Denizli 9°C
19 Ocak 2020 - Pazar

Temiz üretim için destek turu

2019-11-07 14:50:14 |
Gökhan Karaıslı
Temiz üretim için destek turu

DSO Başkan Yardımcısı Selim Kasapoğlu, temiz üretim yatırımlarına finans desteği bulmak için Denizli sanayisini Avrupa finans çevrelerine anlattı.

Denizli Sanayi Odası (DSO) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Selim Kasapoğlu, Hollanda’nın Amsterdam kentinde, “Uluslararası Su Haftası” etkinliklerine katıldı. Kasapoğlu, Büyük Menderes Havzasında yaşanan olumlu gelişmeleri Amsterdam’da Uluslararası Su Haftası etkinlikleri kapsamında ‘Su için Yatırım Yolları’ çalıştayında paylaştı. Çalıştayda, başta temiz üretime 160 milyon Euro fon ayıran Hollanda Dışişleri Bakanlığı yöneticileri ile OECD, CFM (İklim Fonu Yöneticileri) gibi su kirliliği sorununu mesele edinen uluslararası kuruluş yetkilileri yer aldı.

1,5 MİLYONLUK SU TASARRUFU

Çalıştayda, Hollanda Dışişleri Bakanlığının İklim ve Kalkınma Fonundan iklim değişikliği ve su kirliliğine direncin arttırılması amacıyla özel sektöre aktarılacak yeni maddi destekler ele alındı. Çevre kirliliğiyle mücadele için özel sektörün sorumluluk almasına bu tür fonların büyük yardımı olduğunu ifade eden Kasapoğlu, çalıştayda ‘Türkiye’de üreticiler artık temiz çevre için üretim süreçlerini yenilemenin, etkin atık yönetimi yapmanın ekonomik kazançları beraberinde getirdiğinin farkında. Temiz üretim, sadece maliyetleri düşürmekle kalmıyor, üreticilerin marka değerini de yükseltiyor” şeklinde konuştu. WWF Türkiye’nin Temiz Üretim Hareketi kapsamında, Denizli’de tekstil üreticilerinin şimdiye kadar su kirliliğiyle mücadele için yaptığı 6,5 milyon Avroluk yatırımın 1,5 milyon metre küp su tasarrufu sağladığını belirten Kasapoğlu, bu yatırımların süreceğini sözlerine ekledi. Halil GÖREL


Bunları gördünüz mü ?
AKM Basın Yayın A.Ş | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web