Denizli 37°C
09 Temmuz 2020 - Perşembe

ÜRÜNLERİYLE TENE, MÜZİĞİ İLE RUHLARA DOKUNUYOR

2019-10-17 08:40:26 |
Abdullah GÖNÜLTAŞ
ÜRÜNLERİYLE TENE, MÜZİĞİ İLE RUHLARA DOKUNUYOR

Denizlili aktar Kaya Yaşar, maddi sıkıntılardan dolayı 15 yaşındayken düğünlerde org çalarak başladığı müzik hayatına şimdi ise ney üfleyerek devam ediyor. Neyzen ustası olan Yaşar,bu sene yapılacak olan Şeb-i Arus törenine hazırlanıyor.

45 yaşında olan Denizlili Aktar Kaya Yaşar, ailesinin maddi sıkıntılarından dolayı ortaokula kadar okuyabildi. Ancak bu durum onu hiçbir zaman müzikle olan bağını koparamadı. 15 yaşında kendi kendine org çalmasını öğrendi. Müzik hayatına düğünlerde org çalarak geçimini sağlamaya başlayan Yaşar, kendi işi olan aktar dükkânını açınca Denizli Belediyesi Konservatuarında Ney eğitiminin ardından kısa sürede müzikle uğraşan esnaflar arasına girmeyi başarır. Ney çalarak iyice ustalaşan, Kaya Yaşar 17 Aralık’ta Pamukkale Üniversitesinde düzenlenecek olan Şebb-i Aruz programına hazırlanıyor.

“İNSAN İSTEDİKTEN SONRA HERŞEYİ BAŞARABİLİYOR”

Harçlığını çıkarmak için 15 yaşındayken düğünlerde org çalarak müziğe başlayan ve o zamandan beridir müzikle bağını kopartmayan Yaşar, “Maddi sıkıntılardan dolayı çocukken ne eğitim hayatıma devam etmeye ne de müzik alanında eğitim almaya hiçbir zaman imkânım olmadı. Ancak bu yaşadığım durum beni hiçbir zaman müzikle olan bağımı kopartmadı. Birçok yerde çalıştım. Hatta İngilizceyi bile kendi çabamla öğrenerek turizm sektöründe çalıştım. Oradan elde ettiğim gelirle aktar dükkânımı açtım. Ondan sonra, Denizli Belediyesi Konservatuarına eğitime başladım. Ney çalmaya orada başladım. Üflemeli çalgılardan çalması en zor olan enstrümanlardan biri neydir. Ney’i çalmayı çözmem yaklaşık 5 yıl sürdü. Hiç bıkmadan usanmadan çalıştım. En sonunda çok rahat bir şekilde her parçayı çalabiliyorum. İnsan istedikten sonra her şeyi başarabiliyor. ”dedi.

“O GİZEMLİ NEYZEN BENDİM”

Katıldığı birçok organizasyonda gizemli neyzen olarak bilinen Yaşar, “Denizli Konservatuarında bana eğitim veren Selim Öztaş hocamın aracılıyla önce TRT’nin yapmış olduğu “Müzik Hayattır” programına konuk oldum. Sonra ise şair Bülent Gardiyanoğlu’nun Pamukkale Üniversitesinde gerçekleşen şiir dinletisi etkinliğinde onun okumuş olduğu şiirlerin fon müziklerini çaldım. Sahnenin biraz gerisinde olduğum için gelen konuklardan hiçkimse beni tanımıyordu. Ben parçalarımı çalarken şair Bülent Gardiyanoğlu ise çaldığım parçalarıma göre şiirlerini okuyordu. O organizasyona gelen konuklardan biri bir gün dükkânıma geldi. Müşteriyle konuşurken o konu açıldı. O organizasyonda Ney çalan Neyzen çok güzel çalmıştı diye konuştu. O neyi çalan kişinin ben olduğumu bilmiyordu tabi, masamdaki neyleri görünce o gizemli Neyzen’in ben olduğumu anladı. O organizasyondan sonra hocalarım artık bu seneki Şeb-i Arusta sen çalacaksın dediler. Heyecanla ona hazırlanıyorum. “ sözlerine ekledi.-Oğuzhan Yelgen-Özel Haber


Bunları gördünüz mü ?
AKM Basın Yayın A.Ş | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web