Denizli 34°C
24 Eylül 2018 - Pazartesi

"ECEVİT'İ RAHAT BIRAK"

2017-10-12 14:35:48 |
Haber Merkezi
"ECEVİT'İ RAHAT BIRAK"

Denizli’de işadamları ile görüştükten sonra basının karşısına çıkan CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, ABD ile vize krizi yüzünden Denizlili sanayicilerin büyük mağduriyetler yaşadığını söyledi. Kılıçdaroğlu, “Kimse bunu hak etmiyor. Biz Erdoğan’a rağmen bu vize sürecini konuşarak uyumlu bir şekilde halletmeye çalışacağız” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, hem partisinin il teşkilatının yeni binasının açılışını yapmak hem de çeşitli ziyaretlerde bulunmak amacıyla dün Denizli’de temaslarda bulundu. Sabah saatlerinde Denizli’ye gelen Kılıçdaroğlu, vakit kaybetmeden Antalya yolu üzerinde bulunan Lavin Otel’de önce sanayici ve işadamları ile ardından da STK liderleri ile bir araya geldi. Öğle saatlerinde işadamları ile görüştükten sonra basının karşısına çıkan CHP Lideri, Türkiye ekonomisinde Denizli’nin önemine dikkat çekti. Denizli’nin ihracat açısından Türkiye’nin 8'inci ili ve sanayide başarılara imza attığını çizen Kılıçdaroğlu, “Denizli kamudan beklenen yatırımı almıyor. Denizli ihracatta Türkiye 8’ncisi. 500 firma arasında ciddi potansiyel var, turizm alanları tanıtılamıyor. Büyükşehir açısından da büyük sorunlar var. Turizm alanları yeterince tanıtılamıyor, tarımda yaşanan sorunlar var. Bu sorunları aşmak mümkün. Madde madde anlattık. Bu açıklamalar endişe bırakıyorsa rahatlıkla söyleyin. Ama çıkışta şunu gördüm Türkiye demokrasiyi geliştirmek zorun olan Türkiye’dir. Bütün komşuları ile dünya ile barış içinde yaşaması gereken ülkedir" dedi.

VİZE KRİZİ BÜYÜK SORUN

Toplantı öncesinde Denizlili işadamları ile görüştüğünü hatırlatan Kılıçdaroğlu, “Az önce işadamları ile konuştum onlarda bu vize sürecinden memnun değiller. Özellikle Denizli'deki işadamları daha fazlasını hak ediyorlar. Bana şunu söylediler; ‘Yaptığımız yatırımın karşılığını alamıyoruz. Denizlili işadamları bunu hak etmiyor. Yatırım konusunda sıkıntılar var.’ Türkiye önümüzdeki 50 yılda tarımda, sanayide nereye gidecektir, bütün bunların masaya konulması, stratejilerinin geliştirilmesi gerektiğini söyledik.  CHP'nin Genel Başkanı olarak, partimizin önümüzdeki stratejilerine de beş ana başlık halinde kendileriyle paylaştım. Vize sorunun da çözülmesi gerekiyor. Erdoğan'a rağmen vize krizinin sonlandırılması onların da en büyük arzusu. Kriz giderek büyüyebilir, sanayiciler sağduyuyla bu sorunu aşmak istiyor. Umarım sanayicilerin bu beklentileri gerçekleşmiş olur” diye konuştu.

50 MİLYAR LİRA’YI TORUNU İLE HESAPLASIN

Vize krizinin maliyetinin 50 milyar lira olduğu yolundaki sözlerinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘Nereden çıktı bu 50 milyar lira’ üzerine sorulan soruları yanıtlayan Kılıçdaroğlu, " Vize krizinin maliyeti Sayın Erdoğan az önce yaptığı konuşmada 'bu 50 milyar lira nereden çıktı' dedi. Kendisine önerim şu. Torunu matematik biliyordur, torununu yanına alsın hesap makinesi ile hesaplasın" dedi.

ECEVİT ELEŞTİRİLERİNE ÇOK SERT YANIT

Cumhurbaşkanının eski Başbakan merhum Bülent Ecevit'le ilgili sözlerini çok sert bir dille eleştiren Kılıçdaroğlu, "Sayın Erdoğan rahmetli Bülent Ecevit'le ilgili çok sert cümleler kullandı. Bir anlamda onun milliyetçiliğini sorguladı. Sen Ecevit'in milliyetçiliğini öğrenmek istiyorsan, Kıbrıs’ın Beşparmak Dağları'na bak. O hem oraya hem de Afyon tarlalarına yazdı Türk milliyetçiliği. Onun milliyetçiliği yürekli milliyetçilikti. Ne söylediyse arkasında durdu. Sayın Erdoğan'a sormak istiyorum? Beyefendi senin milliyetçiliğin ne? Mangal milliyetçiliği mi? Ecevit ile uğraşma. Allah rahmet eylesin, Ecevit bu ülkeye hizmet etmiş bir kişidir. Ne onunla uğraşıyorsun?" diye konuştu.

Etiketler ; politika haber haberler

Bunları gördünüz mü ?
Horoz İlçeler Gazetecilik Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web