Denizli 21°C
21 Ekim 2020 - Çarşamba
TELİF ÜCRETLERİNİ ALAMAYAN MÜZİSYENLER STOPAJ VERGİSİ ÖDÜYORLAR

Ülke içinden geçtiği bu karanlık süreçte, ne yazık ki müzik başta olmak üzere, tüm sanat dallarını kapkara bir bulut gibi kaplıyor. Pandeminin en başından bu zamana telif ücretlerini alamayan müzisyenler, stopaj vergisinin yüzde 20 oranında artmasına intihar ederek tepki vermeye başladı.

Korona virüsü salgını, sanatçıları ve müzisyenleri derinden etkilemeye devam ediyor. Müzisyenler, yazarlar, şairler, yönetmenler, ressamlar, oyuncular olanı biteni büyük bir karamsarlıkla izliyor ve tarihe tanıklık ediyorlar. Konuyla ilgili sanatçı Gizem Saatçi, “Ülkemizde maalesef müzisyenlere ve sanatçılara sahip çıkılmıyor. Normalde 10 ile 15 yıl önce stopaj vergisi yüzde 1 oranındaydı. Daha sonra yüzde 3, yüzde 7, yüzde 17 ve şu anda yüzde 20’ye çıkartıldı. Toplanan bir şey olsa devletimize ve milletimize hakkımızı sonuna kadar helal olsun. Toplansa yüzde 20 değil yüzde 30 ödeyelim bu bizim için problem değil. Fakat teliflerimiz toplanamıyor” dedi.

EK GELİRİ OLMAYAN MÜZİSYENLER ENSTRÜMANLARINI SATIYORLAR

Medyaya ve basına yansımayan onlarca intihar vakalarının odluğunu belirten Saatçi, “İntiharların sebebi geçim sıkıntısı.  İntihar eden arkadaşlarımızın aileleri ile görüştüğümüzde korkuyorlar. Hayatını kaybeden evlatlarının neden öldüğünü sorgulamaya korkuyorlar. Çünkü sorduklarında iş yerlerinden atılacaklarını ya da emekli maaşlarının kesileceğini düşünüyorlar. İnsanlar bu yüzden evlatlarının arkasında duramıyorlar, haklarını arayamıyorlar. Hiçbir yan geliri olmayan müzisyenler ise enstrümanlarını satmaya başladı. Bizler Mart ayından Eylül ayına kadar bir şekilde idare ettik, geçimimizi sağladık. Fakat sonumuzun ne olacağını asla bilmiyoruz. Yan geliri olmayan müzisyenler, sanatçılar ekonomik olarak bitik durumdalar” dedi.

PANDEMİ DÖNEMİNDE AYLARDIR İŞSİZ OLAN 100’E YAKIN MÜZİSYEN İNTİHAR ETTİ

 Telif ücretlerinin hiçbir şekilde toplanamadığını belirten Saatçi, “Bir yerde telif ücretleri toplanamıyor. Eylül ayında hiçbir meslek birliğinden ücretimiz toplanamadı, bu ücretleri alamadık. Toplanamayan telif ücretlerinin vergisi ise bizi borçlandırarak almak istiyorlar. Olmayan bir paranın vergisi yüzde yirmi oranında. Bu stopaj vergisi olarak yansıtılıyor. Bu bağlamda hepimiz vergi mükellefi olmuş oluyoruz. Doğal olarak her üç ayda bir bu borçlar katlanacak ve bizlerde mağdur durumda olan insanlar kervanına katılacağız. “Bizim istediğimiz ve düşüncemiz çok farklı. Madem biz sanatçılar Türkiye’nin aydınlık yüzleriyiz. En azından bu verginin yüzde 5’e indirilmesini talep ediyoruz. Stopaj vergisi yüzde 20 olarak belirlenmesi ve bunu değiştirmek için oralı olmuyorlar. Toplanamayan telif hakkının vergisini bizler nasıl ödeyeceğiz? Buradaki amaç meslek birliklerine sanatçı olarak üye olan bestekarlar, şiir, güfte yazarları, yorumcular yani ne kadar müzisyenden akla gelmeyen ücretler vergi olarak isteniyor. Hükümetin bu tür işlerde çözüm odaklı olmasını istiyoruz. İşsiz olduğumuz için para kazanamıyoruz. Bu stopaj vergisinin bir an önce yüzde 5’e inmesini talep ediyoruz.Bu dönemde on binlerce ailenin geçim kaynağını oluşturan ”telif haklarını” konuşmak, tahsilat yapmak, hakkımızı aramak, neredeyse imkânsız hale geldi. Müzik aletlerini satarak eve ekmek götürmeye çalışan müzisyenler var. Pandemi sonrası ne yapacaklarını düşünemiyorlar. Bu insanların sigortaları yapılmadığı için hiçbir güvenceleri de yok. Ne bugüne ne de geleceğe güvenle bakamıyorlar” ifadelerine yer verdi.

FATMA TEKEŞ-ÖZEL HABER


Bunları gördünüz mü ?
AKM Basın Yayın A.Ş | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web