Denizli 15°C
27 Ocak 2020 - Pazartesi

TARİFEDE SINIF ATLADIK

2019-07-23 07:06:17 |
Gökhan Karaıslı
TARİFEDE SINIF ATLADIK

Denizli Berberler ve Kuaförle Esnaf Odası Başkanı Ağılönü, tarife konusunda berber ve kuaförlerin birbirinden bağımsız hareket ettiğini, söz konusu durumda kişinin menfaati gözetildiği için oda olarak dahi herhangi bir müdahalenin mevzu bahis olmadığını belirtti. Tarife değişkenliğine açıklık getiren Başkan Ağılönü, “Tarifede tansiyonun belirlenmesi, öncelikle kuaför ya da berber salonun hangi mevkide olduğu ile alakalı. Bunun yanında salonun dekoru, kullanılan malzeme, ustalık, çalışan sayısı, kirası vs birçok şey belirleyici etken olabiliyor” dedi.

Kuaför ve berberlerin uyguladığı tarifeler konusunda üyelerin birbirleriyle sık sık sorunlar yaşadıklarını dile getiren Denizli Berberler ve Kuaförle Esnaf Odası Başkanı İdris Ağılönü, “Denizli’de 7-8 tane ucuzcu berber var. Bu kişiler fiyatları tarifenin altına çekerek diğer berberlerinde işlerini etkiliyor. Bunun yanında tarife olarak 2 yüz 50, 3 yüz 50 liraya belirlediğimiz gelin saçını; 50, yüz liraya Karşıyaka ve Esentepe gibi mahallelerde yapan yerlerin olduğunu duyuyoruz. Bizim bu kişilere herhangi bir yaptırım uygulayamıyoruz. Daha önce bakanlığa konuyla ilgili gerekli şikâyetlerimizi yaptık. Mahkemeye verdik ve biz davayı kazandık. Gelen tebliğde mahkeme kararının ferdi ilgilendirdiği ve genele yayılamayacağı açık bir şekilde belirtilmiş. Herkesin menfaatine göre bir durum olduğu için bunlara karşı cezai bir yaptırım uygulanamaz diye ifade edilmiş. Fakat baktığımızda biz maddeden şunu da anlıyoruz. Berber ve kuaförle kendilerine göre fiyat arttırabilir yahut düşürebilir. O zaman bizim oda olara tarife yayınlamamızda da bir geçerli bir mantık kalmıyor ”dedi.

Kuaförler arasında yakın zamanda tarife konusunda yaşanan bir sorunu da dile getiren Başkan Ağılönü, “ Çameli’de bir kuaför diğer kuaförlere oranla işçiliğinde biraz daha yüksek maliyet belirlemiş. Tabii bu kişi Türkiye çapında yarışmalara katılan, kendini mesleğinde ispatlamış birisi. Diğer kuaförlerle sorun yaşamış ve bu durum odaya kadar aksetti. O da kendini şu şekilde savunmuş. Hani ben kimseyi zorla buraya getirtmiyorum. İşimi iyi yaptığıma inanıyorum ve bu fiyatı istemek hakkım demiş. Şikâyet ettiler tabi diğer kuaför arkadaşlar bu arkadaşımızı. Bizde kendilerine mahkeme kararını yolladık” diye konuştu.

SINIFI KISTASLAR BELİRLER

Kuaför ve berberlerde sınıf derecelerinin hangi kıstaslar üzerinden belirlendiğine açıklık getiren Başkan Ağılönü, “2018 Haziran ayında berber ve kuaförler için zam almış olsak da fiyatlar çok fazla değişmedi. Sadece A-Plus salonlar için bu şartı koymamız mümkün değil. O salonlarında standartları belli. Denizli’de bu salonlardan bir yaklaşık 25-30 kadar mevcut. Birinci sınıf salonlar kendilerine özel fiyatlar uyguluyorlar. Bizim belirdiğimiz fiyatlara tam anlamıyla uyduklarını söyleyemem. Aksine bizim bu fiyatlara da direk müdahalemiz diye bir şeyde söz konusu değil. Tarifede tansiyonun belirlenmesi, öncelikle kuaför ya da berber salonun hangi mevkide olduğu ile alakalı. Bunun yanında salonun dekoru, kullanılan malzeme, ustalık, çalışan sayısı, kirası vs birçok şey belirleyici etken olabiliyor. Gelin başı birinci sınıfta 3 yüz liradan başlarken ikinci sınıf yerlerde bu rakam 2 yüz 50 lira civarındadır” diye konuştu.

MAKYAJ DA SINIFLI TARİFE GEÇERLİ

Makyaj konusunda da yine sınıfına göre tarife uygulandığını söyleyen Başkan Ağılönü, “Birinci sınıf salonlarda; normal makyaj 40 lira, porselen makyaj 175 lira. İkinci sınıf salonlarda; normal makyaj 35 lirayken porselen makyaj 140 lira”

ERKEKLER MASRAFSIZ

Erkeklerin tıraş ve bakım konusunda kadınlar oranla daha hesaplı bir bütçeyle berberden ayrıldıklarını belirten Başkan Ağılönü, “Erkek tıraşı kadındaki bakım, saç, makyaj durumuna oranla ucuz. Damat tıraşın da pazarlara tabi denilen bir uygulamamız var. Çünkü bu tarifede her şey sınırsız durumda. Bunun içinde ağda yapılıyor, cilt bakımı ve maske uygulanıyor, saç tıraşı, saç şekillendirmesi derken baya bir işlemden geçiyor. Derseniz ortalama bir rakam nedir? biz bunu yüz, 2 yüz arası sınırlandırabiliriz.”

DENİZLİDE BAY-BAYAN BİR ARADA

“Bunun yanında Denizli’de bay, bayan olarak işleyen kuaförlerde var. Mehmet Tatlı, Çizgi Kuaför gibi birkaç yer hizmet veriyor. Günümüz şartlarında bu artık aranan bir özellik olmaya başladı. Özellikle elit tabakadaki insanlar eşleriyle birlikte kuaför hizmeti almak istiyor.”

SOSYAL SORUMLUĞUMUZUN FARKINDAYIZ

Oda olarak sosyal sorumluluk projelerinde de yer aldıklarını dile getiren Başkan Ağılönü, “Huzurevlerine, kreşlere giderek ücretsiz saç ve sakal tıraşı, el ayak bakımı yapabiliyoruz. Özellikle gönüllü kuaförlerimizle birlikte bir günümüzü ayırarak hem bu insanların kişisel ihtiyaçlarını karşılıyoruz hem de bir müddette olsun mutlu olmalarına ve kendilerini iyi hissetmelerine vesile oluyoruz” ifadelerini kullandı.

Etiketler ; güncel haber haberler

Bunları gördünüz mü ?
AKM Basın Yayın A.Ş | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web