Denizli 17°C
16 Aralık 2019 - Pazartesi

ŞEVKAN’A RÜŞVET SUÇLAMASI

2019-11-16 06:59:23 |
Gökhan Karaıslı
ŞEVKAN’A RÜŞVET SUÇLAMASI

Acıpayam Belediye Başkanı Ak Partili Hulusi Şevkan hakkında rüşvet iddialarında yeni bir gelişme yaşandı. CHP Denizli Teşkilatı, Şevkan ve kardeşinin rüşvet aldığı ile ilgili yeni delilleri savcılığa verdiğini açıkladı. CHP ayrıca Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu.

Acıpayam Belediye Başkanı Ak Partili Hulusi Şevkan hakkında ortaya atılan rüşvet iddiasıyla ilgili CHP’den yeni bir adım daha geldi. Konu hakkında CHP İl Başkanı Mahir Akbaba, CHP Denizli Milletvekili Teoman Sancar, Acıpayam Belediyesi CHP meclis üyesi Ertan Başkan ve İYİ Parti meclis üyeleri ile birlikte Denizli Gazeteciler Cemiyeti'nde basın toplantısı düzenledi. Toplantıda Şevkan ve kardeşi N. Ş. hakkında aylar önce ortaya atılan 'rüşvet' iddiası hakkında ortaya çıkan yeni deliller kamuoyuna sunuldu.

KİRLİ DÜZEN AYAN BEYAN ORTADA

Toplantıda konuşan CHP İl Başkanı Mahir Akbaba, Geçtiğimiz aylarda Başkan Hulusi Şevkan ve kardeşi Nazım Şevkan hakkında ortaya atılan iddialar artık ayyuka çıkmıştır. Bu iddialar Başkan Şevkan'ın 18 bin TL elden para aldığı, Başkanın kardeşinin abisi adına bir müteahhitten alındığı iddia edilen para talebi Müteahhit Şerif Ali Saraç ile Nazım Şevkan'ın arasında 'rüşvete' dair görüşmelerdir. Birçok görüşmede her hakedişten 4'te 1 oranındaki para talebi söz konusu. Aynı zamanda ilaç firması sahibi olan Saraç'ın basına yansıyan itiraf niteliğindeki demecinin vaatlerle başlayıp yalanlarla devam eden, tehditlere kadar uzanan rüşvet çarkı içinde kirli belediyecilik tüm yönleri ile ayan beyan ortaya çıkmış durumda” dedi.

ŞEVKAN AÇIĞA ALINMALIDIR

Akbaba, Hulusi Şevkan'ın açığa alınması gerektiğini belirterek,''Ortada bir suç var ise suçluların belirlenmesi, gerçeklerin açığa çıkartılması, suçluların cezasını çekmesi inancındayız.  Bu basın açıklaması bir suç duyurusudur. Rüşvet almak ve vermek, görevi kötüye kullanmak icbar suretiyle irtikap kullanmak suçundan yetkililerin kovuşturmayı biran önce başlatması ve kovuşturma esnasında başlayarak Başkan Şevkan'ın açığa alınması gerekmektedir.Acıpayam Belediyesi'nin kötü yönetilmesi sonucunda 2014 yılında 6 milyon TL olan borç 2019'da yaklaşık 100 milyon TL'ye ulaşmıştır” diye konuştu.

ŞEVKAN HAKKINDA 3 FARKLI SUÇ VAR

Toplantıda basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Akbaba, Şevkan hakkında 3 farklı suçun olduğunu söyledi. Akbaba, “Bunlardan biri icbar suretiyle irtikap kullanmak suçu. Bu suç Türk Ceza Kanunu'nun 250. maddesinde yer alır. Görevinin sağladığı nüfusu kötüte kullanmak diye başlar. Bir kamu görevlisinin 5 yıldan 10 yıla cezası alması söz konusudur” dedi.

ALENEN PARA İSTİYORLAR

Denizli Milletvekili Teoman Sancar ise, konuşmada geçenlere dikkat çekerek, “Konu Nazım beyin kendi ticari organizasyonu olsayı bizi ilgilendirmezdi. Belediye başkanının kardeşi belediyenin ilaçlama işini alan firma ile ticari diyalog içine giriyor. Diyor ki;''Benim abimin giderleri var. Bunları gösteremiyoruz. Harcamalarımız olacak. Senin bize vereceğin 50-55 bin lirayı 75 bin yapalım''diyor. Alenen para isteme var. Ben bunu Acıpayam halkının vicdanına bırakıyorum. Küçük bir ilaçlama işinde bunlar yapılıyorsa, trilyonluk bütçesi olan Acıpayam Belediyesi'nde neleri pazarlığı bu şekilde yapılıyor? O dönemde bu mesele savcılığa ulaşmış. Ticaretin bir araba ticareti olduğu belirtildiği için takipsizlikle sonuçlanmıştı. Ama şimdiki boyutta Şerif Ali Bey artık itiraf ediyor. 'Ben böyle bir diyalog içine girdim. Böyle bir parayı ödedim” diyor. Nazım Şevkan abisi adına alenen para istiyor. Biz savcılarımızı göreve davet ediyoruz. Sayın savcıların takipsizlik kararı verdiği kararı bu delillerle yeniden dava açılması gerektiğini düşünüyoruz. Konu elbette ki Türkiye Büyük Millet Meclisine yansıyacak. Orada da açıklamamız olacak” diye konuştu. HABER MERKEZİ


Bunları gördünüz mü ?
AKM Basın Yayın A.Ş | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web