumsuz şekilde etkilenmemek için teri emen ve serin tutan ince ve pamuklu giysiler tercih edilmeli. Yağlı yiyeceklerden uzak durulmalı ve bol bol sıvı tüketilmeli. " diye konuştu.

GÜNEŞ ÇARPMASINA MARUZ KALANLAR BUNLARI YAPMALI

Dr. Erkan Aydoğdu’ya göre güneş çarpmasına maruz kalan kişiye hastaneye ulaşıncaya kadar yapılacak ilk müdahale şöyle; Hemen bir ambulans çağrılmalıdır. İçebiliyorsa su, ayran gibi sıvı bir şeyler içirilmelidir. Ambulans gelene kadar vücudu sıkan, terli giysiler çıkarılmalı. Vücut ısısını düşürmek için ıslak bir çarşafla beden sarılabilir. HABER MERKEZİ


Bunları gördünüz mü ?
Horoz İlçeler Gazetecilik Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web