Denizli 28°C
17 Temmuz 2019 - Çarşamba

TATLININ TADI KAÇTI

2019-02-12 11:21:20 |
Abdullah GÖNÜLTAŞ
TATLININ TADI KAÇTI

Son zamanlarda yaşanan ekonomik sıkıntılar her sektörü olduğu gibi pastane ve tatlı ürünlerine de yansıdı. Hammadde fiyatlarının artması kar marjını düşürürken tatlıcı esnaflar ise ‘Tatlının tadı kaçtı’ açıklamasında bulundu.

Her sektörde olduğu gibi tatlı sektörü de ekonomik sıkıntılardan nasibini aldı. Hammaddeye gelen zamanlar Pastane ve tatlı ürünlerine olumsuz yönde yansıdı. Tatlıcılar kar oranlarının düşüşünden yakınarak, bu olumsuz durumu vatandaşlara yansıtmamaya çalıştıklarını dile getirdi. Bayramyerinde Tatlıcı esnaflarından Muhlis Çobanoğlu, “Maliyetlerin yükselmesi kar oranını düşürdü. Hem de satışları kötü etkiledi. Özellikle tatlıların olmasa olmazı olan Un fiyatlarındaki artış dikkat çekiyor. Bir çuval unu 130 liraya alırken şu anda 185 TL’ye satın alıyoruz. Tatlılarda kullandığımız Yağ, ceviz, fıstık gibi kullandığımız hammaddeler yüzde 50’ye yakın zam yapıldı.

Aynı oranda biz satışlarımızda zamları fazla yansıtmamaya çalışıyoruz. Halkın alım gücü zayıfladı. Bu doğrultuda biz aile işletmesini avantajlarını kullanıp elimizden gelen en uygun fiyatlarla kaliteden ödün vermeden yolumuza devam ediyoruz” diye konuştu.

“SAĞLIĞINIZDAN OLMAYIN”

Piyasanın kötü olmasından yararlanıp ucuz fiyata tatlı satışı yapan yerlerden alışveriş yapmamalarını söyleyen Çobanoğlu, “Ucuz tatlı alıp sağlığınızdan olmayın. Glikoz şurubu ve mısır şurubundan yapılan tatlılar sizi sağlığınızdan edebilir. Glikoz ve mısır nişastasından yapılan tatlılar ile şeker pancarından yapılan tatlılar arasında maliyet farkından dolayı piyasada ucu tatlı çok fazla. Glikoz şurubundan yapılan tatlıları almayın. Biz 60 yıllık tatlıcı esnafı olarak tatlılarımızı hazırlarken hiçbir zaman glikoz karıştırmıyoruz. Şeker pancarından yapıyoruz” dedi. Abdullah GÖNÜLTAŞ-ÖZEL HABER


Bunları gördünüz mü ?
Horoz İlçeler Gazetecilik Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web