Denizli 29°C
23 Eylül 2019 - Pazartesi

YAMAÇ PARAŞÜTÜNDE YENİ ROTA PAMUKKALE

2019-06-13 12:06:27 |
Gökhan Karaıslı
YAMAÇ PARAŞÜTÜNDE YENİ ROTA PAMUKKALE

YAMAÇ PARAŞÜTÜNDE YENİ ROTA PAMUKKALE

13 Haziran 2018 tarihinde Vali Hasan Karahan tarafından onaylanarak yürürlüğe giren “Pamukkale Yamaçparaşütü ve Yelkenkanat Uçuş Yönergesi”ile Pamukkale Bölgesinde yürütülen Yamaçparaşütü faaliyetleri için Pamukkale Kaymakamlığı görevlendirildi. Akabinde Kaymakam Hayrettin Balcıoğlu Başkanlığında, Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü, Türk Hava Kurumu, TÜRSAB, Hava Sporları İl Federasyonu, İlçe Gençlik ve Spor Müdürlüğü ile Yamaç paraşütü Pilotlarının temsilcilerinin iştiraki ile İlçe Sportif Turizm Kurulu oluşturuldu.

 

Pamukkale Kaymakamlığı İlçe Sportif ve Turizm Kurulu tarafından yapılan açıklamada; “ Kurulun öncelikli amacı, pilot ve yolcu güvenliğini sağlamak olup, yamaç paraşütü ile bölgenin tanıtımına ve ülke ekonomisine katkı sağlamaktır.  Bu doğrultuda Yönergenin uygulanması, hava şartlarının uçuşa elverişliliği gibi konularda denetim ve takip için  ülkemizde FAI (Uluslararası Havacılık Federasyonu) tarafından yetkili kurum olarak tanınan Türk Hava Kurumu, İlçe Sportif Turizm Kurulu tarafından görevlendirilmiştir” denildi.

 

HEDEF, YILLIK 40 BİN UÇUŞ

 

Yapılan açıklamada; “Pamukkale bölgesi, ülkemizde yamaç paraşütü faaliyeti için her mevsim uygun iklime sahip olan tek bölge olup, bu yönüyle yamaç paraşütüne ilgili sporcu ve adrenalin tutkusu olanlar için cazibe merkezi konumundadır.  13 Haziran 2018 tarihinden itibaren 2 acenta bünyesinde 4 pilotla günlük 15-20 uçuş gerçekleşirken 12 Haziran 2019 tarihi itibari itibariyle 9 acenta bünyesinde 32 pilotla günlük 100’ün üzerinde uçuş gerçekleştirilmektedir.  1 (Bir) yıllık dönemde gerçekleşen 17.010 ticari amaçlı yapılan uçuş, 6 bin 865 sportif amaçlı yapılan uçuş ile Pamukkalemiz ve ülkemize sportif ve ticari olarak katkı sağlanmıştır.  2019 yıl sonu itibari ile 30 bin  ticari uçuş hedeflenmekte olup,  2020 yılında yıllık uçuşun 40 bin ’nin üzerine çıkması beklenmektedir.

 

KURALLARA UYMAYANLARA

İDARİ YAPTIRIM

 

Yönergenin yürürlüğe girmesinden sonra ticari yamaç paraşütü uçuşlarında herhangi bir olumsuzluk yaşanmamış ancak sportif amaçlı yapılan eğitim uçuşunda pilotaj hatası nedeniyle bir kursiyer hayatını kaybetmiş, 2 adet de yaralanmalı kaza olayı gerçekleşmiştir.

Yönergenin yürürlüğe girdiği 1 (bir) yıllık süre içerisinde İlçe Sportif Turizm Kurulunca yapılan kontrol ve denetimlerde Pamukkale Yamaçparaşütü ve Yelkenkanat Uçuş Yönergesine aykırı hareket eden 6 yamaç paraşütü pilotuna 7 adet idari para cezası, 23 pilota ise uçuş durdurma cezası verilmiştir.  İlçe Sportif Turizm Kurulu, Pamukkale’de yamaç paraşütü faaliyetlerinin güvenli bir şekilde en üst seviyelere ulaşmasını teminen yamaç paraşütü sporunun tüm paydaşları ile çalışmalarına devam etmektedir” denildi.


Bunları gördünüz mü ?
Horoz İlçeler Gazetecilik Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web