Denizli 19°C
30 Mart 2020 - Pazartesi

Uzmanlar Ne İstiyor?

2020-02-22 08:44:14 |
Abdullah GÖNÜLTAŞ
Uzmanlar Ne İstiyor?

Uzmanlar Ne İstiyor?

Türk Silahlı Kuvvetlerinin temel dinamiklerinden biri olan uzman erbaşlar, çalıştıkları işin zorluklarının yanı sıra Türk Silahlı Kuvvetleri’nin içinde bulunan yapısal sorunlarla başa çıkmaya çalışıyorlar. Uzmanlar Sosyal Yardımlaşma Derneği Denizli İl Temsilcisi Salih Dağdelen, uzman erbaşların yaşadıkları zorlukları anlattı.

Türk Silahlı Kuvvetleri çatısı altında görev yapan uzman erbaşlar, kurumlarının kendilerine karşı tavırlarından rahatsız durumdalar. Kısa süren eğitimin ardından iç güvenlik bölgelerine gitme ihtimalleri, en az bir yıllık görevin ardından kendi beylik tabancalarını, üstlerinin imzasıyla, kendi parasıyla almaları, sözleşmeli oldukları için görev sürelerinin başkalarının vereceği karara bağlı olması, üstlerinin onların üzerlerinde kurduğu baskılar gibi birçok sorun yaşıyorlar.

2010-2015 yılları arasında Türk Silahlı Kuvvetlerinde Uzman Çavuş olarak görev yapmış, şimdi Uzmanlar Sosyal Dayanışma Derneği Denizli İl Temsilciliğini yapan Salih Dağdelen, Uzman Çavuşların sorunlarına değinirken “Bizlerin istediği öncelikle kadro, zati tabanca, dört yıl olan doğu görevinin, subay ve astsubaylar gibi iki yıla düşmesi” dedi ve ekledi “3466 sayılı Uzman Jandarma Kanunu 3269 sayılı kanuna entegre yapılması kadro sorunlarının önüne geçecektir.”

 “Gelecek Korkularımız Olmadan Görev yapmak İstiyoruz”

Devletin uzman erbaşlara yönelik çalışmalarından bahseden Dağdelen “Devletimizin attığı adımlardan memnunuz lakin yönetmelikte geçen Uzman Erbaş kavramına karşıyız. Bizler Uzman Erbaş değil Uzman Çavuşuz” dedi.

Uzman Erbaşların görev sürelerinin üstlerin kanaatine bırakılmasının yanlış olduğunu aktaran Dağdelen sözlerine şöyle sürdürdü “Bizleri subay astsubay gibi değil de er gibi karşılamaları, aşağılamaları insanları böyle rencide etmeleri çok kötü bir durum biz sadece gelecek korkumuz olmadan görevimizi tam yapmak istiyoruz. Sadece insan gibi davranılmasını istiyoruz”

Türk Silahlı Kuvvetlerinde yaptığı görevini neden bıraktığına da değinen Dağdelen, “Benim görevi bırakmama en çok neden olan üstlerimizden gelen baskı oldu. Erlerin önünde bize aşağılayıcı ve kötü davranmaları üzerimizdeki baskıyı arttırdı ve bizler de altı arkadaşımla birlikte istifa etmeye zorlandık.” dedi.

Aşırı Borçlanma Sözleşme Fesih Sebebi

Uzman erbaşların sözleşme fesih nedenleri ile ilgili yönetmeliğin 13.maddesi şu şekilde: Görevde başarısız olanlar ile kendisinden istifade edilemeyeceği anlaşılan, atandıkları kadro görev yerleri ile ilgili olarak üç ay ve daha uzun süreli bir kurs veya eğitime gönderilenlerden kurs veya eğitimde başarısız olan uzman erbaşların, barışta sözleşme sürelerine bakılmaksızın Türk Silahlı Kuvvetleri ile ilişikleri kesilir. Bunlar yedekte er kaynağına alınır.

90 Günden Rapor Alan Uzmanlar Meslekten İhraç Ediliyor

Uzman Erbaş Yönetmeliği’nin 17. Maddesine göre bir yıl içerisinde 90 gün rapor alan uzman erbaşların ilişiği kesiliyor.

Uzman Erbaş Yönetmeliğinin 21. Maddesi gereğince uzman erbaşlar silahlarını bedeli ödenerek alırlar. Bir yıl görev yapmış olmaları ve üst komutanlarının onayı bekleniyor. Ayrıca silahını taşıma ruhsatları için en az 10 yıl görev yapmaları gerekiyor diğer türlü silahları devlet tarafından alınıyor.

Nejdet Enis Koç-Özel Haber


Bunları gördünüz mü ?
AKM Basın Yayın A.Ş | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web