Denizli 16°C
22 Kasım 2019 - Cuma

SÜRÜKLENEN KEÇİ, KESİLECEK Mİ?

2019-07-13 07:13:49 |
Abdullah GÖNÜLTAŞ
SÜRÜKLENEN KEÇİ, KESİLECEK Mİ?

Geçen hafta boğazına ip takılarak otomobilin arkasında acımasızca sürüklenen anaç keçinin failinin Ömer A. adında bir şahıs olduğu ortaya çıktı. İstanbul plakalı araçla anaç keçiye işkence eden şüpheliye Denizli Orman ve Su İşleri Şube Müdürlüğü’nün para cezası keseceğini, keçinin akıbetininse veteriner muayenesinden sonra kesinleşeceği kaydedildi.

Hafta boyunca tartışmalara sebep olan anaç keçiye eziyet gündemden düşmedi. Çivril Demiryolu’ndan Ahmetçik Parkı yoluna doğru seyir halindeki plakası okunmayan araçla kimliği belirsiz kişi tarafından boğazına ip bağlanarak kilometrelerce sürüklenen keçinin failinin Ömer A. isminde şahıs olduğu ortaya çıktı. Konuyla ilgili açıklamada bulunan alan Çivril Hayvanları ve Doğayı Koruma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Mine Orhan, duruma tepki göstererek, “Günlerdir bırakın insan hayvan diye ayırmayı bir canlıya nasıl insanım diyen kişi bilerek zarar verebilir inanın aklımızı kaçıracağız. Bildiğiniz gibi anaç bir keçi Çivril Demiryolu’ndan Ahmetçik Parkı yoluna doğru seyir halindeki arabanın kaportasına bağlanan iple sürüklenerek işkence gördü. Ve bunlar görüntü olarak Çivril’de taksicilik yapan bir esnafımız tarafında kaydedildi. Görüntülerde aracın plakası okunmuyordu ve taksici müşteri bırakmak zorunda olduğu için ne yazık ki olaya müdahale edemedi. Neyse ki bilinç sahibi vatandaşlarımız olaya duyarsız kalmayarak şüphelinin aracının bulunmasında bize yardım ettiler. Denizli Orman ve su İşleri Şube Müdürlüğü tarafından kişinin kimlik ve adres tespiti yapıldı” dedi.

Zanlının bulunmasının ardından Denizli Orman ve Su İşleri Şube Müdürlüğü’nün şahsa para cezası keseceğini keçinin durumunun da veteriner kontrolünden sonra belirleneceğini sözlerine ekleyen Başkan Orhan, “Şimdi en büyük sorun burada başlıyor aslında. Suçu işleyen kişiye para cezası kesilir. Fakat keçiye ne olacak bu düşündürüyor insanı. Asıl mağdur keçi olduğu için dolayısıyla aynı adam tarafında eziyet görmesi ve tekrar o adama teslim edilmesi bu sefer cezayı yedikten sonra acaba keçiyi mi keser keçiye zarar mı verir bu soruları akıllara getiriyor. Orman ve Su İşleri Şube Müdürlüğü zanlıya para cezası kesileceğini, keçinin durumunun da veteriner kontrolünden geçtikten sonra belli olacağını söyledi. Ama normalde keçiye el koyma yetkileri var. Biz kendilerine endişelerimizi ilettik. Biz yine de Hayvanların Yaşam Hakları Konfederasyonu (HAY-KONFED) Yönetim Kurulu Başkanı Suna Sezer’ haber verdim. Çünkü keçiye el koymadıktan sonra olayın bir anlamı kalmıyor. Adam para cezasını yiyecek, acısını da keçiden çıkaracak. Bu para da devletin kasasına gidecek. Bu hak mı reva mı? Bir canlıya zulmün cezası sadece bu olamaz” ifadelerini kullandı.

 


Bunları gördünüz mü ?
Horoz İlçeler Gazetecilik Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web