Denizli 23°C
23 Nisan 2019 - Salı

TRAFİKTE EĞİTİM SEFERBERLİĞİ

2018-09-14 12:13:06 |
Gökhan Karaıslı
TRAFİKTE EĞİTİM  SEFERBERLİĞİ

Denizli Emniyet Müdürlüğü, Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü tarafından Filiz Abalıoğlu Anadolu Lisesinde, trafik kazalarının önlenmesine katkı sağlamak amacıyla öğretmenlere yönelik trafik konulu eğitim verildi.

İçişleri Bakanlığının talimatıyla 2018-2019 eğitim ve öğretim yılı kapsamında okullarda öğretmenlere ve öğrencilere yönelik Denizli Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü tarafından hazırlanan trafik kazalarının önlenmesine katkı sağlamak amacıyla eğitim verildi. Filiz Abalıoğlu Anadolu Lisesinde,  Denizli Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Şube Müdürü Mithat Tüzüner tarafından verilen eğitime okul idare birimi ve çok sayıda öğretmen katıldı.

 

2 saat süren konferans boyunca trafikte uyulması gereken kurallar, yaşanan trafik kazaları ve kazaya sebebiyet veren durumların yanı sıra, kaza anında yapılması gerekenler, alkolün zararları, yay güvenliği, öğrenci güvenliği, güvenli sürüş eğitimi, emniyet kemeri ve kask kullanımının önemi ile trafikte asıl hız durumları hakkında bilgi verildi.

 

Katılımın yoğun olduğu konferansa büyük ilgi gösteren öğretmenler eğitim sonrası Denizli Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Şube Müdürü Mithat Tüzüner’in yanına gelerek hem konferanstan duydukları memnuniyetlerini dile getirdiler hem de kişisel olarak akıllarına takılan sorular hakkında bilgi aldılar.

 

“ÖĞRENCİ GÜVENLİĞİ İLE İLGİLİ BÜTÜN TEDBİRLERİ ALDIK,

BÜTÜN ÇALIŞMALARIMIZI TAMAMLADIK”

 

Trafikte öğrenci güvenliğinin sağlanması için bütün tedbir ve çalışmaların yapıldığını ifade eden Tüzüner, “Eğitimlerin amacı bu sene öğretmenlere yönelik bakanlığın talimatıyla trafik konulu eğitimler veriyoruz. 2 saat süren konferans boyunca trafikte uyulması gereken kurallar, yaşanan trafik kazaları ve kazaya sebebiyet veren durumların yanı sıra, kaza anında yapılması gerekenler, alkolün zararları, yay güvenliği, öğrenci güvenliği, güvenli sürüş eğitimi, emniyet kemeri ve kask kullanımının önemi ile trafikte asıl hız durumları hakkında bilgilendirmeler de bulunuyoruz. Katılım oldukça yoğundu ve dinleyiciler ilgiliydi” dedi.

 

SERVİS ŞOFÖRLERİNE YÖNELİK

EĞİTİMLERİMİZ OLACAK

 

Öğrenci ve öğretmenlerin yanı sıra servis şoförlerine yönelik eğitimlerinde verildiğini dile getiren Tüzüner, “Bu güne kadar 22 salonda eğitim verdik. Öğretmenlerin yanı sıra öğrencilere, şoförlere ve velilere yönelik eğitimlerimizde var. Bu eğitimlerimizde ekim ayından sonra gerçekleşecek. Bunu dışında okullar açılmadan önce şoförlerimize yönelik eğitimlerimizde olacak. Bu eğitimlerimizde ayın 14’ün de saat 14.00’te Şoförler Odası’nda yapacağız” şeklinde konuştu.

 

GÜVENLİ OKUL GEÇİDİ PROJESİNİ

6 İLÇE’DE HAYATA GEÇİRDİK

 

Öğrenci güvenliğini sağlamak ve trafikte bilincini arttırmak amacıyla yeni projeler hayata geçirdiklerini söyleyen Tüzüner, “Öğrenci güvenli ile ilgili bütün tedbirleri aldık bütün çalışmaları tamamladık. Hatta 6 ilçemizde güvenli okul geçidi projesini hayata geçirdik. Bunlar Acıpayam, Çivril, Buldan, Sarayköy, Tavas ve Honaz ilçelerinde bu proje uygulamaya konuldu. Buralarda ne yaptık ilk önce Büyükşehir Belediyesi ile birlikte hareket ederek okulların fiziki çevre fotoğraflarını çektik. Buralarda tek tip yaya geçidi, okul yaya geçidi, trafik levası var mı yok mu bunu kontrol ettik. Bugünden itibaren de bu yatay ve dikey işaretlerin olmadığı okul çevrelerinde bu eksikleri Büyükşehir Belediyesi tarafından tanzim ettirilecek. Okullar açıldıktan sonra da buradaki öğrenci, veli ve öğretmenlerden okul geçidi görevlilerimizi Denizli’ye getirerek burada eğitim vereceğiz. Eğitimlerin yanı sıra kıyafetlerini, işaretleri ve kırmızı düdüklerini vereceğiz. Bunları da eğittikten sonra okullarına göndereceğiz” diye konuştu.

 

“EĞİTİM YILI İÇİNDE 240 OKUL İÇİNDE

34 BİN ÖĞRENCİYE ULAŞTIK”

 

Trafik eğitimleri konusunda öğrencilerin yeterli oranda bilgilenmesi için öğretmenlerle birlikte sıkı bir ilişki yürüttüklerini belirten Tüzüner, “Eğitimlerimiz boyunca öğrencilere, trafikte uyulması gereken kurallar, yaşanan trafik kazaları ve kazaya sebebiyet veren durumların yanı sıra, kaza anında yapılması gerekenler, alkolün zararları, yay güvenliği, öğrenci güvenliği, güvenli sürüş eğitimi, emniyet kemeri ve kask kullanımının önemini anlattık. Öğretmenlerin yardımıyla birlikte eğitim yılı içinde toplamda 240 okul içinde 34 bin öğrenciye ulaştık” ifadelerini kullandı. Yasemin ORHAN-ÖZEL HABER

 

 


Bunları gördünüz mü ?
Horoz İlçeler Gazetecilik Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web