Denizli 40°C
06 Ağustos 2020 - Perşembe

SUNİ GÜBRE KEKLİK POPÜLASYONUNU AZALTTI

2020-01-14 10:58:37 |
Haber Merkezi
SUNİ GÜBRE KEKLİK POPÜLASYONUNU AZALTTI

SUNİ GÜBRE KEKLİK POPÜLASYONUNU AZALTTI

Rastgele Avcılar Derneği Başkanı Hasan Eroğlu, Keklik ve Tavşan avında yasak başladığını ifade ederek avcılıkla uğraşan vatandaşların yasaklarını uymalarını dile getirdi. Bu yıl keklik popülasyonunun az olduğunu ifade eden Eroğlu, bunun nedenin tarlalarda kullanılan suni gübrelerin olduğunu dile getirdi.

Rastgele Avcılar Derneği Başkanı Hasan Eroğlu, keklik ve tavşan avında yasakların başladığını dile getirerek yasak boyunca avcıların kuralları uymaları gerektiğini söyledi.  Bu av sezonunda kekliğin yeterli popülasyona ulaşamadığından söz eden Eroğlu, “Tavşanda ise popülasyon yoğundu. Bu iki türde yasak Pazar günü itibariyle başladı ve avcılarımız süre ve zamanlarına uyarak kaçak avcılığı engelleyecek kuralları uymalarını istiyoruz. Yine avcıların  ava gittiklerinde yiyecek bırakmalarını istiyoruz. Soğuk kış gününde hayvanlar mutlaka yiyeceğe ihtiyaç duyacaklardır.  Kaçak avla ilgili tarla tavşan avı engellemesi için milli parlaklardaki görevlilerle birlikte hareket ederek avcı arkadaşlarımız yetkililere yardımcı olmaları gerekiyor.

“SUNİ GÜBRE TEHLİKE SAÇIYOR”

Keklik popülasyonunun düşük olmasından söz eden Eroğlu, bunda en çok etkinin tarlalarda kullanılan suni gübrelerin olduğunu dikkat çekerek, uyarılarda bulundu.  Çevre kirliliğinin de etkilerinden söz eden Eroğlu, “popülasyonun azalması ava açık olması değil tarlalarda kullanılan suni gübreler ve yasak olan kafes ile avcılıktır. Bunlar popülasyonu etkilemektedir. Bunun çözümü organik gübre kullanılması, kafes avının engellenmesi ve avcıların bilinçlendirilmesiyle keklik korunabilecektir. İlerideki nesillerimiz için bilinçlenmek gerekiyor. Avcılığın öldürme değil bir spor olduğunu avcılarımız bilmeli. Hem doğayı korumalı hem de hayvan neslini korumakla yükümlüdür.  Gelecek nesiller için bilinçli avlanma diyoruz” dedi. Abdullah GÖNÜLTAŞ-ÖZEL HABER

 


Bunları gördünüz mü ?
AKM Basın Yayın A.Ş | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web