Denizli 21°C
21 Ekim 2020 - Çarşamba
TÜRKİYE’NİN EN GÖRKEMLİ İLİNDE ULUSLARARASI PATARA GRAN FONDO BAŞLIYOR

Muğla Karya Gençlik Kulübü tarafından Türkiye Bisiklet Federasyonu koordinesinde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 2020 yılının ‘Patara Yılı’ ilan edildi. Uluslararası Bisiklet Turu 19-20 Eylül tarihleri arasında Antalya Kaş’ta başlayacak olan Uluslararası Bisiklet Turu Patara Plajında bitecek.

Kulüp Başkanı H. İlker Cömert sunuculuğunda gerçekleşen lansmanda Kadın ve erkeklerde toplamda 18 kategoride gerçekleşecek olan Patara Uluslararası Bisiklet Yol yarışına Filistin, Bosna Hersek, Kosova, KKTC ve Türkiye başta olmak üzere Avrupa’nın farklı ülkelerinden de özellikle 30 yaş üstü yarışçıların katılacağı bildirildi.

“GRAN FONDO YARIŞMASI ANTALYA VE MUĞLA’DA YAPILACAK”

Lansmana Seydikemer Kaymakamı Ahmet Güneri, Seydikemer Belediye Başkan Yardımcıları Önder Akdenizli, Ramazan Kaynak, Mustafa Kaynak ve Mustafa Türkan, Muğla il Kültür ve Turizm Müdürü Zekeriya Bingöl, İletişim Başkanlığı Muğla Bölge Müdürü Sezgin Sağun, Muğla Gençlik Spor İl Müdürü Ömer Yılmaz ve Muğla Karya Gençlik Kulübü Başkanı İlker Cömert, bisikletçiler ile Aydın ve Denizli’de görev yapan gazeteciler katıldı.  Lansmanda konuşan Muğla Karya Gençlik Kulübü Başkanı İlker Cömert, 19-20 Eylül 2020 tarihleri arasında yapılacak olan Uluslararası Patara 2020 GranFondo yarışmasının iki gün, iki etap şeklinde gerçekleşeceğini belirti. Başkan Cömert, “Yarışın ilk günü Antalya’da, ikinci günü ise Muğla bölgesinde geçecektir” dedi.

 

 

 

KANATLI AT PEGASUS TLOS’DA YAŞIYORDU

KANATLI AT PEGASUS TLOS’DA YAŞIYORDU

İletişim Başkanlığı Muğla Bölge Müdürü Sezgin Sagun basın çalışanlarına Muğla’nın tarihi antik kentlerini ve Patara plajının doğal güzellerini tanıtı. Sagun, “Uluslararası katılımcılar, katılımcıların yaş profili ve Bisiklet sporunun Patara bölgesine uygunluğu değerlendirilecek olursa, Gran Patara Bisiklet Yol Yarışının 2020 Patara Yılı için muhteşem bir organizasyon olacaktır” dedi. İletişim Başkanlığı Muğla Bölge Müdürü Sezgin Sagun, basın mensuplarına ilk olarak Likya'nın en önemli yerleşimlerinden biri olan Tlos Antik Kentini tanıttı. Muğla’nın Seydikemer İlçesi’nin yaklaşık 15 km güney doğusundaki Yaka Köyü sınırları içerisinde kalan Tlos Antik Kenti, Ksanthos Vadisi’nde bulunan önemli Likya kentlerinden biri olarak biliniyor. Kanatlı at Pegasus ile kahramanı Bellerophontes’in yaşadığı yer olarak bilinen Tlos’taki kaya mezarları, klasik Likya mezar mimarisinin nadide örneklerini barındırıyor. Bellerophontes ile Pegasus’un, üç başlı canavar Chimera ile savaşırken resmedildiği Bellerephontes’e ait mezar anıtı oldukça etkileyici. Tlos Kalesine çıkarken yamaçtaki kayalarda yer alan tapınak mezarlarında görebilirsiniz.

SAKLANAN BİR CENNET: SAKLIKENT KANYONU

SAKLANAN BİR CENNET: SAKLIKENT KANYONU

Ege’de tatil denilince akla ilk gelen yerlerden biri Fethiye olarak biliniyor. Fethiye en çok Ölüdeniz ile meşhurdur. Onun yanında tarihi ve doğa harikası olan Saklıkent Kanyonu ile de bilinir. Saklıkent, Fethiye’den ortalama 45 dakika uzaklıkta. Saklıkent Kanyonu tarihi birçok mekâna yakın olmasına rağmen 26 yıl önce bir çoban sayesinde keşfedildi. Konuyla ilgili İletişim Bölge Müdürü Sezgin Sağun, “Mayıs ayında dağlardaki eriyen karın buz gibi suyu kayaların arasında saklanan cennete doğru akıyor. Tam 18 kilometre uzunluğu ile dünyanın en uzun kanyonu olarak kabul edilen Saklıkent Kanyonu, doğa ananın ülkemizin her köşesine cömertçe bıraktığı güzelliklerden biri. Görenleri kendine hayran bırakan bu doğa harikasını elimizden geldiğince siz basın mensuplarına tasvir ettik. Ancak şimdiden söyleyelim öyle sadece yazdıklarımızı okumakla olmaz, gelip görmeniz lazım. Çünkü Saklıkent Kanyonu’nu, Türkiye’de mutlaka gezilmesi gereken yerlerden biri” şeklinde konuştu.

KUMSALLARIN EN UZUNU VE EN GÖRKEMLİSİ: PATARA PLAJI

KUMSALLARIN EN UZUNU VE EN GÖRKEMLİSİ: PATARA PLAJI

Patara Plajı, Patara antik kenti yakınında bulunan ve bu bölgedeki en büyük ve güzel plajlardan biri olarak cazibesiyle insanları kendine çekiyor. Patara kumsalı, çevredeki kumsalların en uzunu ve en görkemlisi olarak biliniyor. 12 km uzunluğundaki kumsalın derinliği yer yer 200-300 metreye ulaşıyor. Kumu ince ve denizi sığdır. Hemen hemen hiç durmayan rüzgârı nedeniyle rüzgâr sörfü için de uygundur. Patara kumsalı deniz kaplumbağalarının (Caretta caretta) yumurta bıraktıkları yerler arasında bulunduğu için koruma altındadır. Patara plajından içeriye, antik kente, rüzgârla taşınan kumulların önüne geçilebilmesi için setler oluşturulmuştur. Patara plajı genişliği ve uzunluğu nedeniyle geçmişte Yeşilçam filmleri tarafından çöl sahnelerinde fon olarak kullanılmıştır. Günümüzde de, naturist ve nudistlerin rahatlıkla çıplak olarak yüzüp güneşlenebildiği bir sahil olarak karşımıza çıkıyor.

KUMSALLARIN EN UZUNU VE EN GÖRKEMLİSİ: PATARA PLAJI

KUMSALLARIN EN UZUNU VE EN GÖRKEMLİSİ: PATARA PLAJI

FATMA TEKEŞ- ÖZEL HABER


Bunları gördünüz mü ?
AKM Basın Yayın A.Ş | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web