Denizli 37°C
09 Temmuz 2020 - Perşembe

Savunma polis barikatına rağmen susmadı

2020-06-30 12:58:22 |
Abdullah GÖNÜLTAŞ
Savunma polis barikatına rağmen susmadı

Denizli Barosu avukatları baro yapısının değiştirilmesine yönelik tartışmalara karşı valilik önünden yürüyüş gerçekleştirdi. Denizli Emniyeti avukatların önüne çevik kuvvet ekiplerinden oluşan barikat kurdu. Tüm engellemelere rağmen Denizli Barosu maliye ışıklarına kadar yürüyerek basın açıklaması yaptı.

Yol boyunca avukatlar; “Savunma susmadı susmayacak, savunma için yürüyoruz, yürüyüş hakkımız engellenemez” sloganları attı. Engelleme esnasında bir avukat Anayasa'nın 34. Maddesini hatırlatarak: “Herkes, önceden izin almadan, silahsız ve saldırısız toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkına sahiptir” diyerek yürüyüş haklarının engellenmesine tepki gösterdi. Polis barikatının sosyal mesafeye aykırı olmasını eleştirerek: “Biz sosyal mesafemize dikkat ediyoruz, polis barikatı mesafeye riayet etmiyor” sözleriyle barikat kurulmasına tepki gösterdi.

“BU GİRİŞİM TOPLUMUN DEMOKRATİK YAPISINI BOZMAYA YÖNELİKTİR”

Tüm engellemelere rağmen gerçekleştirilen basın açıklamasında konuşan Denizli Barosu Başkanı Müjdat İlhan, ülkenin ekonomik ve sosyal birçok sorunla uğraşırken bu tasarının gündeme getirilmesine tepki gösterdi. Hukuk devleti olmanın şartının güçlü, bağımsız ve tarafsız yargıdan geçtiğinin altını çizen İlhan şöyle devam etti: “Avukatlık Kanunu 1. maddesinde ‘Yargının kurucu unsuru olan avukat, bağımsız savunmayı temsil eder’ yazılıdır. Avukatlar yurttaşın temel hak ve özgürlüklerinin yılmaz savunucularıdır ve gücünü kamu kurumu niteliğindeki barolardan alır. Baroların işlevsiz bırakılması Cumhuriyetin felsefesine aykırı olduğu gibi toplumun demokratik yapısını bozmaya yöneliktir.”

Haber Merkezi


Bunları gördünüz mü ?
AKM Basın Yayın A.Ş | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web