Denizli 20°C
26 Şubat 2020 - Çarşamba

SEKTÖR ‘GÜVEN’ PEŞİNDE

2019-08-20 06:19:54 |
Gökhan Karaıslı
SEKTÖR ‘GÜVEN’ PEŞİNDE

Son dönemde yaşanan ekonomik krizin gölgesinde faizlerin düşmesiyle birlikte konut sektöründeki çöküş bir nebze olsun durdu.Son dönemde kamu bankalarının yaptığı konut faiz oranlarını yüzde 0.99’a çekme adımı hala sektöre can suyu olamadı. Genç İşadamı Eşref Ateş, sektörün indirimden çok güvene ihtiyacını olduğunu söyledi. Ateş, “Bir güven ortamı gerekiyor” dedi.

Türkiye’de son 10 yılda inşaat sektörü hızlı bir ivme kazandı. Hızla gelişen sektörün bankaların sunduğu ucuz konut faiz oranlarıyla ev sahibi olmayı hayalinde bile göremeyenleri ev sahibi yapmayı sağladı. Bu bolluk çok sayıda kişinin müteahhit olarak sektöre atılmasına neden oldu. Bolluk döneminde çok sayıda kişi zengin oldu. 8 yıllık süreçte altın bir sıçrayış yapan sektör, Türkiye’nin lokomotiflerinden birisi haline geldi. Ta ki, son 2 yıllık sürece kadar.

DIŞ SORUNLAR… DÖVİZ, FAİZLER…

Son 2 yılda dış kaynaklı sorunlarla başlayan sorunlar, yumak haline gelerek büyüdü. Dünya piyasalarındaki sürekli yaşanan dalgalanmalar, ardından gelen döviz kurlarının ani yükselişi ve bunlara bağlı olarak da sürekli gelen faiz arttırımları sektörün bütün cazibesini yerle bir etti. Özellikle dolar kurundaki hızlı artış maliyetini arttırırken, faizlerdeki inanılmaz yükseliş yapılan konuk elde kalmasına ve konut stokunun hızla artmasına neden oldu. Böyle bir ortamda sektörde çok sayıda şirket ya iflas etti ya da iflasın eşiğine geldi. Diğer şirketler ise çalışmalarını durdurmak zorunda kaldı. Emlak ofisleri de satılıktan çok kiralık işler için kullanılmaya başladı.

FAİZLER DÜŞTÜ ANCAK…

2 yıllık süreçte yaşananların ardından Merkez Bankasındaki değişiklik faizleri de etkiledi. Merkez Bankasının Temmuz ayı sonlarına doğru aldığı 425 baz faiz indirimin ardından bankaların kullandırdığı konut faizi oranları da etkilendi. Ziraat, Vakıfbank ve Halkbank’tan oluşan kamu bankaları faiz oranlarını yüzde 2’ye varan oranlardan yüzde 0.99’a indirdi. 3 banka 180 aya kadar 500 bin liralık bir kredi için yüzde 0.99 kredi imkanı sundu. Bu düşüşün sektöre bir can suyu olması beklendi ancak etkili olmadı. Vatandaşın hala istenildiği seviyede müracaatta bulunmaması sektörde morallerin bozulmasına neden oldu.

ÖNEMLİ OLAN İNDİRİM DEĞİL

Sektördeki sorunları değerlendiren genç İşadamı Eşref Ateş, son yıllarda yaşanan sıkıntıların sektörde bir güven sorunu ortaya çıkardığını söyledi. Ateş, “Sürekli gitgellerin yaşandığı bir durumdayız. Bu durumda yatırımcının ortama güvenmesi imkansız. Yaşanan sıkıntılar, sektördeki çalışmaların durmasına neden oldu. Şirketler çalışmaları durdurdu. Bütün inşaatlar yeniden çalışacağı günü bekliyor. Hem sektör temsilcilerinin hem de yatırımcıların ev alması için gereken şuanda sadece güven ortamı. Bunun sağlanması için de bir sürenin geçmesi gerekiyor. İndirim yapılması bu güven ortamı için bir kapı oluşturdu ancak hala vatandaş kriz korkusu ile adım atmaktan çekiniyor. Bizim bunları yenmemiz gerekiyor. Eğer vatandaş ne zaman kendini güvende hissederse o zaman sektörde çarklar işlemeye ve o şaşalı günlere dönüş için geri sayıma başlayabiliriz” dedi. 

SEKTÖR ‘GÜVEN’ PEŞİNDE

SEKTÖR ‘GÜVEN’ PEŞİNDE

Etiketler ; güncel haber haberler

Bunları gördünüz mü ?
AKM Basın Yayın A.Ş | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web