Denizli 14°C
25 Mart 2019 - Pazartesi

YÖRÜKLER YAYLADA ÇOŞTU

2018-08-07 09:51:17 |
Gökhan Karaıslı
YÖRÜKLER YAYLADA ÇOŞTU

Buldan İlçesi’nin Süleymanlı Yaylası’nda her yıl Yörük Türkmen Derneği tarafından düzenlenen Büyük Yörük Türkmen Şöleni, bu yılda renkli görüntülere sahne oldu. Farklı illerden gelen 200’e yakın Yörük Türkmen Derneğinin buluştuğu festivale Denizli protokolünün yanı sıra vatandaşlar da yoğun ilgi gösterdi.

Bu yıl 3.sü düzenlenen Buldan Yörük Türkmen Şenliği, Denizli Valisi Hasan Karahan, AK Parti Denizli Milletvekili ve Grup Başkan Vekili Cahit Özkan, AK Parti Denizli Milletvekili Ahmet Yıldız, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Buldan Kaymakamı Hatice Cemre İncesu, ve Buldan Belediye Başkanı Mustafa Gülbay’ın katılımıyla gerçekleşti. 

200’ÜN ÜZERİNDE YÖRÜK

TÜRKMEN DERNEĞİ KATILDI

 

Türkiye’nin değişik il ve ilçelerinde kurulmuş 200’ün üstünde Yörük Türkmen Derneği ve onların üst organları olan federasyon ve konfederasyon temsilcileri ile üyelerinin de katıldığı şenlik, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları ile bu vatan uğruna canını vermiş tüm şehitler için yapılan saygı duruşu ve birlikte söylenen İstiklal Marşı ile başladı. Kur’an-ı Kerim tilavetinin ardından protokol konuşmaları gerçekleşti. Buldan Yörük Türkmen Derneği Başkanı Osman Ören, Buldan Belediye Başkanı Mustafa Gülbay, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, AK Parti Denizli Milletvekilleri Ahmet Yıldız ve Cahit Özkan ile Denizli Valisi Hasan Karahan, şenlikle ilgili olarak birer konuşma yaptılar.

 

NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE!

 

Süleymanlı Yaylasında, Büyük Yörük Türkmen Şölenine ev sahipliği yapan ayrıca açılış konuşmalarını bizi en güzel en iyi bu dizeler bu kadar özel anlatabilir dediği Nazım Hikmet’in Davet Şiiri ile yapan Buldan Belediye Başkanı Gülbay ,

 

DAVET

Dörtnala gelip Uzak Asya'dan

Akdeniz'e bir kısrak başı gibi uzanan

                               bu memleket, bizim.

 

Bilekler kan içinde, dişler kenetli, ayaklar çıplak

ve ipek bir halıya benziyen toprak,

                               bu cehennem, bu cennet bizim.

 

Kapansın el kapıları, bir daha açılmasın,

yok edin insanın insana kulluğunu,

                               bu dâvet bizim....

 

Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür

ve bir orman gibi kardeşçesine,

                               bu hasret bizim...” okudu.

 

Birlik ve beraberliğin en keskin duygularla hissedildiği Büyük Yörük Türkmen Şöleninde, Şenlik Halkoyunları ekiplerinin gösterilerinin yanı sıra Aşık Halim Kesen, Alim Toker, Neslihan Yılmaz Ören, Ali Tunç konserleri yöresel türkülerin tadına varılırken ata sporumuz olan cirit oyunlarının da sergilendiği şölende herkes doyasıya eğlendi.


YİNE FESTİVAL YİNE TEKDEN!


“Kültür Dostu” Tekden Hastanesi Denizli ili ve çevresinde gerçekleşen festival, şenlik ve organizasyonların nabzını tutmaya devam ediyor. Buldan Süleyman Yaylasında düzenlenen 3. Buldan Yörük Türkmen Şenliği’nde yine sağlık sponsoru Tekden Hastanesi. Kaliteli sağlık hizmeti ve güvenilir ekibiyle sağlık sektöründe fark yaratmaya devam ediyor. Şölen boyunca sıcaktan fenalaşan vatandaşlara müdahalede gecikmeyen Tekden Ailesi bunun yanında güler yüzlü ve donanımlı ekipmanlarıyla da dikkatleri üzerine çekmeyi başardı.

 

GÖNÜL KÖPRÜSÜ’SÜZ FESTİVAL Mİ OLUR

 

Nergis Şenocak Başkanlığında hiçbir kar amacı gütmeden ihtiyaç sahibi insanlar için maddi ve manevi destek sağlamayı amaçlayan Gönül Köprüsü Derneği her festivalde olduğu gibi Buldan Süleyman Yaylasında düzenlenen Büyük Yörük Türkmen Şöleninde de hayır işleri için mücadelesini sürdürdü.

“Veren El Alan Eli Görmemeli” felsefesiyle yolan çıkan Gönül Köprüsü Derneği, şölen süresince ev yapımı ekmeğin yanı sıra çeşitli takı ve aksesuarlarında bulunduğu stanttan satış yaparak ihtiyaç sahiplerine ulaşmayı amaçladı. Birlik ve dayanışma içinde kültürel dokunun yaşatılması ve gelecek nesillere sürdürülebilmesi için çaba sarf eden Gönül Köprüsü Derneği Nergis Şenocak ihtiyaç sahibi kimseler için verdiği mücadelenin yanı sıra giymiş olduğu yöresel Yörük kıyafetiyle de büyük beğeni topladı. Yasemin ORHAN-


Bunları gördünüz mü ?
Horoz İlçeler Gazetecilik Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web