Denizli 38°C
14 Temmuz 2020 - Salı

İmplant tedavisinde nedir, nasıl yapılır?

2019-10-28 08:36:43 |
Haber Merkezi
İmplant tedavisinde nedir, nasıl yapılır?

Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Uzmanı Dr. Can Üstay, implant tedavisi hakkında en çok merak edilen soruları yanıtladı. Dr. Üstay, “İmplantın eksik dişlerin yerine konması için çene içerisine yerleştirilen genellikle vida şeklindeki yapay bir diş köküdüe” dedi.

Denizli’nin önde gelen Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Uzmanlarından Dr. Can Üstay, implant konusunda merak edilen soruları yanıtladı. Dr. Atay, “İmplantlar genellikle titanyumdan yapılır. İmplantın çok yaygın olması tek diş eksikliğinden, hiç diş olmayan hastalara kadar çok geniş bir yelpazede kullanılabiliyor olmasıdır. Uygulama komşu dişlere hiçbir müdahale edilmeden gerçekleşir” dedi.

Hangi durumlarda implant yapılmalıdır?

Diş eksikliği olan kişiler fonksiyonel ve estetik bir çok sorun yaşamaktadırlar. Diş eksikliğinde etkin bir çiğneme yapılamamaktadır. Diş kaybı, kapanışın da değişmesine neden olduğundan, çeke eklemlerinde sorunlara neden olabilir. Oluşabilecek estetik problemler ve konuşma bozuklukları nedeniyle kişilerin kendine olan güvenleri de etkilenmektedir. İmplantlar, dişlerini periodontal hastalık, çürük, travma ya da başka bir nedenle kaybetmiş kişilerde iyi bir ağız sağlığı için ideal bir seçenektir.

Kimlere implant tedavisi uygulanabilir?

Genel sağlık durumu iyi olan, sağlıklı diş etleri ve çene kemiğinde implantları destekleyebilecek oranda kemik bulunan, iyi ağız bakımı yapan bireylerde tedavi yüksek başarı oranına sahiptir. Bazı durumlarda kemiğin miktarı tedavi için yeterli olmayabilir. Eğer kemik kaybı fazla ise ileri teknik kullanılabilir.

İmplant uygulaması nasıl yapılır?

Genellikle iki aşamadan oluşur. Daha ileri cerrahi uygumla gerektirmeyen, standart bir implant uygulaması için ilk aşamada implant yerleştirilecek bölgeye lokal anestezi yapılır. Ardından diş eti dikkatlice kaldırılır. Önceden belirlenmiş olan kemik kalınlığı ve yüksekliğine uygun olarak implant için kemikte yer hazırlanarak yerleştirilir. İkinci aşamada, implantın kemik ile bütünleşmesi için kemiğin durumuna ve uygulanan çeneye göre belli bir süre beklendikten sonra üzeri kapalı olan implantın üzeri açılarak dişi taklit eden kışım yerleştirilir ve protez işlemlerine başlanır.,

İmplantlar yerleştirildikten sonra protez ne zaman yapılır?

İmplantlar yerleştirildikten sonra kemik ile kaynaşması için, ileri uygulamalar yapılmamış ise; hastanın yaşı, kemik kalitesi ve sistemik duruma bağlı olarak aynı gün geçici sabit dişler de yapılabilir ancak birçok hastaya bir ile 6 ay arasında değişen kemik iyileşme süresi sonunda kalıcı sabit protezler yapılmaktadır. İmplant üstüne yapılacak protezin zamanını belirleyen birçok faktör vardır. Diş hekiminiz ayrıntılı değerlendirme sonrası doğru zamanlamayı, sizin beklentilerinizi de dikkate alarak belirleyecektir.

İmplant operasyonu sırasında ağrı hissi olur mu?

 Ağrısız bir müdahale için, diş çekimi esnasında kullandığımız lokal anestezi yeterlidir. Bazı tıbbi gereklilikler ve bazen de hastanın ağrı eşiği ve isteği doğrultusunda, bilinçli sedasyon ya da genel anestezi gerekebilir. Operasyon sonrası rahat geçirmeniz için vereceğimiz ağrı kesici yeterli olacaktır. Hastalarımızın çoğu diş çekiminde duyulandan daha az bir rahatlıktan bahsetmektedir. Tedaviler bittikten sonra ağızlardaki implantların varlığı bile hissedilmeyecek.

İmplant tedavisi tehlikeli midir, korkulacak veya sakıncalı yönleri var mıdır?

Her girişim ve her cerrahi işlemde olduğu kadar implant cerrahisinin de bazı beklenmeyen riskler olabilir. Diş hekimleri Aydınlatılmış Onam formları ve sözlü olarak ayrıntılı bilgi verecektir. Her şey doğru yapıldığında oldukça güvenli bir tedavidir.

İmplantlar hangi maddeden yapılır?

İmplantların büyük bir kısmı titanyum veya alaşımlarından üretilir. Vücut içerisinde kullanılacak tüm implantlar gibi Sağlık Bakanlığı’ndan  onay almayan sertifikasız implantlar kullanılmaz. Bu implantların sertifikaları implant işlemi sonrası hastalara verilir. MR ve tomografi çekimlerinde sorun teşkil etmez, ağız sıvılarından etkilenmez ve ağız içerisinde oluşacak kuvvetlere dayanacak şekilde planlanmıştır.  

 İmplantların uzun ömürlü olabilmesi nelere bağlıdır?       

İmplantlar da dişler gibi dişeti ve kemikle ilişkidedir ve bu yapılarda oluşabilecek rahatsızlıklar implantları etkileyebilmektedir. İyi bir ağız bakımı yapılamadığında, implantların çevresindeki dişeti iltihaplanarak doğan dişe benzer şekilde dişeti hastalıklarının oluşmasına ve implantların kaybedilmesine varan sorunlara neden olabilir. Doğan dişlere olduğu gibi, implantların çevresine de doğru bir ağız bakımı uygulayıp, rutin kontrollere gittiğinde implantlar uzun bir süre sağlıklı bir şekilde kullanılabilir.

Kubilay Y. GERBOĞA – Özel Röportaj                                               

Etiketler ; sağlık haber haberler

Bunları gördünüz mü ?
AKM Basın Yayın A.Ş | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web