Denizli 21°C
16 Kasım 2019 - Cumartesi

GİRİŞİMCİ KADINLAR İŞ BAŞINDA

2017-10-27 14:12:52 |
Haber Merkezi
GİRİŞİMCİ KADINLAR İŞ BAŞINDA

Çivrilli kadınlar yeni iş imkanlarını görmek ve bilgiler toplamak için yine yollara düştü.

Yeşil Çivril Girişimci Kadınlar Derneği Başkanı Nisan Karaca'nın organize ettiği geziye 34 bayan katıldı. Çivril Belediye Başkanı Dr. Gürcan Güven'in ulaşım için verdiği destekle yapılan gezilerin çok verimli geçtiğini belirten bayanlar; "Çivril'e bir katkı sağlamak için çaba gösteren ve zaman zaman geziler düzenleyen Nisan Karaca'ya ve bu gezileri destekleyen Çivril Belediye Başkanımız Sayın Dr. Gürcan Güven'e çok teşekkür ederiz." dediler.

 

TURŞU FABRİKASI GEZİSİ


Turgutlu ve Salihli'de bulunan turşu ve sirke fabrikalarını gezen bayanlar işleyiş hakkında fabrika yetkililerinden bilgiler aldılar. Genç Çivril gazetesinin haberine göre, Salihli da bulunan Ege Fırat turşu fabrikasında salatalığın bahçeden toplanıp ihracata kadar tüm aşamaları hakkında bilgiler veren fabrika yetkilisi Mine hanım Çivrilli bayanlara fabrikayı gezdirdi. Henüz 6 yıllık bir fabrika olmasına rağmen ihracat yapan Ege Fırat Turşu fabrikasında bayanlar hem turşu yapım aşamalarını öğrendi hem de turşunun tadına baktılar.Ağırlıklı olarak bayanların çalıştığı turşu fabrikasında sezona göre işçi istihdamında değişiklikler oluyor.

 

SİRKE YAPIMINI ÖĞRENDİLER


Turgutlu'da bulunan Yakamoz Sirke Fabrikasında çok sıcak karşılanan Çivrilli bayanlar anlatılanları can kulağı ile dinledi. Fabrika Genel Koordinatörü Bilal Peynirci ve Gıda Mühendisi Zafer Değirmencioğlu Denizli'li hatta bir kollarının Çivril'e uzanıyor olması fabrika gezisini daha verimli hale getirdi. Büyük bir titizlikle Çivrilli bayanların sorularını yanıtlayarak sirke yapımı aşamalarını tek tek anlattılar. Çivrilli bayanlar sirke yapımına çok ilgi gösterirken Çivril'e döndüklerinde elma sirkesi yapımı ile ilgili çalışmalar başlatacaklarını belirttiler. Yakamoz Sirke fabrikasında üzüm sirkesi, elma sirkesi, nar ekşisi, şalgam suyunun yanı sıra limon sosu gibi ürünler üretiliyor. Fabrika tam otomatik sistemle çalıştığı için çok fazla iş gücüne ihtiyaç duymuyor. Dolum yapılan plastik kaplarını da kendi üreten fabrika tamamen dışarıya bağımsız çalışıyor. Fabrika sirke yapımı için ağırlıklı olarak üzüm ve elmaları Çal, Bekilli ve Çivril bölgesinden alıyor olması ise hammaddeye sahip ilçelerimizin neden bunu değerlendirip kendi fabrikalarını kuramadığı kafalarda soru işareti bırakıyor. Çivrilli bayanlar küçük çaplı da olsa kendi elma sirkesi fabrikalarını kurmak için detaylı her türlü bilgiyi fabrika yetkililerinden almakla kalmayıp kurulum aşamasında neler yapılması ile ilgili her türlü desteğin de sözünü aldılar.
Bilal bey ve Zafer beyin yardım sever içiten ve samimi anlatımları ve bayanlara hediye ettikleri ürünlerinin ardından hatıra fotoğrafı çektirerek oradan ayrılıyoruz.


Yakamoz sirke fabrikasının ardından aynı sanayi bölgesinde bulunan Orka Sirke Fabrikasını gezmek ve bilgi almak için harekete geçen Çivrilli bayanlar burada da çok sıcak karşılanıyor. Orka Sirke Fabrikası Genel Müdürü Ahmet Mithat Orhan'ın anlatımı eşliğinde fabrikayı gezen Çivrilli bayanlar Orhan'ı soru yağmuruna tuttu. Her soruya içtenlikle cevap veren Genel Müdür Orhan sirke yapımının her aşamasını anlattı.

 

KONSERVE NASIL YAPILIR


Salihli Organize Sanayi Bölgesinde bulunan Türkiye'nin en büyük ihracat firmalarından biri olan Zumdıeck Konserve ve Dondurulmuş Gıda fabrikasını ziyaret eden Çivrilli bayanlar Genel Müdür Yardımcısı Gıda Yüksek Mühendisi Dr. Hikmet Güreş'in anlatımıyla konserve yapımı hakkında bilgiler edindiler. Daha önceden Çivril'e gelmiş olan Güreş ürünlerinin bir kısmını buradan aldıklarını belirtiyor. İç pazara ürün satışı olmayan 12 farklı ülkeye ihracat yapan ve 2 binin üzerinde çalışanı bulunan Zumdıeck şirketi kuruluşu olan 2008 yılından buyana istihdam alanında ilk üçe girerken Türkiye birincilikleri de bulunuyor.
Her türlü meyvenin konservesini yaptıklarını belirten Güreş, ihracat yaptıkları ülkelerden gelen isteklere göre değişkenlik gösterdiğini belirtiyor. HABER MRKEZİ


Bunları gördünüz mü ?
Horoz İlçeler Gazetecilik Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web