Denizli 23°C
28 Ekim 2020 - Çarşamba

Türk Otomobili panelde tartışıldı

2012-01-28 12:49:20 |
Haber Merkezi
Türk Otomobili panelde tartışıldı

MÜSİAD Denizli Şubesi'nin davetlisi olarak Denizli'ye gelen Brightwell Holdings Yönetim Kurulu Başkanı Alphan Manas, Türk Sanayisinde Otomobil Üretimi konulu panelde konuştu. SAAB markasıyla..

MÜSİAD Denizli Şubesi'nin davetlisi olarak Denizli'ye gelen Brightwell Holdings Yönetim Kurulu Başkanı Alphan Manas, Türk Sanayisinde Otomobil Üretimi konulu panelde konuştu. SAAB markasıyla gündemde olan Brightwell Holdings Yönetim Kurulu Başkanı Alphan Manas, Türkiye'de üretilmesi hedeflenen Türk araçlarını anlattı.

  GELECEKTE ELEKTRİKLİ ARAÇLAR OLACAK Manas, yerli otomobil üretimi tartışmalarında dile getirilen herkese uygun ucuz araba söylemine katılmadığını belirtti. Manas, “Bu ülkede kimse ucuz araba olmaz. Çünkü bu ülke, yakıtın en pahalı olduğu ülke olduğu için ucuz araba olması mümkün değildir. Türkiye'de ucuz araba işi olacak bir durum değildir. İçten yanmalı motorlu araba işi yaş, bitiyor. Israr ediyorum, 3 yıl içerisinde elektrikli arabada çok büyük değişiklikler olacaktır.”   TÜRKİYE’NİN YENİ BİR MARKA YARATMA ŞANSI YOK   Manas, “Türk otomobilinin piyasadan talep görüp görmeyeceğine ilişkin görüşüne ilişkin soruya da içten yanmalı olarak piyasaya çıkacak bir Türk arabası için ben çok ümitli değilim. Çünkü halkımızın, 'İlla bir Türk arabası olsun, onu alalım' demesine rağmen araba ortaya çıktığında o kadar fazla istekli olacağı konusunda tereddütlerimiz var. Devlet açısından Türk sanayisinde otomobil üretimi motivasyon görmüyor. Devletin Anadolu’yu tekrar canlandırma düşüncesi var. Türkiye’nin bu saatten sonra yeni bir otomobil markası yaratması mümkün değildir. ” SAAB KONUSUNDA ÇİNLİ VE HİNTLİ FİRMALAR STRATEJİK DAVRANIYOR   SAAB’la ilgili olmasının nedenleri arasında marka olduğunu belirten Manas, Brightwell Holdings BV'nin Saab'ı satın alma girişimlerine ilişkin bir soru üzerine de bu konuda ortağı Zamier Ahmed ile önceki günlerde Saab'ın Üst Yöneticisi (CEO) Victor Muller ile bir görüşme daha yaptık. Saab'ı satın alma konusunda Çinli ve Hintli firmaların da devrede olduğunu ve bu firmaların son dönemde aşırı stratejik davranmaya başladıklarını ifade eden Alphan Manas, "Saab'ın fabrikasının oturduğu alanı, para temin edebilmek için bir yıl önce ayrı bir şirket haline getirmişler. O şirketi bankaya ipotek verip kredi almışlar. Çinli bir şirket, o arsanın yüzde 51'ini almak üzere. Biz o şirketi alsak bile düşmanca satın alma planı yapmış olacağız” dedi.   Abdullah GÖNÜLTAŞ

Bunları gördünüz mü ?
AKM Basın Yayın A.Ş | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web