Denizli 13°C
20 Nisan 2019 - Cumartesi

ÜZÜMDE ÜRETİM DÜŞÜK KAZANÇ YÜKSEK

2018-09-12 11:21:36 |
Gökhan Karaıslı
ÜZÜMDE ÜRETİM DÜŞÜK KAZANÇ YÜKSEK

Bu yıl üzümde yaşanan rekolte düşüklüğüne rağmen çiftçinin zarara uğratılmadığını dile getiren Çal Belediye Başkanı Fethi Akcan, “Alkollü içecekler için üretilen üzümler 2,5 liradan satışa sunulurken sofralık üzümler 4 liradan alıcı buldu” dedi.

22.’ncisi düzenlenen Çal Bağbozumu Kültür ve Sanat Festivalinde yıllık üzüm rekoltesi ile ilgili gazetemize açıklamalarda bulunan Çal Belediye Başkanı Fethi Akcan, “Tabii önceki yıllara oranla üzüm üretiminde toplam ürün bazında baktığımızda bir değişim söz konusu. Fakat her ne kadar doluda yağsa sel felaketi olsa iyi bir tablo ortaya serdiğimize inanıyoruz. Genel zararın karşılanması açısından fiyat telafisi çok iyi yapıldı” dedi. Fiyatların piyasadaki üzüme göre belirlendiğini hiçbir üreticinin mağdur edilmediğini ifade eden Akcan, “Biz zarar açığın kapandığına inanıyoruz. Çünkü beklemediğimiz fiyatları gördük. Alkollü içecekler için üretilen üzümler 2,5 liradan satışa sunulurken sofralık üzümler 4 liradan alıcı buldu” diye konuştu.

 

170- 180 MİLYONLUK

ÖTV VERİYORUZ

 

Türkiye’de üzüm üretimindeki Çal’ın sahip olduğu payı değerlendiren Akcan, “ Türkiye’de yaklaşık 140 bin tonluk alkollü içecekler için üzüm üretiliyor. Bunun yaklaşık olarak 45- 46 tonu Çal İlçe’sinde üretiliyor. Bunu yüzdelik dilime vurduğumuzda yüzde 38 oranda çıkıyor. Bununla birlikte bandrol bedeli altında 170- 180 milyonluk özel tüketim vergisi (ÖTV) veriyoruz.” diye konuştu.

 

ÜZÜM FESTİVALİ AMACINA ULAŞTI

 

Akcan, “Bu festivalin asıl amacı tanıtım. Bir yaz önce çalışıp emek veren insanların yılda bir kez 3 günde olsa 4 günde olsa bir araya gelip eğlenebilmelerini amaçlıyoruz. Zaman geçirebilme, alış veriş yapabilme, moral depolama, yılın yorgunluğunu atma o geleneği o kültürü yaşatabilme festivalin amacı bu. Yoksa biz işte Almanya’dan Hollanda’dan şu kadar kişi gelecekte satış yapacağız diye düşünmüyoruz.”

 

BAĞBOZUMU KOYUN ATLATMA SEVİYESİNE GELECEK

 

Bağbozumunun koyun altlatma kadar eski bir festival olduğunu, günü geldiğinde de tüm dünyanın konuştuğu bir festival haline geleceğini ifade eden Akcan, “Bağbozumu çok eski bir festival ama 80 ile 90 yılları arasındaki yaşanan sorunlardan doğan kopukluk bu festivallerin düzenli olarak yapılmasının önüne geçti. 2013’lere kadar da festivale alakalı kimse bir adım atmadı. Fakat bundan sonra var gücümüzle bu festivali en iyi nasıl yapabiliriz onu düşüneceğiz” şeklinde ifade etti.

 

ÇOCUKLARI DERSHANEYE GÖNDERMEK

 YERİNE ÇAL GARASI YEDİRİN

 

Yıllık üzüm üretiminde kuru üzümün önemine de dikkat çeken Akcan, “Üzümler şaraplığa verildiği için çok fazla elimizde kuru üzüm olmuyor.  Çal Garası’nda antioksidan yüksek olduğu için enerji yüksek olduğu için özellikle çocuklarda kan yapımında önemli role sahip bunun yanında kanser hastalarına yediriliyor. Biz diyoruz ki dershanelere göndermeyin Çal Garası yedirin bakın çocuklar nasıl başarılı oluyor” ifadelerini kullandı. Yasemin ORHAN-ÖZEL HABER

 

Etiketler ; güncel haber haberler

Bunları gördünüz mü ?
Horoz İlçeler Gazetecilik Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web