Denizli 24°C
31 Mayıs 2020 - Pazar

TÜRKİYE’NİN TERCİHİ YATAĞAN BIÇAKLARI

2019-07-22 07:23:52 |
Abdullah GÖNÜLTAŞ
TÜRKİYE’NİN TERCİHİ YATAĞAN BIÇAKLARI

Kaleiçi Çarşı’nda 30 yıldır bıçakçılık yapan Hüseyin Merttürk, Yatağan bıçaklarının tüm Türkiye’de rağbet gördüğünü belirterek, bıçakların tamamı el işçiliği olarak üretildiğini ve yüksek kalitede olduğunu söyledi. Kurban Bayramı’nın yaklaşmasıyla vatandaşlara uyarılarda bulunan Merttürk, ‘’bıçaklarınızı bu işin ustalarına biletin’’ dedi.

Kaleiçi Çarşı’nda 30 yıldır bıçakçılık yapan Hüseyin Merttürk, Serinhisar ilçesinin bıçakçılıkla ünlü olan Yatağan mahallesinde Osmanlı İmparatorluğu’ndan günümüze kadar bıçakçılık yapıldığını belirterek,  “Geçtiğimiz aylarda Dünya Bıçakçılık Başkentleri Ağı'nın üyesi olan Yatağan Mahallesi dünyada sadece 28 şehrin yer aldığı birliğe girdi” diye konuştu.  Yatağan mahallesinin genel geçim kaynağı bıçakçılık olduğu için Kurban Bayramı’na günler kala vatandaş tarafından büyük ilgi görüyor.  Bıçağın üretim yeri olan Yatağan Türkiye’de en donanımlı kesici el aleti üreten şehir olarak Denizli’yi dünyada temsil ediyor.  Kardeşi AzizMerttürk ile birlikte bıçakçılık yapan Hüseyin Merttürk; “ Selçukludan Osmanlıya kadar uzanan kılıç üretimi günümüze ulaştı ve bıçakçılık olarak isim değiştirdi. Kılıç devrini kapatan silahlar bıçakçılığın ortaya çıkmasına sebep oldu. Yatağan bıçağı bizlere atalarımızın bıraktığı bir mirastır. Gücümüz yettiği kadar bu mirası yaşatmaya çalışıyoruz” dedi.

KURBAN BAYRAMI’NIN VAZGEÇİLMEZİ; YATAĞAN BIÇAĞI

Tamamı el işçiliği olan Yatağan bıçakları, Türkiye’de Sürmene ve Bursa bıçaklarını geride bıraktığını söyleyen Merttürk;  “Türkiye’de bıçak konusunda en donanımlı yer olan Yatağan’da bıçaklar neredeyse bağ makasıyla aynı işlevi görüyor.  Bu yüzden diğer bıçaklara göre daha kullanışlı ve uzun ömürlü olan bıçaklar vatandaş tarafından yoğun bir şekilde tercih ediliyor. Bıçaklar keser yapımında kullanılan dövme işlemiyle üretiliyor” dedi.  ‘Kurban Bayramı öncesinden Bıçakları işin ustalarına biletin’ diyen Merttürk,  “Son zamanlarda televizyonlarda ve internette çok sık karşılaştığımız bıçaklara güvenmemeliyiz.  Neredeyse her yerde bıçak satışı ve bileme işlemi gerçekleştiriliyor.  İşin ustası olmayan bu kişilerden alınan bıçaklar mağduriyete sebep olabilir. 365 gün açık olan dükkanımızda ürünlerimizin arkasında durup her türlü garantiyi veriyoruz. Her hangi bir durumda müşteri şikâyetçi olduğu ürünü alıp getirebilme hakkına sahiptir. Sokakta bıçak satan insanlara güvenip bıçak almayın” çağrısında bulundu.

HAMMADDESİ ÇELİK!

Hammaddesi çelik olan Yatağan bıçakları, yek pare olup tek parça olarak üretildiğini dile getiren Merttürk; “Piyasadaki çoğu bıçak birbirine benzese de Yatağan bıçaklarında kullanılan çelikler ve bıçağın kenarına işlenen yatağan mührü,  bıçağı diğerlerinden kolaylıkla ayırt etmeyi sağlıyor. Hammade olarak 15 liraya gelen çelik de var, 45 liraya gelen çelik de var. Piyasada çoğu kişi sahte bıçakları insanlara gerçek Yatağan bıçağı olarak satıyor. Önemli olan çeliğin kalitesi ve işlenişidir. 15 liralık çeliğe aynı işlemi uyguladığımızda görünüm olarak gerçek bıçakla aynı olur. Fakat kullanıcıları yarı yolda bırakır” şeklinde konuştu.

GERÇEK YATAĞAN BIÇAĞI NASIL ANLAŞILIR?

Kurban Bayramı’na sayılı günler kala vatandaşlar bıçakçılarda yoğun mesai olduğunu dile getiren Merttürk,  “Denizli’nin yöresel ürünü olan Yatağan bıçakları piyasadaki bütün bıçaklara meydan okuyor. Peki  gerçek Yatağan Bıçağı nasıl anlaşılır? Kullanılan bıçakların kalınlığı 3 milimden başlıyor. Konik olarak tasarlanan bıçaklara Yatağan’ı temsil eden mühür işlendikten sonra piyasaya sunuluyor. Ayrıca hammaddesinin çelik olması ve tek parça olması gerekiyor. Bıçağın sırtının ve ağız kısmının aynı olmaması gerekiyor.  Bu yıl bıçağa olan talep artıyor.

Normalde insanlar son dakika gelip bıçak alıp, biletirlerdi. Bu bayram insanlar bıçak almak için 1 ay önceden dükkanlarımıza gelip alışveriş yapıyorlar.  Talebin erken başlamasıyla bıçak üretimini hızlandırmamız gerekiyor. Neredeyse bütün gün boyunca dükkanlarımızdan müşteriler eksik olmuyor.  İmalatçı olduğumuz için bıçak üretimini hızlandırmaya çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE’NİN TERCİHİ YATAĞAN BIÇAKLARI

TÜRKİYE’NİN TERCİHİ YATAĞAN BIÇAKLARI


Bunları gördünüz mü ?
AKM Basın Yayın A.Ş | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web