Denizli 20°C
27 Mayıs 2020 - Çarşamba

Türkiye’nin Değerlerini Resmediyor

2019-11-30 16:59:13 |
Haber Merkezi
Türkiye’nin Değerlerini Resmediyor

Ailesinin maddi sıkıntılarından dolayı ortaokula kadar okuyabilen 44 yaşındaki Baha Erdoğan, hiçbir eğitim almadan sadece kendi çabasıyla kendi kendine resim yapmayı öğrenerek Türkiye’nin önemli değerlerini resmediyor. 20 yıldır kırtasiyecilik yapan Erdoğan, 4. sergisini açmayı hedefliyor.

15 yaşındayken ortaokul sıralarında kendi kendine resim yapmayı öğrenen 44 yaşındaki Baha Erdoğan, Türkiye’de bu zamana kadar önemli işler başarmış, sanatçı ve siyasetçilerin portre resimlerini yaptı. 2008 yılında kara kalem çalışmalarına başlayan Erdoğan, Şair Mehmet Akif Ersoy’dan Vali Recep Yazıcıoğlu’na kadar yaklaşık 50 kişinin kara kalem portresini yaptı. Türkiye’nin önemli değerlerini resmeden Erdoğan, resmettiği kişilerin önemini ve değerini topluma hatırlatabilmek amacıyla yaptığını ifade etti. Ütopik resimlerde ortaya koyan Erdoğan, bu resimleri içindeki üzüntüleri ve fırtınaları kâğıda dökerek yaklaşık 1 yıl boyunca topluma derin mesajlar verebilmek amacıyla ortaya koyduğunu ifade etti.

“BU RESİMLERİ YAPARKEN SADECE GÖZLERİMİ VE YÜREĞİMİ KULLANDIM”

Resimleri ortaya koyarken asla kopya kâğıdı veya projektörden bakarak yapmadığını ifade eden Erdoğan, “Bu portre resimleri ortaya koyarken asla bir yerden hile yaparak kullanmadım. Bu durumda o zaten benim yaratıcılığım ve resmettiğim şey olmuyor. Ben bütün resimlerimde yaratıcılığımı kullanarak ortaya koydum. Manzara resmi yapmak yerine Türkiye’nin önemli kişilerini resmetmek benim için daha gurur verici bir duygu. Kendimi en çok rol model gördüğüm sanatçı Mehmet Akif Ersoy’dur. Her gün onunla yatıp kalkarım. Çünkü ben onlardan bir şeyler öğrenerek büyüdüm ve bugünlere gelebildim. Belki de bu yeteneğimi keşfetmemi sağlayanlar onlardır.” dedi.

“SADECE PORTRE RESİMLER DEĞİL TOPLUMA MESAJ VEREN ÜTOPİK RESİMLERDE ORTAYA KOYDUM”

Portre resimlerle sınırlı kalmadığını ifade eden Erdoğan “Bu zamana yapmış olduğum yaklaşık 50 resmimle birlikte 3 sergi açtım. En çok hayranlıkla bakılan ütopik resimlerim olmuştu. O resimleri ortaya koyarken içimdeki fırtınaları ve yüreğimdeki acılardan ilham alarak kâğıda döktüm. Mesela bir resmim emparyalizmi göstererek bugünkü Türk toplumunu metaforlarla anlatmışımdır. Resmimdeki kene figürü ülkenin ekmeğini yiyerek kendi ülkesine ihanet eden insanları temsil eder. Resmimdeki kukla figürü ise bugün küt ürk toplumunun gidişatına kadar arkasında yatan birçok figürün birer alt mesajı var. Bu resmi tamamlamam yaklaşık 1 yılımı almıştı. Sergi de bunu gören birçok kişi bunu yarışmalara gönderdiğimde birçok yerden ödül alacağını bile söylenmişti. Ancak ben bu resimleri ticaret için değil, sanatım ve bu sanatçıların değerini ve önemini topluma gösterebilmek için yapıyorum. Umarım ki açacak olduğum sergilerde bunu başarabilirim.” sözlerine ekledi. Oğuzhan Yelgen-Özel Haber

Türkiye’nin Değerlerini Resmediyor

Türkiye’nin Değerlerini Resmediyor


Bunları gördünüz mü ?
AKM Basın Yayın A.Ş | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web