Denizli 17°C
20 Şubat 2019 - Çarşamba

ZEYBEKCİ, SANAYİCİLERLE BİR ARAYA GELDİ

2018-02-13 06:25:06 |
Gökhan Karaıslı
ZEYBEKCİ, SANAYİCİLERLE BİR ARAYA GELDİ

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, "2017 yılı büyümesi, dördüncü çeyrek sonunda yüzde 7'nin de bir tık üzerinde olacak." dedi.

Bakan Zeybekci, İstanbul Sanayi Odası'nın (İSO) Ekonomi Bakanlığı ile olan istişare toplantısına katıldı. Dünyanın çok hızlı değiştiğini anlatan Zeybekci, Türk sanayicisinin de bu değişime ayak uydurduğunu söyledi. Devlet ile sanayicinin birlikte çalışmasının önemine işaret eden Zeybekci, bu çerçevede bakanlık yetkililerinin her hafta sonu Türkiye'nin her ilinde sanayici ve iş adamları ile bir araya geldiğini, sanayicinin sorunlarına çözüm üretme gayretinde olduklarını anlattı. Bakan Zeybekci, bakanlığın üretime dokunması gerektiğinin altını çizdi ve bu çerçevede yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi vererek, şunları kaydetti: "40'ın üzerinde il bitti, yaz sıcakları başlamadan tüm Türkiye'yi bitireceğiz. Tüm Türkiye'yi dolaşıp, tüm Türkiye'ye istişare ile karar aldırıp, hükümete uygulatmak hedefindeyiz. Dünya çok hızlı değişiyor, geçen seneki doğrularımız şu an farklı hale geldi. Geçen seneden bu yana e-ticaretin kendi içindeki büyümesi yüzde 16 seviyesinde. Dünya ticaretinden aldığı pay gelişmiş ülkelerde yüzde 10'lar, gelişmekte olan ülkelerde yüzde 7'ler seviyesinde.

Çok daha hızlı dönüşen bir dünya var şu an. Dünya hızla ikiye ayrılıyor. Bugün artık dünya bilgiyi ve teknolojiyi üreten ve sahip olanlar, tüketenler ve sahip olamayanlar olarak ikiye ayrılıyor. Karakteri itibarıyla Türkiye, bilgiyi ve teknolojiyi üretmek ve sahip olmak zorunda." Türk milletinin karakterinin, genetiğinin bağımsızlık olduğuna dikkati çeken Zeybekci, Türk milletinin hiçbir alanda bağımlı olamayacağını dile getirdi. Bakan Zeybekci, Mustafa Kemal Atatürk'ün savaşı kazandıktan sonra ekonomiye ve üretime verdiği önemi anımsatarak, "Hayatta En Hakiki Mürşit ilimdir" sözüne atıfta bulundu. Bakan Zeybekci, özel sektörün Türkiye ekonomisi için önemine dikkati çekerek, dünyanın aynı hızla değişmeye devam edeceğini, Türkiye'nin de bu dünyada hak ettiği yeri alacağını söyledi. "2017 yılı büyümesi, dördüncü çeyrek sonunda yüzde 7'nin de bir tık üzerinde olacak." diyen Zeybekci, ihracat rakamlarında gelinen nokta hakkında değerlendirmelerde bulundu. Türkiye'nin yaşadığı tüm olumsuzluklara rağmen ihracatını yüzde 10'un üzerinde artırdığını anımsatarak şunları söyledi: "Büyümesinin tam yarısını Türkiye ihracat ve yatırımlardan, üretimden elde etti, ideal bir büyüme trendi de elde etti. 2017 yılında Ekonomi Bakanlığı olarak verdiğimiz teşvik belgelerinde 2016 yılına göre, parasal olarak yüzde 81 artış sağladık. 2018'de yatırımlarda, büyümede, özel sektörün yatırım tutarı bize çok önemli destek verecek."

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, "2017 yılında savunma sanayi ihracatımız 7 milyar dolar seviyesinde. Bu çok hızlı şekilde 10 milyar ve daha ilerisine geçecek." dedi. Konuşmasında özel sektörün yatırımı ve üretiminin, ihracatın şu anki trendinin geldiği nokta hakkında bilgi veren Bakan Zeybekci, şunları kaydetti: "157 milyar dolarlık rakamları geride bıraktık, 158 milyar doları konuşuyoruz. Mart sonu itibarıyla 150 milyar dolarlı rakamları bırakacağız, 160 milyar dolarlı rakam konuşacağız. 2018'de ihracatımız rekor kırmaya devam edecek. Şu an ordumuzun kullandığı savunma ihtiyaçlarımızın çok büyük kısmını artık, yüksek niteliklerle üretebiliyoruz ve ihracat yapabiliyoruz. 2017 yılında savunma sanayi ihracatımız 7 milyar dolar seviyesinde. Bu çok hızlı şekilde 10 milyar ve daha ilerisine geçecek. Türkiye şu an dünyanın en iddialı yatırım teşvik sistemlerine sahip. Dünyanın sanayileşmiş hemen her ülkesinden Türkiye'de yatırım yapmakla ilgili girişimler var."

 

Şu an özel sektör eliyle Türkiye'nin kendi devlerini yarattığını ve yaratmaya devam edeceğini aktaran Zeybekci, Türkiye'ye devasa yatırımların geleceğini söyledi. Türkiye'de yapılan teknolojik çalışmalara ve sektörel gelişmelere değinen Zeybekci, Türkiye'nin kalp kapakçığı, stent üreten, sağlık teknolojilerinde sayılı şirketlerin barındığı ülke haline geleceğini anlattı. Bakan Zeybekci, tarım, haberleşme, yenilenebilir enerji teknolojilerinde de aynı durumun yaşanacağına dikkati çekerek, "2018 sanayileşme anlamında, Türkiye tarihine yeni adımların atıldığı bir yıl şeklinde geçecek. Bunun için gerekli her adımı hükümet olarak atacağız." ifadelerini kullandı.

 

Yatırım yapmak için bugün finans maliyetlerinin yüksek olduğuna işaret eden Zeybekci, şu değerlendirmelerde bulundu: "Bu dezavantajı, teşvik sistemimizin içinde çok güçlü faiz desteği ile ortadan kaldıracağız. Faizin yüksekliğini, bu yüksek faiz ortamında yatırım yapılmaz biliyoruz. Yatırım, üretim alanında faizin dezavantajını ortadan kaldırmak için elimizden gelen her türlü desteği verecek, gayreti göstereceğiz, enflasyonla mücadeleden de elimizi çekmeden yağacağız. Tüketimle ilgili kimse, paranın, finansmanın maliyetini düşürmemizi beklemesin. Türkiye'de faizleri yatırım için, üretim için düşüreceğiz, ihracat için düşüreceğiz. Diğer taraftan tüketimle ilgili aynı yaklaşım içinde olmayacağız." HABER MERKEZİ


Bunları gördünüz mü ?
Horoz İlçeler Gazetecilik Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web