Denizli 36°C
21 Temmuz 2018 - Cumartesi

ÜZÜM ÜRETİCİSİNE MÜJDE

2017-09-12 12:57:42 |
Haber Merkezi
ÜZÜM ÜRETİCİSİNE MÜJDE

Manisa’nın ardından Türkiye’nin en büyük üzüm üreticisi ili olan Denizli’de hasat devam ediyor. 350 bin dekarı aşkın alanda üzüm üretiminin yapıldığı Denizli’de yaş üzümlerde sona gelinirken kuru üzüm çalışmaları ise devam ediyor. Geçen yıllarda ürettiği üründen fazla kazanamayan üreticiye Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eşref Fakıbaba, bu yıl kuru üzümü 4 liradan alacaklarını söyledi.

Manisa’da bir otelde düzenlediği toplantıda 2017-2018 sezonu çekirdeksiz kuru üzüm rekoltesini açıklayan Fakıbaba, geçen yıl 4 milyon ton yaş üzüm, 313 bin ton çekirdeksiz kuru üzüm üretildiğini hatırlattı.  Fakıbaba, “Yaş üzümde geçen yıl rekolte 4 milyon tondu, bu sene 4 milyon 200 bin ton. Kuru üzümde ise geçen yıl rekolte 313 bin tondu, bu sene ise 310 bin ton. Bunlar güvenilir rakamlardır.  Sayın Cumhurbaşkanımız bana talimat verdi, 'üzüm 4 liranın altında olamaz, gideceksin bu işi çözeceksin' dedi. Üzümünüzü 4 liranın altında sattırmayacağız. Şu an hazırlıklarına başladık, depo arayışımız devam ediyor, 9 numara kalitedeki üzümü istediğimiz kadar 4 liradan alacağız ve 15 gün içinde paranızı ödeyeceğiz.  Bu, AK Parti hükümetinin, Sayın Cumhurbaşkanınızın, Başbakanınızın ve Tarım Bakanınızın size sözüdür. Güven her şeyin üzerindedir. Rahat olun, üzümünüzü alacağız, sınırsız bir şekilde alacağız, sizi kimseye muhtaç etmeyeceğiz” dedi.

SEVİNDİRİCİ BİR AÇIKLAMA

Bakan’ın yaptığı açıklamanın ardından değerlendirmelerde bulunan Buldan Ziraat Odası Başkanı Muammer Al, “Geçen yıllarda bu tür dileklerimizi ilettik. Kuru üzüm yok diye spekülasyonlar bile yapıldı. Üreticinin yıl boyunca emek vererek ürettiği ürünün karşılığını almak isteyecektir. Devletin de bunu karşılaması lazım. Son açıklama sevindirici. Açıklamanın hemen uygulamaya konulmasını bekliyoruz” diye konuştu.


Bunları gördünüz mü ?
Horoz İlçeler Gazetecilik Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web