Denizli 20°C
29 Ekim 2020 - Perşembe

SAĞLIK ÇALIŞANLARI EYLEM YAPTI

2020-09-29 12:40:36 |
Abdullah GÖNÜLTAŞ
SAĞLIK ÇALIŞANLARI EYLEM YAPTI

Sağlık-Sen Denizli şubesi Denizli Devlet Hastanesi’nde sağlık çalışanlarının sorunlarını duyurmak için basın açıklaması düzenledi.

Sağlık-Sen Denizli şubesi Denizli Devlet Hastanesi’nde sağlık çalışanlarının sorunlarını duyurmak için basın açıklaması düzenledi.  Çok geç kalmadan sağlık çalışanlarının sesinin duyulması gerektiğini dile getiren Sağlık-Sen Denizli Şube Başkanı Metin Yüksel Koçoğlu, sağlık çalışanlarının sesi duyulmalı ve kangren halini almış sorunları çözülmelidir.  Alın teri ise alın teri! Fedakarlıksa fedakarlık! Cansa can! Biri de çıksın, sağlık çalışanları bunlardan beri desin. Elini vicdanına koyan hiç kimse, bunu diyemez! O halde neden sorunlar görmezden, duymazdan, bilinmezden geliniyor! Öteden beri süre gelen pek çok sorun var. Her geçen gün sağlık çalışanlarının yükü daha da artmıyor mu? Artıyor. Sözleşmeli istihdam modelinde çalışanlardan kadro güvencesi esirgenmiyor mu? Esirgeniyor. Sağlık çalışanlarının çocuklarına kreş imkanları çok görülmüyor mu? Görülüyor.

 

Hemen her gün bir ya da birkaç sağlık çalışanı kör şiddetin kurbanı olmuyor mu? Oluyor. Yıllardır konuştuğumuz döner sermaye adaletsizliğinde ve performans uygulamasında bir arpa boyu yol alındı mı? Alınmadı. Bunlar bilinmeyen, görülmeyen sorunlar değil!  En çok da bu nedenle üzülüyoruz! Ortak akıl ve alternatif çözüm önerilerine kapı aralandığında çözülemeyecek sorun olmadığı inancındayız.  Önemli olan çözüm iradesinin ortaya konmasıdır.  En altından en üstüne kadar hangi yetkili ile konuşsak, bize hak veriyor, “biliyoruz” diyorlar.  Ancak çözüm noktasında yeterince hassas hareket edilmediğini görüyoruz.

 

Artık her seferinde tekrarlanan yanlışlıkların, haksızlıkların son bulması gerektiğini söyleyen Koçoğlu; “Ek ödeme yönetmeliğinin tümüne yönelik eleştirilerimiz bakidir. İhtiyacı karşılamak üzere geçtiğimiz hafta yapılan düzenlemeyle iyi niyet ortaya konmuş ancak sahanın haklı beklentileri yine karşılanmamıştır.  Sağlık-Sen olarak öneri ve eleştirilerimizi her daim yetkililerle paylaştık, paylaşmaya da devam edeceğiz.  Bizim bildiğimiz bir düzenleme, çalışanların hakkını hukukunu gözetmek, alın terlerinin karşılığını vermek için yapılır.  Düzenlemede genel hatlarıyla bir takım iyileştirmeler yapılmış olsa da binlerce sağlık çalışanı yine göz ardı edilmiştir.  Çalışma barışı ve huzurunu bozan bu durumu asla kabul etmiyoruz, etmeyeceğiz.  Biz, sağlık çalışanlarının hem gür sesi olmak hem de kazanım adresi olmak için bu yola çıktık.  Üzerimize düşeni sonuna kadar yapmaya kararlıyız” dedi.

 

Yetkililerin seslerini duyması gerektiğini aktaran Koçoğlu; “Gidilen yol, yol değil, çıkmaz sokak!  Sağlık çalışanları pandemi sürecinde bu ülkenin sigortası olduklarını bir defa daha kanıtladılar.  O nedenle yetkililer, bu çıkmazdan bir an önce dönerek, sağlık çalışanlarının yüzlerini güldürmek mecburiyetindeler. Hiçbir şey için vakit geç değil. Unutmamak gerekir ki çıkmaz sokakta geri adım atmak ilerlemenin ta kendisidir. Vakit çok geç olmadan, yetkilileri, sağlık çalışanlarının seslerini duyarak sorunlarını çözmek için girdikleri çıkmaz sokaktan geri adım atmaya davet ediyoruz. Hepinize katılımlarınız dolayısıyla teşekkür ediyoruz” diye konuştu. Fatma TEKEŞ


Bunları gördünüz mü ?
AKM Basın Yayın A.Ş | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web