Denizli 39°C
06 Temmuz 2020 - Pazartesi

Üreticiye ek gelir kapısı

2019-06-08 06:31:23 |
Haber Merkezi
Üreticiye ek gelir kapısı

Denizli’nin en çok ürettiği tarım ürünleri arasında yer alan üzüm, artık yapraklarıyla da sektör oldu. Dünyanın pek çok ülkesine üzüm ihraç eden Denizli, artık asma yaprağı ile iç piyasada çok sayıda noktaya ticaret yapıyor.

Başta Çal ilçesi olmak üzere Türkiye’nin en büyük üzüm üretim merkezlerinden birisi olan Denizli’de son dönemde üzüm üretiminin yanı sıra asma yaprağı ticareti de yaygınlaşmaya başladı. Türkiye’nin en erkeci üzümünü üreten Buldan’da turfanda olarak üretilen çekirdeksiz Sultaniye üzümlerin yetişmesine az bir zaman kala asma yaprağı ek gelir kapısı oldu.

ÜRETİCİYE EK GELİR KAPISI

Buldan Ziraat Odası Başkanı Muammer Al, “Bağ yaprağının hem yemeği hem de sarması yapılıyor. Denizli’de pek yemeği bilinmez ama sarmayı sevmeyen yoktur. Asma yaprağı toplamak eskiden gelen bir gelenek. Bağ üretimin yapılmaya başlandığı ilk anlardan itibaren insanoğlu bu yaprakları toplamış ve yiyecek olarak kullanmış. Ancak son yıllarda bu iş ticarete dönüşmüş durumda. Çiftinin ek gelir kapısı oldu. Mayıs ayında yapraklar taze iken toplanan bu yapraklar iç piyasada tüketiliyor. Fiyatı 5-6 TL arasında değişiyor. Sadece üzümünden değil artık yaprağından da para kazanır hale geldik” dedi. Gökhan KARAISLI


Bunları gördünüz mü ?
AKM Basın Yayın A.Ş | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web