Denizli 29°C
23 Eylül 2019 - Pazartesi

ÜNLÜ İSİMLERE KILIÇ KINI

2019-09-09 07:11:01 |
Abdullah GÖNÜLTAŞ
ÜNLÜ İSİMLERE KILIÇ KINI

Yatağanlı Usta Abdurrahman Doğan siyasilere ve Ünlülere Kılıç kını yapıyor. El emeği yaptığı kınlar büyük ilgi görüyor. Hem siyasilere hem de önemli isimlere kılıç kını gönderiyor.

Türkiye’de ve Dünya’da çok çeşitli yerlere kılıç kını gönderen Abdurrahman Doğan, son zamanlarda kılıca olan ilginin artmasıyla birlikte siparişlerinde arttığını dile getirdi. Siyasilere ve ünlü isimlere kendi atölyesinde yapmış olduğu kılıç kınlarını yaparak gönderdiklerini belirten Kın Ustası Doğan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek ve Bakanlara Kılıçla beraber Kılıç kını gönderdiklerini söyledi. Ünlü isimlere de Kılıç ve Kın gönderdiklerini söyleyen Doğan, kınları ahşap oyma ve üzeri deri ve pirinç işleme ile süslemesini yaptıklarını söyledi.

Türkiye’de çeşitli illere Kılıç Kın’ı gönderen Doğan, geleneksel sanatı gelecek nesillere aktardığını dile getirdi. Dünyaca meşhur Osmanlı Yatağanı (Balkan Yatağanı) kabza kök cevizden yapan Doğan, kın’ı ise ahşap oyma üzeri deri ve pirinç işlemelerini yaptığını ifade ederek Kın’ın kelime anlamının, “Kılıç ya da diğer kesici silahları tutmak, taşımak veya saklamak için kullanılan kılıftır. Kınlar yıllardır deri, tahta ve çeşitli malzemelerden yapılıyor” dedi.

 

 

ÜNLÜ İSİMLERE KILIÇ KINI

ÜNLÜ İSİMLERE KILIÇ KINI


Bunları gördünüz mü ?
Horoz İlçeler Gazetecilik Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web