Denizli 35°C
23 Temmuz 2019 - Salı

“SU KAYNAKLARI KORUNMALI”

2019-03-22 13:36:35 |
Gökhan Karaıslı
“SU KAYNAKLARI KORUNMALI”

Denizli Ziraat Odası Başkanı Hamdi Gemici, suyun önemine dikkat çekerek, su kaynaklarının korunması gerektiğine vurgu yaptı.

Su kaynaklarının çok titiz bir şekilde koruması gerektiğini belirten Ziraat Odası Başkanı Hamdi Gemici, Denizli’nin su kaynakları bakımından önemli illerden bir tanesi olduğunu dikkat çekerek, barajlarda her ne kadar doluluk oranlarının yükselse de “ Vatandaşlarımız suyu kullanırken dikkat etmeli. Türkiye Kişi başına düşen yıllık su miktarına göre ülkemiz su azlığı yaşayan ülkeler sınıfındadır. Kuraklığa karşı tedbir almak, su tasarrufu yapmak zorundayız” dedi.

22 Mart Dünya Su Günü nedeniyle yaptığı açıklamasında; “Yılda kişi başına düşen kullanılabilir su miktarı 1000 metreküpten daha az olan ülkelerin su fakiri, 1000-2000 metreküp arası olanların su azlığı çeken ülke sınıfında kabul edildiğini hatırlattı. Türkiye’de kişi başına düşen yıllık kullanılabilir su miktarının 1366 metreküp olduğunu ifade eden Bayraktar, “Türkiye İstatistik Kurumu 2030 yılı için nüfusumuzun 100 milyon olacağını öngörmüştür. 2030 yılında, kişi başına düşen kullanılabilir su miktarının 1120 metreküpe gerileyeceğini söyleyebiliriz. Su fakiri olmaya doğru gidiyoruz. Suyun damlasını bile ziyan edemeyiz” dedi.

Tarım için suyun öneminden söz eden Gemici, “Tarımda sürdürülebilirlik bakımından tarımsal üretimde sulama, ürünün kalite ve veriminin artırılmasında önemli rol oynamaktadır. Son yıllarda yer altı sularının aşırı tüketilmesi nedeniyle ülkemizin birçok bölgesinde su sorunu görülmeye başlamıştır” dedi. Abdullah GÖNÜLTAŞ-ÖZEL HABER


Bunları gördünüz mü ?
Horoz İlçeler Gazetecilik Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web