Denizli 17°C
03 Aralık 2020 - Perşembe

DENGELİ YÜRÜYÜŞ İÇİN AYAK ANALİZİ ÖNEMLİ!

2020-10-19 11:36:39 |
Abdullah GÖNÜLTAŞ
DENGELİ YÜRÜYÜŞ İÇİN AYAK ANALİZİ ÖNEMLİ!

Ayağın yapısı ve fonksiyonundaki bozukluklar duruşu, dengeyi ve yürüyüşü olumsuz yönde etkiliyor. Fizyoterapist İbrahim Bulut, kliniğinde ücretsiz ayak analizi yaparak insanlara doğru ayak tabanı kullanımı sağlıyor.

Ayağınızın yapısı ve fonksiyonundaki bozukluklar duruşunuzu, dengenizi, yürüyüşünüzü, koşunuzu ve diğer aktivitelerinizi olumsuz yönde etkileyerek günlük yaşam ve spor performansınızı kötü etkileyebilir. Ayakların yapısı ve fonksiyonundaki bozukluklar ayaktan başlayarak vücudunuzun hemen her bölgesinde çeşitli problemlere neden olabilir

Ayak yapısı ve fonksiyonu bozukluklarının yol açtığı problemleri anlatan Fizyoterapist İbrahim Bulut, “Duruş, denge, basma ve yürüme bozuklukları, ayak (topuk, taban, parmak) ve ayak bileği ağrıları, bacak, diz, kalça, bel, sırt, boyun, omuz, çene ağrılarına yol açabilir. Aynı zamanda ayak yapısı ve varsa fonksiyonel bozuklukları, çabuk yorulma , kas krampları, akciğer kapasitesinde azalma, ayak bileği burkulmaları, çekiç parmak ve diğer küçük parmak problemleri,  tırnak batması, nasır ve taban siğili, taban çökmesi, yüksek taban,  topuk dikeni- tarsal tünel sendromu, aşil tendon problemleri, haglund hastalığı, stres kırıkları, ayak ile ilgili kas ve tendon zorlanmaları , eklem kıkırdak lezyonları ve bağ-kapsül zorlanmaları, kompartman sendromları, bacakta fonksiyonel kısalık, omurga eğriliklerine neden olabilir” dedi.

YÜRÜME VE AYAK ANALİZİ

Ayak üzerinde günlük aktivitesi yoğun olanlar, spor yapanlar veya spora başlayacak olanların büyük risk altında olduğunu ifade eden Fizyoterapist Bulut, hamileler, şeker hastaları ve dolaşım bozukluğu olanlar aynı zamanda romatizmal hastalıkları bulunanlar ve fazla kilo problemi olan kişilerim de riskli risk altından olduğunu belirtti.

Yürüme ve ayak analizi hakkında bilgi veren Bulut, “Ayak yapı, fonksiyonlarının ve yürüyüşünüzün analizi yapılıyor ve sebep odaklı çözümler üretiliyor. Ayak basınç ölçümü statik ve dinamik ölçüm yapan pedobarografi sistemi kullanılıyor. Tüm ayak tabanından gelen veriler basınç sensörleri vasıtasıyla bir bilgisayar ekranında ayak basınç haritası şeklinde görüntülenmektedir. Bu sistem ile; kişinin statik pozisyonda ayak tabanındaki basınç değişikliklerine, stabil metre testi ile uzun süreli duruştaki ön-arka sağ-sol salınım değerleri, dinamik analiz ile yürüyüş esnasında kişinin normal yürüyüş komponentlerinin ne kadarını yerine getirdiğine bakılır. Bunun yanında 3D Podoscanalyzer ile ayak tabanının klinik topografik görüntüsü bilgisayar ortamına aktarılır. Yürüyüş analizi ile ayak yapısı, fonksiyonları ve basma bozuklukları belirlendikten sonra ve probleme yönelik olarak ve kişinin ayak yapısına en uygun tabanlık yapılmaktadır” açıklamalarında bulundu.

KİŞİYE ÖZEL TABANLIK NEDİR?

Herkesin taban şekli parmak izi gibi kişiye özel olduğunu açıklayan Bulut, “Bu nedenle kullanılan ayakkabının tabanının kişiye özel tabanlık ile desteklenmesi ideal olan durumdur. Modern yaşamda ayağımız çok uzun süreler ayakkabı içinde kalmaktadır. Bu nedenle günümüzde ayakkabı ve taban ile ilgili sorunlar çok sık karşılaştığımız sağlık sorunlarındandır. Birçok hastada görülen ayak ağrısı, çabuk yorulma, diz ve bel ağrıları uygunsuz ayakkabı kullanımı veya yere basmada ki sorunlarla ilgilidir. Yükün ayakta doğru dağılımını sağlayarak çabuk yorulmayı önler. Basma problemlerini düzelterek diz, kalça ve bele binen ters yükü azaltır. Yük dağılımının hatalı olmasından kaynaklanan stres kırıklarını önlemede ve tedavide etkilidir. Ayak altında yük dağılımının yanlış olmasından kaynaklanan nasır gibi sorunları önler. Şeker hastalığı gibi riskli durumlarda ayakta yara oluşmasını engelleyerek ayağı korur” diye sözlerini tamamladı. FATMA TEKEŞ- ÖZEL HABER


Bunları gördünüz mü ?
AKM Basın Yayın A.Ş | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web