Denizli 26°C
28 Ekim 2020 - Çarşamba

“Şiddet insan hakları ihlalidir”

2020-08-10 06:06:16 |
Abdullah GÖNÜLTAŞ
“Şiddet insan hakları ihlalidir”

İYİ Parti Kadın Politikalarından Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Meral Kocaman, kadına yönelik şiddetin en yaygın insan hakları ihlali olduğunu söyledi, İstanbul Sözleşmesi’nin kadınların haklarını korumak adına önem taşıdığını dile getirdi.

Kadına yönelik şiddetin en yaygın insan hakları ihlallerinden biri olduğunu belirten Meral Kocaman, şiddetin her türlüsünün karşısında olduklarını belirtti. Kocaman yaptığı açıklamasında; “Kadına yönelik şiddet en yaygın insan hakları ihlallerinden biridir. Şahsım ve partim adına şiddetin her türünün kararlılıkla karşısında olduğumuzu belirtirim. İstanbul Sözleşmesi kadınların haklarını korumak adına büyük bir önem taşımaktadır. Ülkemizde söz konusu sözleşmeyi ilk imzalayan, onaylayan ve yürürlüğe koyan ülkelerden birisidir. Ülkemizde kadın hakları ihlalleri bu kadar çok artmışken, her gün kadın cinayetleri, kadınlara yönelik şiddet haberleri gelirken, Istanbul Sözleşmesinden çekilmek söz konusu dahi olmamalıdır. Aksine, kadınların yaşam, eğitim, özgürlük, eşitlik gibi haklarının korunması için Istanbul sözleşmesinin tüm maddelerinin eksiksiz bir şekilde uygulanması ve uygulanması için gerekli tüm düzenlemelerin yapılması gerekmektedir. Bu düzenlemelerin yapılmasının her zaman takipçisi olacağız.

Türk Milleti şunu unutmamalıdır, tarihimizde ve kültürümüzde kadınlar toplumda daima doğrudan faal olarak bulunmuşlardır. Tarihimize ve kültürümüze karşı olan her çabanın karşında duracağız. Günümüzde, kadına, çocuğa karşı tüm psikolojik, ekonomik ve fiziksel şiddeti uygulayanlar geleneklerimizi, göreneklerimizi unutmuş zavallılardır. Türk milleti, gelenek ve göreneklerini tekrar hatırladığında kadınlarımız hak ettiği yeri alacaktır” diye konuştu. Halil GÖREL


Bunları gördünüz mü ?
AKM Basın Yayın A.Ş | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web