Denizli 33°C
09 Ağustos 2020 - Pazar

Yetkilileri göreve çağırdı

2020-07-30 07:03:05 |
Abdullah GÖNÜLTAŞ
Yetkilileri göreve çağırdı

Büyük Menderes İnisiyatifi Büyük Menderes'i besleyen kollardan Çürüksu Çayı ve Sarıçay'ın birleştiği çevrede incelemelerde bulundu. BMİ sözcüsü Mustafa Çallıca arıtması olmayan ya da faaliyette olmayan fabrikaların nehri, dolayısıyla tarımı da kirlettiğini belirterek tüm yetkilileri anayasanın gereğini yapmaya davet etti.

Çürüksu Çayının Sarıçay ile birleştiği yerde açıklama yapan BMİ Sözcüsü Mustafa Çallıca; "Bu su Denizli’deki sanayicilerden arıtılmadan dışarıya bırakılan sularla kirlenmektedir. Bizim sanayicilerle bir derdimiz yok. Ancak bir tek koşulumuz var. Fabrikalar doğayla uyumlu, doğayı koruyan, çevreci olmalı. Kâr hırsına bürünenlerin akarsularımızı bu şekilde kirletmeye hakkı yok buna sessiz kalamayız. Bu dünya hepimizin, bu toprak, su hepimizin. Bu suların temizlenmesi için devletin bütün yetkililerini göreve davet ediyoruz" diye konuştu. 

Yetkililere, "Lütfen sularımıza sahip çıkın, geleceğimiz tehlikeli" sözleriyle seslenen Çallıca şöyle devam etti: "Kovid-19 salgınında da gördük ki en önemli şey sağlıklı yaşam hakkımız ve sağlıklı gıda. Dolayısıyla Denizli coğrafyasının yüzde 70'i Büyük Menderes havzası içindedir. Havzanın yüzde 32 sini 1.sırada Denizli oluşturuyor. Bu nedenle bu sularla tarım yapılmamalı bu sular bir an önce temizlenmeli. Çünkü bu sularla yapılan tarım ürünlerini yine bizler tüketiyoruz.

"Bu suları korumak zorundayız" diyen Çallıca, Belediye Başkanları, siyasiler, devlet yetkililerini anayasanın gereğini yapmak üzere göreve davet ettiklerini belirtti.

Abdullah GÖNÜLTAŞ

 


Bunları gördünüz mü ?
AKM Basın Yayın A.Ş | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web