Denizli 34°C
18 Eylül 2020 - Cuma

Ölümcül Virüs Türkiye’yi Etkiliyor mu

2020-01-25 08:25:43 |
Abdullah GÖNÜLTAŞ
Ölümcül Virüs Türkiye’yi Etkiliyor mu

Ölümcül Virüs Türkiye’yi Etkiliyor mu

Ölümcül Virüs Türkiye’yi Etkiliyor mu

Son günlerde Çin’de ölümlere sebep olan ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın da hakkında açıklama yaptığı corona virüsüyle ilgili Özel Denizli Cerrahi Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları ve Odyoloji Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Tuna Kenar; hastalık, tedavisi ve risk gruplarıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

 

Dünya gündemine oturan Çin’de birçok ölüme sebep olan çorona virüsünün her ne kadar Türkiye için risk oluşturmadığı söylense de dün Çin’den gelen kafilede yapılan termal taramalarda şüpheli görülen bir kadının karantinaya alınması ve Yolcunun kendi isteği üzerine Çin’e geri gönderilmesi akıllarda soru işaretleri yaratırken, korkunun boyutunu da arttırıyor. Pamukkale gibi turistlik bir bölgemizin olması ve burayı ziyaret eden turistlerin arasında Uzakdoğulu misafirlerin bulunması Denizi’yi de tehlike çemberinin içine dahil ediyor.

Resmi kaynaklara göre yirminin üzerinde ölüme sebep olan ve 456 kişide rastlandığı açıklanan hastalık için sağlık uzmanları bu sayının 2 binin üzerinde olabileceğini söylüyorlar. Çin’in haricinde 6 ülkede daha görülen corona virüsü için bilinmeyenleri, korunma yollarını ve tedavisini Cerrahi hastanesi kulak Burun Boğaz Hastalıkları ve Odyoloji Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Tuna Kenar’a sorduk:

 

Corona virüsü nedir?

Genellikle omurgalı canlılarda üst-alt solunum yolu ve sindirim sistemi hastalıklarına yol açan RNA grubu bir virüs tipidir. Bu virüslerin birçok alttipi (suş) bulunmakla birlikte, daha önceleri insanda hastalık oluşturmayan bazı tiplerinin zamanla birtakım genetik değişiklikler sonucu insanlarda da salgın hastalıklara yol açtığı bilinmektedir. Son yıllarda en popüler olanları 2002’de Çin’de görülen SARS virüsü ve 2012’de Suudi Arabistan’da görülen MERS-CoV virüsüdür.

Nasıl bulaşır?

Genelde yarasa gibi uçan hayvanlar aracılığıyla bulaşır. İlk defa Çin’in orta kesiminde bulunan Wuhan eyaletinde 2019 yılının son günü ortaya çıktığı için, tam resmi adı henüz konmasa da, şimdilik Wuhan virüsü (2019-nCOV) diye anılmaktadır. Wuhan virüsünün ilk hastaya canlı hayvan ve deniz ürünleri pazarındaki bir hayvandan bulaştığı anlaşılmıştır. Konuyla ilgili çalışan bilim insanlarının aktardığına göre, daha önce insanlarda görülmediğinden, henüz virüsün nasıl yayıldığı bilinmemekte, en azından şimdilik insandan insana SARS virüsü gibi hızlı yayılmadığı düşünülmektedir. Corona virüsün şimdiye kadar (23 Ocak 2020) Çin, Tayland, Japonya ve Güney Kore’de 300 civarı kişiye bulaştığı ve 6 kişinin ölümüne yol açtığı bildirilmiştir.

Belirtileri nelerdir?

Genelde ateşle birlikte seyreden öksürük, solunum güçlüğü gibi alt solunum yolu bulgularına benzer klinik tablo ortaya çıkar.

Virüs bulaşanlarda ne gibi sonuçlar doğurur?

Virüs bulaşan kişinin bağışıklık durumuna göre hastalık ya tedaviyle ya da tedavisiz ayakta atlatılır, ya da genel durum hızlıca kötüleşip solunum yetmezliğine yol açabilir.

Çocuk, yaşlı, kronik hastalıklara sahip insanlarda tehlike grubu var mı?

Bu tür risk gruplarında (çocuk, 65 yaş üstü kişiler, şeker, kalp hastaları ve bağışıklık sistemi bozukluğu olanlar) hastalık hızlı seyir gösterip kalp, böbrek ve akciğer yetmezliğine yol açarak ölüme neden olabilir.

 

 

Tedavisi mümkün mü?

Henüz bilinen spesifik tedavi edici bir ilacı yoktur. Ancak semptomlara yönelik tedavi verilir. Aynı zamanda izolasyon, istirahat, beslenme ve uykuya dikkat edilmelidir.

Ülkemiz için tehlike yaratır mı?

Dünyanın globalleştiği ve uluslararası dolaşımın bu denli yaygınlaştığı bir dönemde elbette Çin’den gelen yolcuların ciddi bir kontrole tabi tutulması gerekir. Nitekim dün (23 Ocak 2020) akşam Sağlık Bakanlığı yetkilileri konuyla ilgili gerekli açıklamayı kamuoyu ile paylaşmıştır.

Korunmak için neler yapılabilir?

Her damlacık yoluyla bulaşan enfeksiyondan korunmak için yapılan tedbirler geçerlidir. Yani; önce yerinde salgın kontrolü, ardından bulaşı engellemek için riskli bölgelerde koruyucu tedbirler (maske takılması, el yıkama, tokalaşma ve yakın temastan uzak durulması, yoğun ve kalabalık yerlerden uzak durulması) ve virüs bulaşmış kişilerin gözlem altına alınması önemlidir. Nitekim Çinli yetkililer, 2020 Ocak ayının başında virüsün buradan bulaştığının anlaşılması üzerine Wuhan eyaletindeki canlı hayvan ve deniz ürünleri pazarını derhal kapatıp ortamı dezenfekte etmiştir. Bu son salgında; önceki grip salgınlarından çıkarılan derslerden dolayı, Çinli hükümet ve sağlık otoritelerinin daha erken, hızlı ve şeffaf davrandığı dikkat çekmektedir.

 

Haberin yanında ayrı bir çerçeve içinde

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da corona riskiyle ilgili açıklama yapmıştı.

“Bizde şu an herhangi bir hastanın hatta riskli hastanın olmadığının altını çizmek istiyorum. Şu an Türkiye için herhangi bir riskin söz konusu olmadığını özellikle belirteyim. Çin’den gelen riskli bir hastayı karantina odamıza alıp özel ambulansla belirlenen hastaneye götürülmesi şeklinde hazırlığımız var.”

“Termal kamera dahil bütün hazırlıklarımızı yaptık”

Bugün Bakanlıkta virüs ile ilgili bir risk değerlendirme toplantısı yapılacağını ifade eden Bakan Koca, “Termal kamera dahil bütün hazırlıklarımızı yaptık.” şeklinde konuştu.

Halil GÖREL - Özel Haber


Bunları gördünüz mü ?
AKM Basın Yayın A.Ş | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web